AMEA-da görkəmli özbək alimi Zahirəddin Məhəmməd Baburun 535 illik yubileyi qeyd olunub
AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutu və Özbəkistanın Azərbaycandakı səfirliyinin təşkilatçılığı ilə böyük özbək mütəfəkkiri, görkəmli dövlət xadimi, ensiklopedik alim və şair Zahirəddin Məhəmməd Baburun anadan olmasının 535 illiyinə həsr olunan beynəlxalq elmi konfrans keçirilib.
Konfransı AMEA-nın vitse-prezidenti, institutun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli açaraq Azərbaycan-Özbəkistan ədəbi əlaqələrindən, tarixindən və müasir inkişaf səviyyəsindən, o cümlədən M.Baburun görkəmli dövlət xadimi kimi ictimai fəaliyyətindən və bədii irsindən danışıb. Bildirib ki, Şah İsmayıl Xətai və Məhəmməd Babur Şərqdə böyük dövlətçilik ənənəsinin mövcud olduğunu isbat edən qüdrətli şəxsiyyətlər olublar.
Özbəkistanın Azərbaycandakı səfiri Şerzod Fayziyev isə çıxışında Məhəmməd Baburun zəngin yaradıcılığının bu gün qarşılıqlı ədəbi əlaqələrimizin inkişafı üçün mükəmməl zəmin formalaşdırdığını söyləyib.
Tədbirdə çıxış edən Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin Aqrar Komitəsinin sədri, Azərbaycan-Özbəkistan Dostluq Cəmiyyətinin sədri Eldar İbrahimov və Hindistan Respublikasının Azərbaycandakı səfiri Sanjay Rana Məhəmməd Baburun zəngin dövlətçilik fəaliyyəti və şair kimi yaradıcılığından danışıblar.
Beynəlxalq konfransda Daşkənd Milli Universitetinin professoru Həmidullah Baltabayevin “Özbəkistanda Zahirəddin Məhəmməd Babur yaradıcılığının öyrənilməsi”, Beynəlxalq Babur Fondunun Azərbaycan bölməsinin sədri, filologiya elmləri doktoru Almaz Ülvinin “Baburoğulları dönəmində Hindistanda memarlıq və incəsənət: Humayun və türbəsi və onun memarı”, filologiya elmləri doktoru Yaşar Qasımbəylinin “Zahirəddin Məhəmməd Baburun lirikası: dövlətçilik və şeiriyyət” və dosent Akif Azalpın “Baburnamə” ümumtürk intibahının milli ensiklopediyası kimi” mövzularında məruzələri dinlənilib.

An international scientific conference dedicated to the 535th anniversary of the great Uzbek thinker, prominent statesman, encyclopedic scientist and poet Zahiraddin Mahammad Babur was held by the organization Institute of Literature after Nizami Ganjavi and the Embassy of Uzbekistan to Azerbaijan.
Opening the conference, ANAS Vice-President, director of the institute, academician Isa Habibbeyli spoke about the history and modern development of literary relations between Azerbaijan and Uzbekistan, as well as about the public activity of M.Babur as a prominent statesman and his artistic heritage. It was noted that, Shah Ismail Khatai and Mohammed Babur were powerful personalities who proved the existence of a great tradition of statehood in the East.
In his speech, Ambassador of Uzbekistan to Azerbaijan Sherzod Faiziev brought to the attention that the rich creativity of Muhammad Babur and today forms an ideal basis for the development of mutual literary relations.
Speaking at the event, Chairman of the Agrarian Committee of the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan, Chairman of Azerbaijan-Uzbekistan Friendship Society Eldar Ibrahimov and Indian Ambassador to Azerbaijan Sanjay Rana Mohammed Babur spoke about the richness of the statehood and poetry.
At international conference were listened papers by Professor of Tashkent National University Hamidulla Baltabayev on "Studying of Zahiraddin Mahammad Babur's Work in Uzbekistan", Doctor of Philology Almaz Ulvi on "Baburogullari Architecture and Art in India: Humayun and Tomb and Its Architect", Doctor of Philology Yashar Gasimbeyli on "Zahiraddin Mahammad Babur's lyrics: statehood and poetry" and lecturer by Akif Azalp on "Baburnama" as a national encyclopedia of universal genre".