Misir Ərəb Respublikasının Azərbaycanda yeni təyin olunmuş fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Adil İbrahim Əhməd İbrahim mayın 16-da AMEA akademik Z.M.Bünyadov adına Şərqşünaslıq İnstitutunda olub. Səfir əvvəlcə institutun direktoru, akademik Gövhər Baxşəliyeva ilə görüşüb.
Görüşdə G.Baxşəliyeva Azərbaycanın ərəb ölkələri ilə elmi, mədəni əlaqələrindən söz açaraq, bu əlaqələrin möhkəmlənməsində şərqşünas alimlərin mühüm rolunu qeyd edib. O, Şərqşünaslıq İnstitutunda ərəb ölkələrinin tarixi, iqtisadiyyatı, ərəb dili və ədəbiyyatı ilə bağlı aparılan tədqiqatlardan, nəşr olunan kitablardan danışaraq, ərəb mənbələrində Azərbaycanın tarixinə dair mühüm məlumatların olduğunu qeyd edib. Alim institutda Misirlə bağlı aparılan tədqiqatlardan və bu elm müəssisəsinin Misirlə əlaqələrindən bəhs edib.
Adil İbrahim Əhməd İbrahim isə öz növbəsində ölkələrimiz arasında elm və təhsil sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsinin əhəmiyyətini vurğulayıb.
Daha sonra Şərqşünaslıq İnstitutunun əməkdaşları ilə görüşən səfir Azərbaycan və Misir xalqlarını birləşdirən çoxsaylı tarixi, dini, mədəni dəyərlərin, iqtisadi əlaqələrin, dostluq və həmrəylik bağlarının olduğunu bildirib. O, elmi əlaqələrin inkişafının hər iki ölkə üçün faydalı olacağına əminliyini ifadə edib.

Newly appointed Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Arab Republic of Egypt to Azerbaijan Adil Ibrahim Ahmed Ibrahim visited the Institute of Oriental Studies named after academician Z.M. Bunyadov on May 16. The Ambassador first met with the director of the institute, academician Govhar Bakhshaliyeva.
During the meeting G.Bakhshaliyeva spoke about the scientific and cultural relations of Azerbaijan with Arab countries and noted the important role of oriental scholars in strengthening these ties. Speaking about the history, economics, Arabic language and literature studies of the Arab countries, she noted that there are important information on the history of Azerbaijan in Arabic sources. The scientist talked about Egyptian research on the institute and its relationship with Egypt.
Adil Ibrahim Ahmed Ibrahim, in turn, underlined the importance of expanding cooperation in science and education between our countries.