Mayın 2-də AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının Beynəlxalq Əlaqələr İdarəsinin təşkilatçılığı ilə "Clarivate Analytics (Thomson Reuters)" agentliyi tərəfindən akademiyanın elmi müəssisələrinin əməkdaşları üçün iki günlük seminara start verilib.
Mərkəzi Elmi Kitabxanada baş tutan tədbiri giriş sözü ilə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik Dilqəm Tağıyev açıb, iki qurum arasında mövcud əməkdaşlıqdan, agentliyin "Web of Science" məlumat bazasının ölkəmiz üzrə istifadəçilərinin sayının artmasından danışıb. Yüksək indeksli nəşrləri özündə birləşdirən etibarlı baza kimi "Web of Science" məlumat platformasından istifadənin əhəmiyyətindən danışan D.Tağıyev seminarın vacibliyini vurğulayıb.
Seminarda Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun icraçı direktoru, fizika-riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru Elçin Babayev, "Clarivate Analytics" agentliyinin Azərbaycan üzrə nümayəndəsi və elmi-informasiya resursları üzrə eksperti Aygün Babazadə çıxış ediblər.
Daha sonra Ukrayna Milli Elmlər Akademiyasının Molekulyar Biologiya və Genetika İnstitutunun baş elmi işçisi, "Biopolymers and Cell" jurnalının redaksiya heyətinin rəhbəri İrina Tixonkova "Tədqiqatçının və elmi müəssisənin nəşr strategiyası" mövzusunda təqdimatla çıxış edib.
Ukraynalı mütəxəssis yırtıcı jurnallar və onlarla mübarizə üsulları, jurnalların seçilməsi və qiymətləndirilməsi üzrə praktik tövsiyələr, nəşriyyat xərcləri, əlyazmanın tərtibatı, tədqiqatçı və elmi təşkilatın nailiyyətlərinin davamlı təqdimatı, tədqiqat və nəşr dövriyyəsinin əsas mərhələləri, müəllifin, rəyçinin və redaktorun hər bir mərhələdə rolu, nəşriyyat prosesində müəlliflərin ən çox yol verdiyi səhvlər və s. haqqında danışıb.
Qeyd edək ki, seminarın ikinci günündə İrina Tixonkovanın "Müasir Elmi jurnallar: atributlar, göstəricilər, məqsəd və perspektivlər" adlı məruzəsi təqdim ediləcək. Alim elmi jurnalların yoxlanılması, keyfiyyət və səviyyələrinin qaldırılması istiqamətində praktik tövsiyələr, "Web of Science" bazasına daxil olmaq üçün jurnallar qarşısında qoyulmuş şərtlər və meyarlar, elmi jurnalların əsas elmi və texniki göstəricilərinin təsnifatı (redaktorlar şurası, müəllif, rəyçilər, veb-səhifə, ISSN, doi, elmi bazalarda indeksasiya) və elmi jurnalların biznes modelləri haqqında məlumat verəcək.

On May 2, a two-day seminar for academia's scientific institutions was launched by the International Relations Office of the Presidium of ANAS, Clarivate Analytics (Thomson Reuters).
Academician Dilgam Tagiyev, vice-president of ANAS, made opening remarks at the Central Scientific Library and spoke about the current cooperation between the two organizations, increasing number of users of the Web of Science database in our country. Talking about the importance of using the Web of Science platform as a reliable base for high indexed publications, D.Taghiyev emphasized the importance of the seminar.
Executive Director of Science Development Fund under the President of the Republic of Azerbaijan Elchin Babayev, PhD on Physics and Mathematics, representative of Clarivate Analytics in Azerbaijan Aygun Babazade and expert on scientific resources also made reports.
Later, Chief Scientific Officer of the Institute of Molecular Biology and Genetics of the National Academy of Sciences of Ukraine, Irina Tikhonkova, head of the editorial staff of the Biopolymers and Cell magazine, made a presentation on the topic of "Researcher’s and scientific enterprises’ publishing strategy".
It should be noted that on the second day of the seminar, Irina Tikhonkova's report on "Modern Scientific Magazines: Attributes, Indicators, Goals and Prospects" will be presented. Practical advice will be given on checking, quality and level of scientific journals, the criteria and criteria for journals to access the Web of Science database, classification of key scientific and technical indicators of scientific journals (editors council, author, reviewers, website, ISSN , doi, indexing in scientific bases) and business models of scientific journals.