18 may-Beynəlxalq Muzeylər Günüdür
Hər il mayın 18-i dünya ölkələrində Beynəlxalq Muzeylər Günü kimi geniş qeyd edilir. Bu il Beynəlxalq Muzeylər Günü "Hiperkommunikasiya dövründə muzeylər: yeni yanaşmalar, yeni auditoriyalar” mövzusuna həsr olunub. Bu mövzu muzeylərin ənənəvi auditoriyasını genişləndirmək üçün yüksək texnologiyaların rolunu vurğulayır.
Beynəlxalq Muzeylər Günü Beynəlxalq Muzeylər Şurasının (ICOM) təşəbbüsü ilə 1977-ci ildə təsis edilib. Bu günün məqsədi muzeylərin cəmiyyətin həyatında nə dərəcədə mühüm rol oynadığını göstərməkdir.
Bu bayram qədim tarixə və zəngin mədəniyyətə malik Azərbaycanda da geniş miqyasda qeyd edilir.
Azərbaycanda ilk muzeylərdən biri görkəmli ədib Cəlil Məmmədquluzadənin təşəbbüsü və yaxından iştirakı ilə XIX əsrin sonlarında Naxçıvanın Nehrəm kənd məktəbində təşkil olunub.
Ötən əsrin əvvəllərində isə Bakıda, xalq məktəbləri müdiriyyəti nəzdində Pedaqoji, həmçinin Ümumrusiya Texniki Cəmiyyətinin Bakı şöbəsi nəzdində qapalı muzeylər yaradılıb. Lakin Nehrəm kəndindəki muzey istisna olmaqla, adları qeyd edilən məkanlar çarizmin mənafeyinə uyğun fəaliyyət göstərib. Təsadüfi deyil ki, Azərbaycanda aşkar edilən qiymətli arxeoloji əşyalar Tiflis, Moskva, Peterburq muzeylərinə göndərilib.
Azərbaycanda dövlət səviyyəsində 1919-cu ildə - Xalq Cümhuriyyətinin dövründə təməli qoyulmuş ilk milli muzey 1920-ci ildən Azərbaycan Dövlət Muzeyi kimi fəaliyyət göstərib. Sovet hakimiyyətinin ilk illərində Hacı Zeynalabdin Tağıyev, Murtuza Muxtarov, Musa Nağıyev kimi Bakı milyonçularından müsadirə edilmiş qiymətli sənət əsərləri bu muzeyin eksponatları olub. H.Z.Tağıyevin mülkündə yerləşən Milli Azərbaycan Tarix Muzeyinin binası da tariximizdən xəbər verən daş abidə kimi qiymətlidir. Ona görə də bu yerə bəzən “Muzey içində muzey” də deyirlər.
Ötən əsrin 30-cu illərindən etibarən bir-birinin ardınca mahiyyətinə görə müxtəlif təmayüllü – dövlət, memorial, səyyar, ədəbiyyat, incəsənət, tarix, musiqi, qoruq, teatr muzeyləri yaradılıb. Sonrakı illərdə Azərbaycanda yeni muzeylər fəaliyyətə başlayıb.
Təəssüf ki, neçə-neçə tarixi abidə və muzeylərimiz ötən əsrin 90-cı illərində erməni işğalçıları tərəfindən qarət olunub və dağıdılıb. İşğal olunmuş torpaqlarımızda 762 mədəniyyət abidəsi və 1431 mədəniyyət müəssisəsi qalıb. Erməni faşistləri 22 muzeyi, 4 rəsm qalereyasını tamamilə məhv ediblər.
Azərbaycanda milli mənəvi dəyərlərimizə, o cümlədən muzey işinə daim dövlət qayğısı olub. Ölkəmizdə muzey işinin inkişafı ümummilli lider Heydər Əliyevin adı ilə bağlıdır. Xalqımızın milli tarixi və mədəni irsinin qorunmasında muzeylərin dəyərini dərindən və həssaslıqla duyan ulu öndər respublikada müvafiq şəbəkənin genişləndirilməsini, onun maddi-texniki bazasının gücləndirilməsini daim diqqətdə saxlayıb. Azərbaycan mədəniyyətinin Üzeyir Hacıbəyli, Hüseyn Cavid, Cəlil Məmmədquluzadə, Məmməd Səid Ordubadi, Cəfər Cabbarlı, Bülbül, Səməd Vurğun, Niyazi və digər nəhəng simalarının memorial-xatirə, mənzil, bölgələrdə tarix-diyarşünaslıq muzeyləri məhz ulu öndər Heydər Əliyevin şəxsi təşəbbüsü ilə yaradılıb.
Dahi rəhbərimizin xalqın təkidli tələbi ilə hakimiyyətə qayıdışından sonra digər sahələrlə yanaşı, muzey işi də öz inkişafının yeni mərhələsinə qədəm qoyub. Ulu öndərin təşəbbüsü ilə 1993-cü ildə Nazirlər Kabinetində muzey işçilərinin respublika müşavirəsi keçirilib, 1994-cü ildə isə bu müşavirənin materialları əsasında “Respublikada muzey işinin vəziyyəti və onun yaxşılaşdırılması haqqında” qərar qəbul edilib. 2000-ci il martın 24-də qüvvəyə minmiş “Muzeylər haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanunu ölkəmizdə muzeylərin fəaliyyətinin təşkilati-hüquqi əsaslarını və müvafiq münasibətləri tənzimləyir. Bu sənədə əsasən muzey - maddi mədəniyyət abidələrinin komplektləşdirilməsi, mühafizəsi, öyrənilməsi, kütləvi nümayişinin və təbliğinin həyata keçirildiyi mədəniyyət, elmi-tədqiqat müəssisəsidir.
Ümummilli Lider tərəfindən muzey işinin inkişafı üzrə müəyyən edilmiş prioritetlər bu gün Prezident İlham Əliyevin və ölkəmizin birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyevanın rəhbərliyi altında fəaliyyət göstərən Heydər Əliyev Fondu tərəfindən uğurla davam etdirilir.
Azərbaycan dövlətinin uğurlu mədəniyyət siyasəti nəticəsində son illər muzeylərimizin dünyanın nüfuzlu mədəniyyət ocaqları ilə əlaqələri genişlənib, bu sahədə beynəlxalq əməkdaşlıq sahəsində yeni nailiyyətlər əldə edilib.
Hazırda ölkəmizdə 200-dən çox muzey fəaliyyət göstərir və onların ekspozisiyaları azərbaycançılıq məfkurəsini uğurla təbliğ edirlər.

18 мая – Международный день музеев
18 мая ежегодно отмечается в странах мира как Международный день музеев. В этом году Международный день музеев посвящен теме «Музеи в период гиперкоммуникации: новые подходы, новые аудитории», которая подчеркивает роль высоких технологий в расширении традиционной аудитории музеев.
Международный день музеев был основан в 1977 году по инициативе Международного совета музеев (ИКОМ). Цель этого дня заключается в демонстрации важной роли музеев в жизни общества.
Этот праздник широко отмечается и в Азербайджане, обладающей древней историей и богатой культурой.
Один из первых музеев в Азербайджане был организован по инициативе и при непосредственном участии великого писателя Джалила Мамедгулузаде в школе села Нехрам Нахчывана в конце 19 века.
В начале прошлого века в Баку были созданы закрытые музеи, которые в отличие от музея села Нехрам функционировали в соответствии с интересами царизма. Не случайно, что ценные археологические находки, обнаруженные в Азербайджане, были отправлены в музеи Тбилиси, Москвы и Санкт-Петербурга.
Первый национальный музей в Азербайджане, основанный в 1919 году в период Азербайджанской Демократической Республики, начал функционировать с 1920 года как Государственный музей Азербайджана. В первые годы советской власти экспонатами этого музея являлись конфискованные ценные произведения искусства таких бакинских миллионеров, как Гаджи Зейналабдин Тагиев, Муртуза Мухтаров, Муса Нагиев. Здание Национального музея истории Азербайджана, являвшееся собственностью Г.З.Тагиева, также является ценным как памятник нашей истории. Поэтому это место иногда называют «музеем в музее».
С 30-х годов минувшего века были созданы государственные, мемориальные, выездные, литературные, исторические, музыкальные, театральные музеи, заповедники и музей искусства. В последние годы в Азербайджане также были открыты новые музеи.
К сожалению, наши многие исторические памятники и музеи разграблены и разрушены армянскими оккупантами в 90-е годы прошлого века. На наших оккупированных землях осталось 762 памятника культуры и 1431 учреждение культуры. Армянские фашисты полностью уничтожили 22 музея, 4 художественные галереи.
В Азербайджане всегда проявляется государственная забота о наших национально-духовных ценностях, в том числе музейному делу. Развитие музейного дела в нашей стране связано с именем общенационального лидера Гейдара Алиева. Глубоко и тонко чувствовавший значение музеев в сохранении национальных ценностей, исторического и культурного наследия нашего народа, великий лидер постоянно держал в центре внимания расширение, а также усиление материально-технической базы соответствующей сферы в республике. Мемориальные музеи, дома, историко-краеведческие музеи в регионах, носящие имена таких грандиозных личностей азербайджанской культуры, как Мамед Саид Ордубади, Узеир Гаджибейли, Джалил Мамедкулизаде, Гусейн Джавид, Самед Вургун, Джафар Джаббарлы, Бюльбюль, Ниязи и др. были созданы именно по личной инициативе великого лидера Гейдара Алиева.
После возвращения гениального руководителя по настойчивому требованию народа к власти, наряду с другими сферами, музейное дело вступило в новый этап своего развития. По инициативе великого лидера в 1993 году в Кабинете Министров состоялось совещание работников музея, а в 1994 году - по материалам этого совещания было принято постановление «О состоянии музейного дела в Республике и его улучшении».
Закон Азербайджанской Республики «О музеях», который вступил в силу 24 марта 2000 года, регулирует организационно-правовые основы деятельности музеев и соответствующие отношения в нашей стране. Согласно этому документу, музей представляет собой культурное, научно-исследовательское учреждение, осуществляющее комплектование, охрану, изучение, пропаганду и массовую демонстрацию памятников материальной культуры.
Приоритеты, определенные общенациональным лидером по развитию музейного дела, сегодня успешно продолжаются со стороны Фонда Гейдара Алиева, действующего под руководством Президента Ильхама Алиева и первого вице-президента нашей страны Мехрибан Алиевой.
В результате успешной политики азербайджанского государства в последние годы расширились связи наших музеев с авторитетными очагами культуры мира, достигнуты новые успехи в сфере международного сотрудничества.
В настоящее время в стране функционирует свыше 200 музеев, которые успешно пропагандируют идеологию азербайджанства.