Aprelin 20-də Azərbaycan Dillər Universitetində (ADU) “Dilimiz və mənəviyyatımız” layihəsi çərçivəsində “Azərbaycan şifahi xalq ədəbiyyatı və dil” mövzusunda “dəyirmi masa” keçirilib.
Tədbirdə AMEA Folklor İnstitutunun direktoru, ADU-nun Azərbaycan ədəbiyyatı kafedrasının müdiri, akademik Muxtar İmanov şifahi xalq ədəbiyyatı nümunələrinin dilinin ədəbi, ümumxalq, məhəlli, yaxud şivə dili olması məsələləri ilə bağlı məlumat verib. Alim, həmçinin bu nümunələrin mifoloji düşüncə tərzi ilə müqayisəli şəkildə araşdırılması barədə danışıb.
Daha sonra AMEA-nın Dilçilik İnstitutunun direktoru, ADU-nun Azərbaycanşünaslıq elmi-tədqiqat laboratoriyasının aparıcı elmi işçisi, akademik Möhsün Nağısoylu şifahi xalq ədəbiyyatı nümunələrində spesifik xüsusiyyətləri ilə seçilən arxaizmlərin mənşəyi və onların etimoloji xüsusiyyətləri, bu sözlərin ədəbi dildə inkişaf tarixindən bəhs edib.
Tədbirdə Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin Azərbaycan dili və ədəbiyyatının tədrisi metodikası kafedrasının müdiri, filologiya elmləri doktoru, professor Əzizxan Tanrıverdi “Kitabi-Dədə Qorqud” eposunun obrazlı dili, alliterasiya, qafiyələnmə prinsiplərindən söz açıb.
Sintaqma anlayışının dilçilikdə müxtəlif şəkildə izahından danışan professor Niyazi Mehdi şifahi xalq ədəbiyyatının ağız ədəbiyyatı kimi üslub və növ törəmələrinə malik olmasından bəhs edib. Bildirib ki, şifahi xalq ədəbiyyatı nümunələrində xalqın həyatında baş verən hadisələr öz əksini tapır. “Kitabi-Dədə Qorqud”, “Koroğlu” və digər dastanlarda biz xalqımızın həyatında baş verən ən əlamətdar hadisələrlə tanış oluruq. Məhz Vətənə məhəbbət, insanpərvərlik və digər insani keyfiyyətlər xalqın yaddaş tarixi olan eposlarında, atalar sözlərində, bayatılarda aşılanır.

20 апреля в Азербайджанском университете языков (АУЯ) в рамках проекта «Наш язык и нравственность» состоялся «круглый стол» на тему «Устная народная литература Азербайджана и язык».
На мероприятии директор Института фольклора НАНА, завкафедрой азербайджанской литературы АУЯ, академик Мухтар Иманов затронул вопросы касательно языка образцов устной народной литературы, который являлся литературным, общенациональным, местным или говором. Ученый также рассказал о сравнительном изучении этих примеров с мифологическим мышлением.
Директор Института языкознания НАНА, ведущий научный сотрудник Научно-исследовательской лаборатории азербайджановедения, академик Мохсун Нагисойлу рассказал о происхождении архаизмов и их этимологических особенностях, которые отличаются спецификой в устной народной литературе, а также истории развития этих слов в литературном языке.
На мероприятии заведующий кафедрой методики преподавания азербайджанского языка и литературы Азербайджанского государственного педагогического университета, доктор филологических наук, профессор Азизхан Танрыверди рассказал о языке образов, принципах аллитерации, риторики эпоса «Китаби-Деде Горгуд».
Говоря о разном толковании в лингвистике понятия «синтагма», профессор Ниязи Мехти рассказал о стилях и видах устной народной литературы. Отмечалось, что в образцах устной народной литературы отражены события, происходившие в жизни народа. В «Китаби-Деде Горгуд», «Кероглу» и других эпосах мы знакомимся с самыми значимыми событиями, происходившими в жизни нашего народа. Эпосы, пословицы и баяты прививают нам любовь к Родине, патриотизм и другие человеческие качества.