Şəkidə “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti şərəf və ləyaqət tariximiz” mövzusunda konfrans keçirilib
AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzinin (ŞREM) və Şəki Şəhər İcra Hakimiyyətinin təşkilatçılığı ilə Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaranmasının 100 illik yubileyinə həsr edilən “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti şərəf və ləyaqət tariximiz” mövzusunda elmi-nəzəri konfrans keçirilib.
Konfransı Şəki Şəhər İcra Hakimiyyətinin İctimai, siyasi və humanitar məsələlər şöbəsinin müdiri Zərinə Cavadova açaraq AXC-nin yaranma tarixi, əhəmiyyəti və bu gün ona verilən dəyərdən, ölkə rəhbərliyi səviyyəsində keçirilən tədbirlərdən danışıb.
Sonra ŞREM-in direktoru, fizika-riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Yusif Şükürlü çıxış edərək ölkə başçısının "Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illik yubileyi haqqında" 16 may 2017-ci il tarixli Sərəncamını xatırladıb. Qeyd edib ki, 1918-ci il may ayının 28-də Azərbaycanın müstəqilliyini bəyan edən İstiqlal bəyannaməsi qəbul edilib və bundan sonra ölkənin ilk parlamenti formalaşdırılıb, sərhədlər müəyyənləşdirilib, dövlət bayrağı, himni və gerbi yaradılıb, ana dili dövlət dili elan edilib. Y.Şükürlü, həmçinin AXC dövründə ölkənin ərazi bütövlüyü və milli təhlükəsizliyinin təmin edildiyini, qısa müddətdə yüksək döyüş qabiliyyətli ordunun yaradıldığını, maarif və mədəniyyətin inkişafına xüsusi diqqət yetirildiyini, Azərbaycanın ilk universitetinin təsis olunduğunu bildirib.
Daha sonra konfransda ŞREM-in Tarixi irs və etnoqrafiya şöbəsinin müdiri Rahim  Həsənovun “Cümhuriyyətin yaradılmasında siyasi xadimlərin rolu”, həmin şöbənin baş elmi işçisi, professor Firədun İbrahimovun “Xalq Cümhuriyyəti dövründə Azərbaycanda təhsil”, həmin şöbənin elmi işçisi, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Akif Məmmədlinin “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin tarixi siyasəti”, müəssisənin elmi işçisi Elşən Abdurahmanovun “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaranması ərəfəsində Şəki qəzasında sosial-ictimai vəziyyət”, elmi işçi Elçin Vəliyevin “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti dövründə mədəniyyət” və Habil Xəlilovun “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti və Qafqaz İslam Ordusu” mövzusunda məruzələri dinlənilib. Məruzələrdə AXC-nin 23 aylıq mövcudluğu dövründə mədəni-maarif işinə yüksək qayğı göstərildiyi, XX əsrin əvvəllərində ölkənin ikinci sənaye şəhəri olan Şəkidə demokratik hərəkat uğrunda mübarizənin aparıldığı, o cümlədən Qafqaz İslam Ordusu tərəfindən Bakının düşməndən azad edildiyi qeyd olunub.

При совместной организационной поддержке Шекинского регионального научного центра НАНА (ШРНЦ) и исполнительной власти города Шеки прошла научно-теоретическая конференция на тему «Азербайджанская Демократическая Республика – наша история чести и достоинства», посвященная 100-летию основания Азербайджанской Демократической Республики.
Открыв конференцию, заведующая Отделом по общественным, политическим и гуманитарным вопросам исполнительной власти города Шеки Зарина Джавадова рассказала об истории, значении АДР и о мероприятиях, проводимых на уровне руководства страны.
Затем директор ШРНЦ, доктор философии по физико-математическим наукам, доцент Юсиф Шукюрлю напомнил о Распоряжении Президента страны «О 100-летии Азербайджанской Демократической Республики» от 16 мая 2017 года. Он отметил, что 28 мая 1918 года была принята Декларация о признании независимости Азербайджана, после которого был сформирован первый парламент страны, определены границы, объявлены государственный флаг, гимн и герб, родной язык был объявлен государственным языком. Ю.Шукюрлю также отметил, что в период АДР была обеспечена территориальная целостность и национальная безопасность страны, за короткое время создана мощная боеспособная армия, уделено внимание развитию образования и культуры, учрежден первый университет Азербайджана.
Затем на конференции были заслушаны доклады заведующего Отделом исторического наследия и этнографии ШРНЦ Рагима Гасанова «Роль политических деятелей в создании Республики», главного научного сотрудника того же отдела, профессора Фирадуна Ибрагимова «Образование в Азербайджане в период АДР», научного сотрудника того же отдела, доктора философии по истории Акифа Мамедли «Историческая политика Азербайджанской Демократической Республики», научного сотрудника учреждения Эльшана Абдуррахманова «Социально-политическая ситуация в Шекинском уезде накануне создания Азербайджанской Демократической Республики», научного сотрудника Эльчина Велиева «Культура в период Азербайджанской Демократической Республики», Габиля Халилова «Азербайджанская Демократическая Республика и Кавказская Исламская Армия».
В докладах отмечалось, что в период существования АДР в течение 23 месяцев проявлялась большая забота культурно-просветительной работе, проведена борьба за демократическое движение во втором промышленном городе страны в Шеки в начале XX века, в том числе Кавказской Исламской Армией Баку был освобожден от врага.