Aprelin 20-də Azərbaycan Dillər Universitetində (ADU) “Dilimiz və mənəviyyatımız” layihəsi çərçivəsində “Azərbaycan şifahi xalq ədəbiyyatı və dil” mövzusunda “dəyirmi masa” keçirilib.
Tədbirdə AMEA Folklor İnstitutunun direktoru, ADU-nun Azərbaycan ədəbiyyatı kafedrasının müdiri, akademik Muxtar İmanov şifahi xalq ədəbiyyatı nümunələrinin dilinin ədəbi, ümumxalq, məhəlli, yaxud şivə dili olması məsələləri ilə bağlı məlumat verib. Alim, həmçinin bu nümunələrin mifoloji düşüncə tərzi ilə müqayisəli şəkildə araşdırılması barədə danışıb.
Daha sonra AMEA-nın Dilçilik İnstitutunun direktoru, ADU-nun Azərbaycanşünaslıq elmi-tədqiqat laboratoriyasının aparıcı elmi işçisi, akademik Möhsün Nağısoylu şifahi xalq ədəbiyyatı nümunələrində spesifik xüsusiyyətləri ilə seçilən arxaizmlərin mənşəyi və onların etimoloji xüsusiyyətləri, bu sözlərin ədəbi dildə inkişaf tarixindən bəhs edib.
Tədbirdə Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin Azərbaycan dili və ədəbiyyatının tədrisi metodikası kafedrasının müdiri, filologiya elmləri doktoru, professor Əzizxan Tanrıverdi “Kitabi-Dədə Qorqud” eposunun obrazlı dili, alliterasiya, qafiyələnmə prinsiplərindən söz açıb.
Sintaqma anlayışının dilçilikdə müxtəlif şəkildə izahından danışan professor Niyazi Mehdi şifahi xalq ədəbiyyatının ağız ədəbiyyatı kimi üslub və növ törəmələrinə malik olmasından bəhs edib. Bildirib ki, şifahi xalq ədəbiyyatı nümunələrində xalqın həyatında baş verən hadisələr öz əksini tapır. “Kitabi-Dədə Qorqud”, “Koroğlu” və digər dastanlarda biz xalqımızın həyatında baş verən ən əlamətdar hadisələrlə tanış oluruq. Məhz Vətənə məhəbbət, insanpərvərlik və digər insani keyfiyyətlər xalqın yaddaş tarixi olan eposlarında, atalar sözlərində, bayatılarda aşılanır.

On April 20, at the Azerbaijan University of Languages (AUL) within the framework of the project "Our Language and Morality" a "round table" was held on "Oral folk literature of Azerbaijan and language".
At the event, director of ANAS Institute of Folklore, head of the Azerbaijan Literature Department of the Academy of Sciences of Azerbaijan, academician Mukhtar Imanov raised questions concerning the language of samples of oral folk literature, which was literary, national, local or dialect. The scientist also spoke about a comparative study of these examples with mythological thinking.
Director of ANAS Institute of Linguistics after Nasimi, leading researcher of the Scientific Research Laboratory of Azerbaijan Studies, academician Mohsun Nagisoylu, spoke about the origin of archaisms and their etymological features, which differ in the specifics of oral folk literature, as well as the history of the development of these words in the literary language.
At the event, head of the department of methodology of teaching the Azerbaijani language and literature of the Azerbaijan State Pedagogical University, doctor of philological sciences, Professor Azizhan Tanriverdi spoke about the language of images, principles of alliteration, rhetoric of the epic "Kitabi-Dede Gorgud".
Speaking about the different interpretation of the term "syntagmatic" in linguistics, Professor Niyazi Mehti spoke about the styles and types of oral folk literature. It was noted that, in the samples of oral folk literature the events that took place in the life of the people are reflected. In "Kitabi-Dede Gorgud", "Koroglu" and other epics we get acquainted with the most significant events that took place in the life of our people. Epics, proverbs and bayat teach us love for the Motherland, patriotism and other human qualities.