AMEA Rəyasət Heyətinin növbəti iclasında bir sıra mühüm məsələlər müzakirə olunub
Əvvəlcə AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə gündəlikdə yer alan məsələlər barədə məlumat verib.
Tədbirdə AMEA-nın İşlər İdarəsinin müdiri, siyasi elmlər üzrə elmlər doktoru Fətəli Abdullayevin "AMEA-nın Yüksək Texnologiyalar Parkının fəaliyyəti haqqında" mövzusunda məruzəsi dinlənilib.
Sonra elmi-təşkilati məsələlərə baxılıb. İlk olaraq AMEA-nın növbəti Ümumi yığıncağının keçirilməsi məsələsi müzakirə olunub. Mövzu ilə bağlı çıxış edən AMEA-nın akademik-katibi, akademik Rasim Əliquliyev yığıncağın gündəliyindəki məsələləri diqqətə çatdırıb. Rəyasət Heyəti tərəfindən tədbirin bu il iyunun 8-də keçirilməsi qərara alınıb.
İclasda AMEA-nın Genetik Ehtiyatlar İnstitutunda Kompüter genomikası beynəlxalq laboratoriyasının yaradılması məsələsinə baxılıb. Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Əhliman Əmiraslanov bildirib ki, Genetik Ehtiyatlar İnstitutunda Yeni Nəsil Sekvenserləri (YNS) ilə təchiz olunmuş laboratoriya qurulduqdan sonra burada genom səviyyəsində tədqiqatlar sahəsində mühüm nailiyyətlər əldə olunub. Alim institutda YNS-dən istifadə etməklə bitki genetik ehtiyatlarının genotipləşdirilməsi istiqamətində dünyanın ən aparıcı elmi mərkəz və universitetlərində istifadə olunan "sekvens əsasında genotipləşdirmə" və "çoxpraymerli amplikon sekvensləmə" metodları ilə tədqiqatlara başlanıldığını, 1000-dən artıq bitki nümunəsinin genotipləşdirildiyini diqqətə çatdırıb.
Akademik Ə.Əmiraslanov vurğulayıb ki, Rəyasət Heyəti tərəfindən maliyyələşdirilən elmi tədqiqat proqramı çərçivəsində, ilk dəfə olaraq, "Azərbaycan gülöyşəsi" nar sortunun tam genomunun de-novo oxunması və altı orqanı üzrə transkriptom analizi yekunlaşdırılıb. Əldə edilən genom məlumatlarının analizi istiqamətində kompüter genomikası və bioinformatika sahəsi üzrə ABŞ, Rusiya, Yaponiya, Avstraliya və digər ölkələrdə fəaliyyət göstərən xarici alimlərlə sıx əməkdaşlıq qurulub. Alim xaricdə yaşayan azərbaycanlı və əcnəbi alimlərlə genom tədqiqatları sahəsində aparılan birgə elmi tədqiqat işlərinin daha da gücləndirilməsi məqsədilə institutda Kompüter genomikası beynəlxalq laboratoriyasının yaradılmasına ehtiyac olduğunu bildirib.
Rəyasət Heyəti qeyd olunanları və bölmənin vəsatətini nəzərə alaraq, Genetik Ehtiyatlar İnstitutunun Biotexnologiya şöbəsinin tərkibində Kompüter genomikası beynəlxalq laboratoriyasının yaradılması haqqında qərar qəbul edib.
Sonra bir sıra struktur dəyişikləri müzakirəyə çıxarılıb. Rəyasət Heyəti tərəfindən Genetik Ehtiyatlar İnstitutunda İnsan genetikası laboratoriyasının və Zoologiya İnstitutunun Mingəçevir elmi-təcrübə dayaq stansiyasının yaradılması, həmçinin Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin strukturunda qismən dəyişiklik edilməsini qərara alınıb.
Bundan başqa, tədbirdə görkəmli tibb alimi, istedadlı pedaqoq və tanınmış cərrah uroloq, professor, Əməkdar elm xadimi, Azərbaycan Tibb Universitetinin Urologiya kafedrasının müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü Sudeif İmamverdiyevin 80 illik yubileyinin qeyd olunması məsələsinə də baxılıb. Alimin çoxillik məhsuldar və səmərəli elmi fəaliyyəti, ölkəmizdə tibb elminin inkişafındakı mühüm xidmətləri nəzərə alınaraq, anadan olmasının 80 illiyi münasibətilə AMEA-nın Fəxri Fərmanı ilə təltif edilməsi qərara alınıb. Qərarda yubilyarın Dövlət tərəfindən mükafatlandırılması haqqında vəsatət qaldırılması, onun "Böyrəklərdə ikitərəfli mərcanvari daşların diaqnostikası və müalicəsi" elmi əsərinin AMEA-nın 2018-ci il üzrə nəşriyyat planına salınması da yer alıb.

15 мая состоялось очередное заседание Президиума Национальной академии наук Азербайджана. Первым делом был рассмотрен вопрос об Указе Президента Ильхама Алиева «Об утверждении нового состава Комиссии государственных премий Азербайджанской Республики по науке, технике, архитектуре, культуре и литературе». Президент НАНА, академик Акиф Ализаде отметил, что в состав комиссии включены некоторые члены Академии. Руководитель НАНА рассказал о произведениях, которые были представлены Комиссии государственных премий в 2018 году от Академии.
На мероприятии был заслушан доклад начальника Управления делами НАНА, доктора политических наук Фатали Абдуллаева «О деятельности Парка высоких технологий НАНА».
Затем были рассмотрены научно-организационные вопросы. Вначале был рассмотрен вопрос о проведении очередного Общего собрания НАНА. В своем выступлении по данному вопросу академик-секретарь НАНА, академик Расим Алигулиев рассказал о вопросах, стоящих на повестке дня собрания. Президиум принял постановление о проведении мероприятия 8 июня текущего года, утвердил повестку дня собрания.
Следующим на повестке дня стоял вопрос о создании в Институте генетических ресурсов НАНА международной лаборатории «Компьютерная геномика». Академик-секретарь Отделения биологических и медицинских наук, академик Ахлиман Амирасланов сообщил, что после создания в Институте генетических ресурсов лаборатории, оснащенной Секвенсорами нового поколения (СНВ), в ходе исследований на уровне генома были получены важные результаты. Академик отметил, что посредством использования СНВ стали проводиться исследования в сфере генотипизации растительных генетических ресурсов методами «генотипизация на основе секвенсоров» и «ампликонное секвенирование», которые применяются в ведущих научных центрах и университетах мира, были генотипизированы более 1000 растительных образцов.
Оратор подчеркнул, что в рамках научно-исследовательской программы, которая финансировалась Президиумом, впервые был де-ново прочитан полный геном кисло-сладкого сорта азербайджанского граната и завершен транскриптомный анализ его шести органов. С целью проведения анализа полученных геномных данных налажено тесное сотрудничество с зарубежными учеными, которые заняты в сфере компьютерной геномики и биоинформатики в США, России, Японии, Австралии и т.д. А.Амирасланов также добавил, что для еще большего расширения научно-исследовательских работ в области генома, которые ведутся совместно с учеными-азербайджанцами, проживающими за рубежом, и зарубежными учеными, имеется потребность в создании международной лаборатории «Компьютерная геномика».
Учитывая все вышеизложенное и ходатайство отделения, Президиум принял постановление о создании в составе Отдела биотехнологии Института генетических ресурсов НАНА международной лаборатории «Компьютерная геномика».
Далее на рассмотрение были вынесены некоторые структурные изменения. Президиум принял постановления о создании в Институте генетических ресурсов лаборатории «Генетика человека» и Мингячевирской опорной станции Института зоологии, а также о внесении частичных изменений в структуру Национального музея азербайджанской литературы имени Низами Гянджеви.
На мероприятии было принято постановление о проведении 80-летнего юбилея видного ученого-медика, талантливого педагога и известного хирурга-уролога, профессора, Заслуженного деятеля науки, заведующего Кафедрой урологии Азербайджанского медицинского университета, члена-корреспондента НАНА Судеифа Имамвердиева.
Учитывая многолетнюю плодотворную и эффективную деятельность ученого, его важные заслуги в развитии медицинской науки в стране и по случаю его 80-летнего юбилея Президиум принял постановление о награждении С.Имамвердиева Почетной грамотой НАНА. В постановлении также нашли свое отражение такие вопросы, как поднятие ходатайства о присуждении юбиляру государственной награды и внесении его научного труда «Диагностика и лечение коралловых камней в обеих почках» в издательский план НАНА на 2018 год.