Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) 7 alimi Azərbaycanın görkəmli alimlərinin adlarını daşıyan mükafatlarla təltif ediliblər.
Xatırladaq ki, Rəyasət Heyəti bu il fevralın 5-də adlı mükafatların təsis edilməsi haqqında qərar qəbul etmiş, 9 aprel tarixli iclasında isə mükafata layiq görülən alimlərin adlarını açıqlamışdır.
AMEA-nın ümumi yığıncağında mükafatlar sahiblərinə təqdim edilib.
Tədbirdə mükafatların əhəmiyyətindən danışan AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadə bildirib ki, onların təsis olunmasında məqsəd elmin inkişafında mühüm nailiyyətlər qazanan alimləri daha yüksək səviyyəli tədqiqatlar aparmağa həvəsləndirmək, həmçinin Azərbaycanın görkəmli alimlərinin xatirəsini əbədiləşdirməkdir.
Daha sonra AMEA rəhbəri alimlərin mükafatlarını təqdim edib.
Akademik Çingiz Qacar fizika elmi sahəsində fundamental tədqiqatları və nailiyyətlərinə görə Nəsirəddin Tusi adına mükafata layiq görülüb. Kənd təsərrüfatı sahəsində fundamental tədqiqatları və nailiyyətlərinə görə akademik Cəlal Əliyev və AMEA-nın müxbir üzvü İradə Hüseynova Həsən bəy Zərdabi adına mükafatla təltif olunublar. Həmçinin, akademik Ömər Eldarov Azərbaycan mədəniyyətinin və monumental heykəltəraşlıq sənətinin inkişafındakı xidmətlərinə görə akademik Üzeyir Hacıbəyli adına, akademik Böyükkişi Ağayev səhiyyənin və tibb elminin fundamental, tətbiqi sahələrinin inkişafındakı çoxillik xidmətlərinə və nailiyyətlərə görə akademik Mirəsədulla Mirqasımov adına, akademik Məhərrəm Məmmədyarov xüsusi texnika üçün vacib olan sintetik yağların yaradılması və kimya sahəsində əldə etdiyi nailiyyətlərə görə akademik Yusif Məmmədəliyev adına, geologiya-mineralogoya elmləri doktoru Fərid Dadaşov isə geologiya sahəsində fundamental tədqiqatları və nailiyyətlərinə görə akademik Musa Əliyev adına mükafata layiq görülüblər.

7 ученых были удостоены наград, носящих имена выдающихся ученых Азербайджана
7 ученых Национальной Академии Наук Азербайджана (НАНА) были удостоены наград, носящих имена выдающихся ученых Азербайджана.
Напомним, что 5 февраля этого года Президиум принял решение об учреждении именных наград и в ходе собрания, прошедшего 9 апреля, обнародовал имена ученых, удостоенных наград. В рамках общего собрания НАНА эти награды ученым были вручены.
На собрании Президент НАНА академик Акиф Ализаде рассказал о важности наград, сообщил, что цель их учреждения – заинтересовать ученых, достигших важных результатов в развитии науки, в проведении на более высоком уровне исследований, а также увековечить память видных азербайджанских ученых.
Затем руководитель НАНА вручил ученым их награды.
Академик Чингиз Каджар был удостоен награды имени Насреддина Туси за фундаментальные исследования и достижения в области физики. Академик Джалал Алиев и член-корреспондент НАНА Ирада Гусейнова наградами имени Гасана бека Зардаби за фундаментальные исследования и достижения в области сельского хозяйства. Также академик Омар Эльдаров за заслуги в развитии азербайджанской культуры и искусства монументальной скульптуры – наградой имени академика Узеира Гаджибейли, академик Бейюккиши Агаев за многолетние заслуги и достижения в фундаментальном развитии здравоохранения и медицинской науки – награды имени Мирасадуллы Миргасымова, академик Магеррам Мамедъяров за достижения в области химии и создании синтетических масел, необходимых для специальной техники – награды имени академика Юсифа Мамедьярова, доктор геолого-минералогических наук Фарид Дадашов за фундаментальные исследования и достижения в области геологии – награды имени академика Мусы Алиева.