Misir Ərəb Respublikasının Azərbaycanda yeni təyin olunmuş fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Adil İbrahim Əhməd İbrahim mayın 16-da AMEA akademik Z.M.Bünyadov adına Şərqşünaslıq İnstitutunda olub. Səfir əvvəlcə institutun direktoru, akademik Gövhər Baxşəliyeva ilə görüşüb.
Görüşdə G.Baxşəliyeva Azərbaycanın ərəb ölkələri ilə elmi, mədəni əlaqələrindən söz açaraq, bu əlaqələrin möhkəmlənməsində şərqşünas alimlərin mühüm rolunu qeyd edib. O, Şərqşünaslıq İnstitutunda ərəb ölkələrinin tarixi, iqtisadiyyatı, ərəb dili və ədəbiyyatı ilə bağlı aparılan tədqiqatlardan, nəşr olunan kitablardan danışaraq, ərəb mənbələrində Azərbaycanın tarixinə dair mühüm məlumatların olduğunu qeyd edib. Alim institutda Misirlə bağlı aparılan tədqiqatlardan və bu elm müəssisəsinin Misirlə əlaqələrindən bəhs edib.
Adil İbrahim Əhməd İbrahim isə öz növbəsində ölkələrimiz arasında elm və təhsil sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsinin əhəmiyyətini vurğulayıb.
Daha sonra Şərqşünaslıq İnstitutunun əməkdaşları ilə görüşən səfir Azərbaycan və Misir xalqlarını birləşdirən çoxsaylı tarixi, dini, mədəni dəyərlərin, iqtisadi əlaqələrin, dostluq və həmrəylik bağlarının olduğunu bildirib. O, elmi əlaqələrin inkişafının hər iki ölkə üçün faydalı olacağına əminliyini ifadə edib.

16 мая новоназначенный Чрезвычайный и полномочный посол Арабской Республики Египет в Азербайджане Адиль Ибрагим Ахмед Ибрагим посетил Институт востоковедения имени акад. З.М.Буниятова НАНА. Вначале посол встретился с директором института, академиком Говхар Бахшалиевой.
В ходе встречи Г.Бахшалиева коснулась научных и культурных связей Азербайджана с арабскими странами и отметила важную роль ученых-востоковедов в укреплении этих связей. Говоря об исследованиях, проводимых в Институте востоковедения в связи с историей, экономикой арабских стран, арабским языком и литературой, а также изданных книгах, ученый довела до внимания, что в арабских источниках имеется важная информация об истории Азербайджана.
Адиль Ибрагим Ахмед Ибрагим, в свою очередь, подчеркнул важность расширения сотрудничества между двумя странами в области науки и образования.
Затем посол встретился с сотрудниками Института востоковедения и отметил наличие многочисленных исторических, религиозных и культурных ценностей, экономических связей, а также дружбы и солидарности, связывающих народы Азербайджана и Египта. Он выразил уверенность в том, что развитие научных связей будет полезным для обеих стран.