Şəkidə “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti şərəf və ləyaqət tariximiz” mövzusunda konfrans keçirilib
AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzinin (ŞREM) və Şəki Şəhər İcra Hakimiyyətinin təşkilatçılığı ilə Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaranmasının 100 illik yubileyinə həsr edilən “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti şərəf və ləyaqət tariximiz” mövzusunda elmi-nəzəri konfrans keçirilib.
Konfransı Şəki Şəhər İcra Hakimiyyətinin İctimai, siyasi və humanitar məsələlər şöbəsinin müdiri Zərinə Cavadova açaraq AXC-nin yaranma tarixi, əhəmiyyəti və bu gün ona verilən dəyərdən, ölkə rəhbərliyi səviyyəsində keçirilən tədbirlərdən danışıb.
Sonra ŞREM-in direktoru, fizika-riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Yusif Şükürlü çıxış edərək ölkə başçısının "Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illik yubileyi haqqında" 16 may 2017-ci il tarixli Sərəncamını xatırladıb. Qeyd edib ki, 1918-ci il may ayının 28-də Azərbaycanın müstəqilliyini bəyan edən İstiqlal bəyannaməsi qəbul edilib və bundan sonra ölkənin ilk parlamenti formalaşdırılıb, sərhədlər müəyyənləşdirilib, dövlət bayrağı, himni və gerbi yaradılıb, ana dili dövlət dili elan edilib. Y.Şükürlü, həmçinin AXC dövründə ölkənin ərazi bütövlüyü və milli təhlükəsizliyinin təmin edildiyini, qısa müddətdə yüksək döyüş qabiliyyətli ordunun yaradıldığını, maarif və mədəniyyətin inkişafına xüsusi diqqət yetirildiyini, Azərbaycanın ilk universitetinin təsis olunduğunu bildirib.
Daha sonra konfransda ŞREM-in Tarixi irs və etnoqrafiya şöbəsinin müdiri Rahim  Həsənovun “Cümhuriyyətin yaradılmasında siyasi xadimlərin rolu”, həmin şöbənin baş elmi işçisi, professor Firədun İbrahimovun “Xalq Cümhuriyyəti dövründə Azərbaycanda təhsil”, həmin şöbənin elmi işçisi, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Akif Məmmədlinin “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin tarixi siyasəti”, müəssisənin elmi işçisi Elşən Abdurahmanovun “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaranması ərəfəsində Şəki qəzasında sosial-ictimai vəziyyət”, elmi işçi Elçin Vəliyevin “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti dövründə mədəniyyət” və Habil Xəlilovun “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti və Qafqaz İslam Ordusu” mövzusunda məruzələri dinlənilib. Məruzələrdə AXC-nin 23 aylıq mövcudluğu dövründə mədəni-maarif işinə yüksək qayğı göstərildiyi, XX əsrin əvvəllərində ölkənin ikinci sənaye şəhəri olan Şəkidə demokratik hərəkat uğrunda mübarizənin aparıldığı, o cümlədən Qafqaz İslam Ordusu tərəfindən Bakının düşməndən azad edildiyi qeyd olunub.

ANAS Sheki Regional Scientific Center (SRSC) and the executive power of Sheki held a theoretical conference on "The Azerbaijani Democratic Republic is our history of honor and dignity" dedicated to the 100th anniversary of the founding of the Azerbaijan Democratic Republic.
Opening the conference, head of the Department of Public, Political and Humanitarian Affairs of the executive power of Sheki Zarina Javadova spoke about the history, meaning of ADR and about events held at the level of the country's leadership.
Then, Director of the SRRC, Doctor of Philosophy in Physics and Mathematics, Associate Professor Yusif Shukurlu recalled the Order of the President of the country "On the 100th Anniversary of the Azerbaijan Democratic Republic" of May 16, 2017. He noted that, on May 28, 1918 the Declaration on the recognition of the independence of Azerbaijan was adopted, after the first parliament of the country was formed, borders were determined, the state flag, anthem and coat of arms were declared, the native language was declared the state language. Y.Shukurlu also noted that, during the period of the ADR the territorial integrity and national security of the country were ensured, in a short time a powerful efficient army was created, attention was paid to the development of education and culture, the first university of Azerbaijan was established.
Then, conference were listened reports by, Head of the Department of Historical Heritage and Ethnography of the SRRC, Rahim Hasanov on "The Role of Political Figures in the Establishment of the Republic", Chief Scientific Officer of the same department, Professor Firadun Ibragimov on "Education in Azerbaijan during the ADR Period", a research of the same department, PhD in history Akif Mammadli on "Historical policy of the Azerbaijan Democratic Republic", a research officer of the institution Elshan Abdurrahmanov on "Socio-political situation in Shekin on the eve of the creation of the Azerbaijan Democratic Republic", research Elchin Veliyev on "Culture in the period of the Azerbaijan Democratic Republic", Gabil Khalilov on "Azerbaijan Democratic Republic and the Caucasian Islamic Army".