Mayın 2-də AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının Beynəlxalq Əlaqələr İdarəsinin təşkilatçılığı ilə "Clarivate Analytics (Thomson Reuters)" agentliyi tərəfindən akademiyanın elmi müəssisələrinin əməkdaşları üçün iki günlük seminara start verilib.
Mərkəzi Elmi Kitabxanada baş tutan tədbiri giriş sözü ilə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik Dilqəm Tağıyev açıb, iki qurum arasında mövcud əməkdaşlıqdan, agentliyin "Web of Science" məlumat bazasının ölkəmiz üzrə istifadəçilərinin sayının artmasından danışıb. Yüksək indeksli nəşrləri özündə birləşdirən etibarlı baza kimi "Web of Science" məlumat platformasından istifadənin əhəmiyyətindən danışan D.Tağıyev seminarın vacibliyini vurğulayıb.
Seminarda Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun icraçı direktoru, fizika-riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru Elçin Babayev, "Clarivate Analytics" agentliyinin Azərbaycan üzrə nümayəndəsi və elmi-informasiya resursları üzrə eksperti Aygün Babazadə çıxış ediblər.
Daha sonra Ukrayna Milli Elmlər Akademiyasının Molekulyar Biologiya və Genetika İnstitutunun baş elmi işçisi, "Biopolymers and Cell" jurnalının redaksiya heyətinin rəhbəri İrina Tixonkova "Tədqiqatçının və elmi müəssisənin nəşr strategiyası" mövzusunda təqdimatla çıxış edib.
Ukraynalı mütəxəssis yırtıcı jurnallar və onlarla mübarizə üsulları, jurnalların seçilməsi və qiymətləndirilməsi üzrə praktik tövsiyələr, nəşriyyat xərcləri, əlyazmanın tərtibatı, tədqiqatçı və elmi təşkilatın nailiyyətlərinin davamlı təqdimatı, tədqiqat və nəşr dövriyyəsinin əsas mərhələləri, müəllifin, rəyçinin və redaktorun hər bir mərhələdə rolu, nəşriyyat prosesində müəlliflərin ən çox yol verdiyi səhvlər və s. haqqında danışıb.
Qeyd edək ki, seminarın ikinci günündə İrina Tixonkovanın "Müasir Elmi jurnallar: atributlar, göstəricilər, məqsəd və perspektivlər" adlı məruzəsi təqdim ediləcək. Alim elmi jurnalların yoxlanılması, keyfiyyət və səviyyələrinin qaldırılması istiqamətində praktik tövsiyələr, "Web of Science" bazasına daxil olmaq üçün jurnallar qarşısında qoyulmuş şərtlər və meyarlar, elmi jurnalların əsas elmi və texniki göstəricilərinin təsnifatı (redaktorlar şurası, müəllif, rəyçilər, veb-səhifə, ISSN, doi, elmi bazalarda indeksasiya) və elmi jurnalların biznes modelləri haqqında məlumat verəcək.

Агентство «Clarivate Analytics (Thomson Reuters)» провело очередной семинар в НАНА
2 мая при организационной поддержке Управления международных связей аппарата Президиума НАНА агентством "Clarivate Analytics" (Thomson Reuters) проведен двухдневный семинар для сотрудников научных учреждений академии.
Открыв мероприятие вступительным словом, вице-президент НАНА, академик Дильгам Тагиев рассказал о существующем между двумя структурами сотрудничестве, росте числа пользователей базы данных "Web of Science" агентства по нашей стране. Говоря о значении использования базы данных "Web of Science", Д.Тагиев коснулся важности семинара.
На семинаре выступили исполнительный директор Фонда развития науки при Президенте Азербайджанской Республики, доктор философии по физико-математическим наукам Эльчин Бабаев, представитель агентства "Clarivate Analytics" по Азербайджану и эксперт по научно-информационным ресурсам Айгюн Бабазаде.
Затем старший научный сотрудник Института молекулярной биологии и генетики Национальной академии наук Украины, руководитель редколлегии журнала "Biopolymers and Cell" ИринаТихонкова выступила с презентацией на тему «Издательская стратегия исследователя и научного учреждения».
Украинский специалист в своей презентации рассказала о хищных журналах и методах борьбы с ними, издательских расходах, составлении рукописей, устойчивом представлении достижений исследователя и научного учреждения, дала практических рекомендаций по отбору и оценке журналов и т.д.
Отметим, что во второй день семинара Ирина Тихонкова представила свой доклад под названием «Современные научные журналы: атрибуты, показатели, цели и перспективы».