AMEA-nın Əsas binasında “Azərbaycanda və Rusiyada ictimai coğrafiya və XXI yüzilliyin inkişaf prioritetləri” mövzusunda beynəlxalq konfrans keçirilib.
AMEA-nın Coğrafiya İnstitutu, Azərbaycan Coğrafiya Cəmiyyəti, Rusiya Coğrafiyaçı İctimaiyyətçilərinin Assosiasiyası və AR Prezidenti yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyasının təşkilatçılığı ilə baş tutan tədbirdə Türkiyə, Rusiya, Polşa, Fransa, Serbiya və Çindən 50-yə yaxın alim və mütəxəssis iştirak edib.
Konfransı Coğrafiya İnstitutunun direktoru, akademik Ramiz Məmmədov açaraq bildirib ki, tədbirin keçirilməsində əsas məqsəd Azərbaycan və Rusiyanın müasir geopolitik, geoiqtisadi, geodemoqrafik və geomədəni proseslərdəki durumunu araşdırmaq, ictimai coğrafiyanın inkişaf faktorları və prioritetlərini müəyyənləşdirmək, bu istiqamətdə təkliflərin hazırlanması haqda müzakirələr aparmaqdır.
Akademik iki ölkənin coğrafiyaçıları arasında elmi əlaqələrin hələ SSRİ dövründə formalaşdığını, uzun illər birgə tədqiqatlar nəticəsində mühüm nəticələrin əldə olunduğunu söyləyib.
Tarixən Azərbaycan elminin inkişafında Rusiya faktının mühüm rol oynadığını deyən R.Məmmədov bu gün iki ölkə arasında siyasi, iqtisadi, elmi, mədəni və digər sahələrdə əlaqələrin güclü olduğunu və artan xətlə inkişaf etdiyini diqqətə çatdırıb.
Daha sonra Rusiya Coğrafiyaçı İctimaiyyətçilərinin Assosiasiyasının prezidenti, Cənub Federal Universitetinin İqtisadi və Sosial Problemlər Şimali Qafqaz Elmi Tədqiqat İnstitutunun direktoru, coğrafiya üzrə elmlər doktoru, professor Aleksandr Drujinin, Çin Elmlər Akademiyasının Nankin Coğrafiya və Limnologiya İnstitutunun professoru Dong Yaven, Serbiya Coğrafiya Cəmiyyətinin sədri, coğrafiya üzrə elmlər doktoru Rayko Qnyato, AR Prezidenti yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyasının kafedra müdiri, coğrafiya üzrə elmlər doktoru, professor Çingiz İsmayılov, Türkiyənin Egey Universitetinin əməkdaşı, coğrafiya elmləri doktoru Aydın İbrahimov və digərləri çıxış edərək konfransın önəminə toxunub, tədbirin iki ölkənin coğrafiyaçı alimlərinin elmi əlaqələrinin möhkəmləndirilməsinə və birgə tədqiqatların aparılmasına təkan verəcəyini söyləyiblər.
Sonra plenar iclasda məruzələr dinlənilib.
Akademik Ramiz Məmmədov "Xəzər dənizi regionunda əməkdaşlığın inkişaf perspektivləri", coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru Məhərrəm Həsənov "Azərbaycan əhalisinin ərzaq məhsullarının təhlükəsizliyində aqroiqlim resurslarından istifadənin perspektivləri", coğrafiya elmləri doktoru, dosent Zakir Eminov və coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru Mirnuh İsmayılov "Rusiya Federasiyasının və türk dünyası dövlətlərinin geosiyasi məkanı: coğrafi, sosial-iqtisadi və mədəni aspekt", coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru Nizami Eyyubov "Azərbaycanda əhalinin təbii artımı: iqtisadi və sosial-coğrafi problemlərin tənzimlənməsi, Aleksandr Drujinin "Müasir Rusiyanın inkişafında "Türk əsasları": ictimai-coğrafi aspekt" və Moskva Dövlət Universitetinin kafedra müdiri, coğrafiya elmləri doktoru, professor Andrey Treyviş "Coğrafiyaçı-ictimaiyyətçilər bir azlıq kimi: sənaye məkanı dünyasında yaşam strategiyası" mövzusunda məruzə ilə çıxış ediblər.

В Главном здании НАНА состоялась международная конференция на тему «Общественная география в Азербайджане и России: приоритеты развития в XXI столетии».
На мероприятии, организованной Институтом географии НАНА, Географическим обществом Азербайджана, Ассоциацией российских географов-обществоведов и Академией государственного управления при Президенте АР, приняли участие около 50 ученых и специалистов из Китая, Франции, Польши, России, Сербии и Турции.
Открывая конференцию вступительным словом, директор Института географии, академик Рамиз Мамедов отметил, что основная цель проведения мероприятия – исследование положения Азербайджана и России в современных геополитических, геоэкономических, геодемографических и геокультурных процессах, определение факторов развития и приоритетов общественной географии, а также проведение обсуждений о подготовке предложений в этом направлении.
Академик отметил, что научные связи между географами двух стран были налажены еще во времена СССР, в результате совместных исследований были достигнуты важные результаты.
Подчеркнув исторически важную роль факта России в развитии азербайджанской науки, Р.Мамедов довел до внимания, что сегодня между двумя странами налажены крепкие политические, экономические, научные, культурные связи.
Затем президент Ассоциации российских географов-обществоведов, директор Северо-Кавказского научно-исследовательского института экономических и социальных проблем Южного федерального университета, доктор географических наук, профессор Александр Дружинин, профессор Института географии и лимнологии г. Нанкин Академии наук Китая Донг Явен, председатель Географического общества Сербии, доктор географических наук Райко Гнято, заведующий кафедрой Академии государственного управления при Президенте АР, доктор географических наук, профессор Чингиз Исмайлов, сотрудник Эгейского университета Турции, доктор географических наук Айдын Ибрагимов и другие в своих выступлениях коснулись важности конференции и отметили, что мероприятие придаст импульс укреплению научных связей между географами двух стран и проведению совместных исследований.
Затем на пленарном заседании были заслушаны доклады.
Академик Рамиз Мамедов выступил с докладом «Перспективы развития сотрудничества в регионе Каспийского моря», доктор философии по географии Магеррам Гасанов «Перспективы использования агроклиматических ресурсов в продовольственной безопасности азербайджанского населения», доктор географических наук, доцент Закир Эминов и доктор философии по географии Мирнух Исмаилов «Геополитический район Российской Федерации и тюркских государств: географические, социально-экономические и культурные аспекты», доктор философии по географии Низами Эйюбов «Естественный прирост населения в Азербайджане: регулирование экономических и социально-географических проблем», Александр Дружинин «Турецкие основы» в развитии современной России: социально-географический аспект» и заведующий кафедрой Московского государственного университета, доктор географических наук, профессор Андрей Трейвиш «Географы-обществоведы как одно из меньшинств: стратегия жизни в промышленном пространстве».