Türkdilli Ölkələrin Parlament Assambleyasının (TÜRKPA) Bakı ofisində türk dünyasının böyük yazıçısı, görkəmli ictimai-siyasi xadim Çingiz Aytmatovun 90 illik yubileyinə həsr edilən tədbir keçirilib.
Tədbirdən öncə qonaqlar "Çingiz Aytmatovla dostlarının görüşü" adlı fotosərgiyə baxıblar.
TÜRKPA-nın baş katibi Altınbek Mamayusupov çıxış edərək Ç.Aytamatovun 1952-ci ildən etibarən qırğız və rus dillərində ilk əsərlərinin çap olunduğunu, lakin imzasının oxucular arasında Moskva Ali Ədəbiyyat İnstitutunda təhsil almasından sonra tanındığını söyləyib. Qeyd edib ki, Çingiz Aytmatov ən yüksək fəxri adlara və mükafatlara layiq görülüb və SSRİ-də yaşayan bütün xalqların ən sevimli yazıçısına çevrilib.
A.Mamayusupov görkəmli yazıçının ötən əsrin 60-cı illərindən etibarən əsərlərinin dünyanın 76 dilinə tərcümə olunduğunu diqqətə çatdırıb.
Sonra çıxış edən AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli yazıçının türk dünyasının ədəbiyyatına bəxş etdiyi töhfələrdən danışıb. Akademik Nobel mükafatı almış bir çox yazıçının Çingiz Aytmatovun əsərlərini heyranlıqla qarşıladığını və ona böyük rəğbət hissi bəslədiklərini söyləyib.
İ.Həbibbəyli yazıçının əsərlərinin Azərbaycan dilinə də tərcümə olunduğunu, bu gün ölkəmizdə hər kəsin Çingiz Aytmatovu mütaliə etdiyini və Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunda onun yubileyi ilə bağlı müxtəlif tədbirlərin keçiriləcəyini bildirib.
Tədbirdə Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin sədri, Xalq yazıçısı Anar, Azərbaycan-Qırğızıstan dostluq qrupunun rəhbəri, Milli Məclisin deputatı Musa Quliyev, Xalq şairi Sabir Rüstəmxanlı, Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun prezidenti Günay Əfəndiyeva, Qırğızıstanın ölkəmizdəki müvəqqəti işlər vəkili Bakıt Usupov, Türkiyənin ölkəmizdəki səfiri Erkan Özoral və digərləri çıxış edərək yazıçının həyat və yaradıcılığından, zəngin ədəbi irsindən, türk dünyası ədəbiyyatı tarixinə bəxş etdiyi töhfələrdən söz açıblar.
Daha sonra yazıçının ailəsi adından oğlu Askar Aytmatov çıxış edərək tədbirin təşkilatçılarına və iştirakçılarına minnətdarlığını bildirib.

The 90th jubilee of outstanding Kyrgyz writer Chingiz Aitmatov is celebrated in Baku
An event dedicated to the 90th jubilee of the great Azerbaijani writer, prominent public and political figure Chingiz Aitmatov has been held at the Baku office of the Parliamentary Assembly of Turkic-speaking countries (TurkPA).
Prior to the event, guests watched a photo exhibition called "Meeting with friends of Chingiz Aitmatov".
TURKPA Secretary General Altınbek Mamayusupov said that his works were published since 1952 in Kyrgyz and Russian languages, but he became famous among the readers at the Moscow Higher Literature Institute. He noted that Chingiz Aytmatov was awarded the highest honorary titles and awards and became the favorite writer in the USSR.
A.Mamayusupov noted that his works were translated into 76 languages ​​since the 60s of the last century.
Then Vice President of ANAS, academician Isa Habibbeyli spoke about the writer's contributions to the Turkish world literature. Many scholars who have received the Nobel Prize have been admired by Chingiz Aitmatov's works and have a great feeling of sympathy for him.
Chairman of the Writers' Union of Azerbaijan, People's Writer Anar, Head of Azerbaijan-Kyrgyzstan Friendship Group, MP Musa Guliyev, People's Poet Sabir Rustamkhanli, President of International Turkish Culture and Heritage Foundation Gunay Afandiyeva, Turkey's Ambassador to our country Erkan Özoral and others spoke about the life and creativity of the writer, his rich literary heritage, and contributions to the history of Turkish world literature.
Then, his son Askar Aytmatov expressed his gratitude to the organizers and participants of the event on behalf of the writer's family.