AMEA N.Tusi adına Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasında (ŞAR) Azərbaycanda ilk dəfə olaraq buraxılacaq nanopeyklərdə astrofiziki eksperimentlərin qoyulmasının müzakirəsinə həsr edilən tədbir keçirilib.
Tədbirdə Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Misir Mərdanov, ABŞ-ın Merilend Universitetinin professoru, akademik Roald Saqdeyev, “Azərkosmos” ASC-nin sədri Rəşad Nəbiyev, sədr müavini Rövşən Rüstəmov və Milli Aviasiya Akademiyasının əməkdaşları – professorlar Ənvər Həzərxanov və Ədalət Səmədov iştirak ediblər.
Tədbiri ŞAR-ın direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Namiq Cəlilov açaraq son illər rəsədxanada görülən elmi işlər barədə qonaqlara məlumat verib. Alim qeyd edib ki, elmi tədqiqatlar əsasən “Səma cisimlərinin fizika və dinamikası” istiqamətinə daxil olan iki problem – Ulduz və qalaktikaların kompleks tədqiqi və Günəş və Günəş sistemi cisimlərinin fizika və dinamikası üzrə aparılır. Bundan əlavə, rəsədxanada nəzəri astrofizika, kosmologiya, radioastronomiya, yüksəktezlikli radio siqnallarının ionosfer ssintilyasiyaları və onların müxtəlif kosmik hava faktorlarından asılılığı, astronomiyanın tarixi və başqa istiqamətlər üzrə də tədqiqatlar həyata keçirilir.
Sonra rəsədxananın elmi işlər üzrə direktor müavini, f.ü.f.d. Xıdır Mikayılov “ŞAR-ın müşahidə imkanları” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. O, bildirib ki, rəsədxananın cihaz parkı və ikimetrlik teleskopda yaradılmış şərait müasir standartlara cavab verə biləcək astronomik müşahidələr aparmağa imkan verir.
Daha sonra ŞAR-ın Ulduz atmosferləri fizikası və maqnetizm şöbəsinin müdiri, f-r.ü.f.d. Canməmməd Rüstəmov “Nanopeyklərdə astrofiziki problemlərin həlli” mövzusunda məruzəsini təqdim edib. C.Rüstəmov vurğulayıb ki, ŞAR-ın ikimetrlik teleskopunda spektral müşahidələrin aparılması böyük kütləli parlaq ifratnəhəng ulduzlarda gedən fiziki proseslərin daha dəqiq anlaşılmasına, bu proseslərin düzgün modelinin qurulmasına imkan verəcək.
Tədbirdə nanopeyklərdə quraşdırılacaq kiçik teleskopların optik və texniki parametrlərinin seçilməsi ilə bağlı müzakirələr aparılıb. Xüsusilə, akademik Roald Saqdeyev nanopeyklərdə astronomik müşahidələrin aparılmasına dair faydalı məsləhətlər verib.

В Шамахинской астрофизической обсерватории имени Н.Туси (ШАО) НАНА состоялось мероприятие, посвященное обсуждению проведения астрофизических экспериментов в наноспутниках, которые будут запущены в Азербайджане впервые.
В мероприятии приняли участие директор Института математики и механики, член-корреспондент НАНА Мисир Марданов, профессор Мэрилендского университета США, академик Роальд Сагдеев, председатель ОАО «Азеркосмос» Рашад Набиев, заместитель председателя Ровшан Рустамов и сотрудники Национальной Академии Авиации - профессора Энвер Хазарханов и Адалят Самедов.
Открывая мероприятие, директор ШАО, член-корреспондент НАНА Намиг Джалилов рассказал гостям о научных исследованиях, проводимых в последние годы в обсерватории. Ученый отметил, что научные исследования ведутся в основном по двум проблемам, включенным в направление «Физика и динамика небесных тел», - комплексное исследование Звезд и галактик и физика и динамика частиц Солнца и Солнечной системы. Кроме того, в обсерватории также проводятся исследования в сфере теоретической астрофизики, космологии, радиоастрономии, ионосферного синтеза высокочастотных радиосигналов и их зависимости от различных космических бортовых факторов, истории астрономии и др.
Затем заместитель директора по научной работе обсерватории, доктор философии по физике Хыдыр Микаилов выступил с докладом «Наблюдательные возможности ШАО». Он отметил, что условия, созданные в парке приборов и двуметровом телескопе обсерватории, позволяют проводить астрономические наблюдения, соответствующие современным стандартам.
Далее заведующий Отделом физики звездных атмосфер и магнетизма ШАО, доктор философии по физико-математическим наукам Джанмамед Рустамов представил свой доклад на тему «Решение астрофизических проблем в наноспутниках». Дж.Рустамов подчеркнул, что спектральные наблюдения, которые будут проводиться посредством двухметрового телескопа, позволят более точно понять физические процессы, происходящие в массивных гигантских звездах и составить правильную модель этих процессов.
На мероприятии состоялись обсуждения относительно выбора оптических и технических параметров небольших телескопов, которые будут установлены в наноспутниках. В частности, академик Роальд Сагдеев дал полезные советы по проведению астрономических наблюдений в наноспутниках.