AMEA-da görkəmli özbək alimi Zahirəddin Məhəmməd Baburun 535 illik yubileyi qeyd olunub
AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutu və Özbəkistanın Azərbaycandakı səfirliyinin təşkilatçılığı ilə böyük özbək mütəfəkkiri, görkəmli dövlət xadimi, ensiklopedik alim və şair Zahirəddin Məhəmməd Baburun anadan olmasının 535 illiyinə həsr olunan beynəlxalq elmi konfrans keçirilib.
Konfransı AMEA-nın vitse-prezidenti, institutun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli açaraq Azərbaycan-Özbəkistan ədəbi əlaqələrindən, tarixindən və müasir inkişaf səviyyəsindən, o cümlədən M.Baburun görkəmli dövlət xadimi kimi ictimai fəaliyyətindən və bədii irsindən danışıb. Bildirib ki, Şah İsmayıl Xətai və Məhəmməd Babur Şərqdə böyük dövlətçilik ənənəsinin mövcud olduğunu isbat edən qüdrətli şəxsiyyətlər olublar.
Özbəkistanın Azərbaycandakı səfiri Şerzod Fayziyev isə çıxışında Məhəmməd Baburun zəngin yaradıcılığının bu gün qarşılıqlı ədəbi əlaqələrimizin inkişafı üçün mükəmməl zəmin formalaşdırdığını söyləyib.
Tədbirdə çıxış edən Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin Aqrar Komitəsinin sədri, Azərbaycan-Özbəkistan Dostluq Cəmiyyətinin sədri Eldar İbrahimov və Hindistan Respublikasının Azərbaycandakı səfiri Sanjay Rana Məhəmməd Baburun zəngin dövlətçilik fəaliyyəti və şair kimi yaradıcılığından danışıblar.
Beynəlxalq konfransda Daşkənd Milli Universitetinin professoru Həmidullah Baltabayevin “Özbəkistanda Zahirəddin Məhəmməd Babur yaradıcılığının öyrənilməsi”, Beynəlxalq Babur Fondunun Azərbaycan bölməsinin sədri, filologiya elmləri doktoru Almaz Ülvinin “Baburoğulları dönəmində Hindistanda memarlıq və incəsənət: Humayun və türbəsi və onun memarı”, filologiya elmləri doktoru Yaşar Qasımbəylinin “Zahirəddin Məhəmməd Baburun lirikası: dövlətçilik və şeiriyyət” və dosent Akif Azalpın “Baburnamə” ümumtürk intibahının milli ensiklopediyası kimi” mövzularında məruzələri dinlənilib.

В НАНА отмечен 535-летний юбилей видного узбекского ученого Захираддина Махаммеда Бабура
При совместной организационной поддержке Института литературы им. Низами Гянджеви НАНА и Посольства Узбекистана в Азербайджане состоялась международная научная конференция, посвященная 535-летию великого узбекского мыслителя, видного государственного деятеля, энциклопедического ученого и поэта Захираддина Махаммеда Бабура.
Открыв конференцию, вице-президент НАНА, директор института, академик Иса Габиббейли рассказал об истории и современном развитии литературных связей между Азербайджаном и Узбекистаном, а также об общественной деятельности М.Бабура как видного государственного деятеля и его художественном наследии. Отмечалось, что Шах Исмаил Хатаи и Мухаммед Бабур были могущественными личностями, доказавшими существование на Востоке большой традиции государственности.
В своем выступлении посол Узбекистана в Азербайджане Шерзод Файзиев довел до внимания, что богатое творчество Мухаммеда Бабура и сегодня формирует идеальную почву для развития взаимных литературных отношений.
Выступая на мероприятии, председатель Аграрного комитета Милли Меджлиса Азербайджанской Республики, председатель Общества дружбы Азербайджан-Узбекистан Эльдар Ибрагимов и посол Республики Индия в Азербайджане Санжай Рана рассказали о богатой государственной деятельности и поэтическом творчестве Мухаммеда Бабура.
На международной конференции были заслушаны доклады профессора Ташкентского национального университета Хамидуллы Балтабаева «Изучение творчества Захираддина Махаммеда Бабура в Узбекистане», председателя Азербайджанского отделения Международного фонда Бабура, д.ф.н. Алмаз Ульви «Архитектура и искусство в Индии в период Бабуридов: Хумаюн, его гробница и ее архитектор», д.ф.н. Яшара Гасымбейли «Лирика Захираддина Мухаммеда Бабура: государственность и поэзия» и доцента Акифа Азальпа «Бабурнаме» как национальная энциклопедия общетюркского Ренессанса».