Türkdilli Ölkələrin Parlament Assambleyasının (TÜRKPA) Bakı ofisində türk dünyasının böyük yazıçısı, görkəmli ictimai-siyasi xadim Çingiz Aytmatovun 90 illik yubileyinə həsr edilən tədbir keçirilib.
Tədbirdən öncə qonaqlar "Çingiz Aytmatovla dostlarının görüşü" adlı fotosərgiyə baxıblar.
TÜRKPA-nın baş katibi Altınbek Mamayusupov çıxış edərək Ç.Aytamatovun 1952-ci ildən etibarən qırğız və rus dillərində ilk əsərlərinin çap olunduğunu, lakin imzasının oxucular arasında Moskva Ali Ədəbiyyat İnstitutunda təhsil almasından sonra tanındığını söyləyib. Qeyd edib ki, Çingiz Aytmatov ən yüksək fəxri adlara və mükafatlara layiq görülüb və SSRİ-də yaşayan bütün xalqların ən sevimli yazıçısına çevrilib.
A.Mamayusupov görkəmli yazıçının ötən əsrin 60-cı illərindən etibarən əsərlərinin dünyanın 76 dilinə tərcümə olunduğunu diqqətə çatdırıb.
Sonra çıxış edən AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli yazıçının türk dünyasının ədəbiyyatına bəxş etdiyi töhfələrdən danışıb. Akademik Nobel mükafatı almış bir çox yazıçının Çingiz Aytmatovun əsərlərini heyranlıqla qarşıladığını və ona böyük rəğbət hissi bəslədiklərini söyləyib.
İ.Həbibbəyli yazıçının əsərlərinin Azərbaycan dilinə də tərcümə olunduğunu, bu gün ölkəmizdə hər kəsin Çingiz Aytmatovu mütaliə etdiyini və Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunda onun yubileyi ilə bağlı müxtəlif tədbirlərin keçiriləcəyini bildirib.
Tədbirdə Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin sədri, Xalq yazıçısı Anar, Azərbaycan-Qırğızıstan dostluq qrupunun rəhbəri, Milli Məclisin deputatı Musa Quliyev, Xalq şairi Sabir Rüstəmxanlı, Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun prezidenti Günay Əfəndiyeva, Qırğızıstanın ölkəmizdəki müvəqqəti işlər vəkili Bakıt Usupov, Türkiyənin ölkəmizdəki səfiri Erkan Özoral və digərləri çıxış edərək yazıçının həyat və yaradıcılığından, zəngin ədəbi irsindən, türk dünyası ədəbiyyatı tarixinə bəxş etdiyi töhfələrdən söz açıblar.
Daha sonra yazıçının ailəsi adından oğlu Askar Aytmatov çıxış edərək tədbirin təşkilatçılarına və iştirakçılarına minnətdarlığını bildirib.

В Баку отмечен 90-летний юбилей видного киргизского писателя Чингиза Айтматова
В бакинском офисе Парламентской ассамблеи тюркоязычных стран (ТюркПА) состоялось мероприятие, посвященное 90-летию великого писателя тюркского мира, видного общественно-политического деятеля Чингиза Айтматова.
До начала мероприятия гости ознакомились с фотовыставкой «Встреча Чингиза Айтматова с друзьями».
Выступив, генеральный секретарь ТюркПА Алтынбек Мамаюсупов отметил, что несмотря на то, что произведения Ч.Айтматова издавались с 1952 года на киргизском и русском языках, он прославился среди читателей после окончания Московского высшего института литературы. Он отметил, что Чингиз Айтматов был удостоен высших почетных званий и наград и превратился в любимый писатель всех народов, проживавших в СССР.
А.Мамаюсупов сообщил, что с 60-х годов минувшего века его произведения были переведены на 76 языков.
Затем вице-президент НАНА, академик Иса Габиббейли рассказал о вкладе писателя в литературу тюркского мира. Академик довел до внимания, что большинство ученых, получивших Нобелевскую премию, восхищались произведениями Чингиза Айтматова.
И.Габиббейли отметил, что произведения писателя были переведены на азербайджанский язык, и сегодня каждый в нашей стране читает произведения Чингиза Айтматова, а в Институте литературы им. Низами Гянджеви будут проведены различные мероприятия в связи с юбилеем писателя.
Председатель Союза писателей Азербайджана, народный писатель Анар, глава Кыргызско-азербайджанской группы дружбы, депутат Милли Меджлиса Муса Гулиев, народный поэт Сабир Рустамханлы, президент Фонда международной тюркской культуры и наследия Гунай Эфендиева, временный поверенный в делах Кыргызстана в нашей стране Бакыт Усупов, посол Турции в Азербайджане Эркан Озорал и другие говорили о жизни и творчестве писателя, его богатом литературном наследии и вкладах в историю литературы тюркского мира.
Затем сын писателя Аскар Айтматов от имени семьи выразил благодарность организаторам и участникам мероприятия.