AMEA N.Tusi adına Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasında (ŞAR) Azərbaycanda ilk dəfə olaraq buraxılacaq nanopeyklərdə astrofiziki eksperimentlərin qoyulmasının müzakirəsinə həsr edilən tədbir keçirilib.
Tədbirdə Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Misir Mərdanov, ABŞ-ın Merilend Universitetinin professoru, akademik Roald Saqdeyev, “Azərkosmos” ASC-nin sədri Rəşad Nəbiyev, sədr müavini Rövşən Rüstəmov və Milli Aviasiya Akademiyasının əməkdaşları – professorlar Ənvər Həzərxanov və Ədalət Səmədov iştirak ediblər.
Tədbiri ŞAR-ın direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Namiq Cəlilov açaraq son illər rəsədxanada görülən elmi işlər barədə qonaqlara məlumat verib. Alim qeyd edib ki, elmi tədqiqatlar əsasən “Səma cisimlərinin fizika və dinamikası” istiqamətinə daxil olan iki problem – Ulduz və qalaktikaların kompleks tədqiqi və Günəş və Günəş sistemi cisimlərinin fizika və dinamikası üzrə aparılır. Bundan əlavə, rəsədxanada nəzəri astrofizika, kosmologiya, radioastronomiya, yüksəktezlikli radio siqnallarının ionosfer ssintilyasiyaları və onların müxtəlif kosmik hava faktorlarından asılılığı, astronomiyanın tarixi və başqa istiqamətlər üzrə də tədqiqatlar həyata keçirilir.
Sonra rəsədxananın elmi işlər üzrə direktor müavini, f.ü.f.d. Xıdır Mikayılov “ŞAR-ın müşahidə imkanları” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. O, bildirib ki, rəsədxananın cihaz parkı və ikimetrlik teleskopda yaradılmış şərait müasir standartlara cavab verə biləcək astronomik müşahidələr aparmağa imkan verir.
Daha sonra ŞAR-ın Ulduz atmosferləri fizikası və maqnetizm şöbəsinin müdiri, f-r.ü.f.d. Canməmməd Rüstəmov “Nanopeyklərdə astrofiziki problemlərin həlli” mövzusunda məruzəsini təqdim edib. C.Rüstəmov vurğulayıb ki, ŞAR-ın ikimetrlik teleskopunda spektral müşahidələrin aparılması böyük kütləli parlaq ifratnəhəng ulduzlarda gedən fiziki proseslərin daha dəqiq anlaşılmasına, bu proseslərin düzgün modelinin qurulmasına imkan verəcək.
Tədbirdə nanopeyklərdə quraşdırılacaq kiçik teleskopların optik və texniki parametrlərinin seçilməsi ilə bağlı müzakirələr aparılıb. Xüsusilə, akademik Roald Saqdeyev nanopeyklərdə astronomik müşahidələrin aparılmasına dair faydalı məsləhətlər verib.

ANAS Shamakhi Astrophysical Observatory after N.Tusi (ShAO) hosted an event devoted to the discussion of astrophysical experiments in nanosatellites, which will be launched in Azerbaijan for the first time.
The event was attended by Director of the Institute of Mathematics and Mechanics, corresponding member of ANAS Misir Mardanov, Professor of the University of Maryland, academician Roald Sagdiyev, Chairman of Azerkosmos OJSC Rashad Nabiyev, Deputy Chairman Rovshan Rustamov and employees of the National Aviation Academy - Professors Enver Khazarkhanov and Adalat Samedov.
Opening the event, director of the ShAO, correspondent member of ANAS Namig Jalilov told the guests about scientific research conducted in recent years in the observatory. The scientist noted that, scientific research is conducted mainly on two issues included in the direction "Physics and dynamics of celestial bodies" - a comprehensive study of stars and galaxies and the physics and dynamics of particles of the Sun and the Solar System. In addition, the observatory also conducts research in the field of theoretical astrophysics, cosmology, radio astronomy, ionospheric synthesis of high-frequency radio signals and their dependence on various space borne factors, the history of astronomy,
Then, deputy director for scientific affairs of the observatory, Ph.D. in physics Khidir Mikailov delivered a report on "Observing capabilities of the ShAO". He noted that, the conditions created in the instrument cluster and the two-meter telescope of the observatory make it possible to conduct astronomical observations corresponding to modern standards.
Then, head of the Department of Physics of Stellar Atmospheres and Magnetism of the ShAO, PhD in Physics and Mathematics Rustamov Jamammad delivered his report on "Solving astrophysical problems in nanosatellites". J.Rustamov stressed that, spectral observations, which will be carried out using a two-meter telescope, will allow to more accurately understand the physical processes taking place in massive giant stars and make a correct model of these processes.
At the event, discussions were held on the choice of optical and technical parameters of small telescopes that will be installed in nanosatellites. In particular, Academician Roald Sagdiyev gave useful advice on conducting astronomical observations in nanosatellites.