Füzulinin “Divan”ının əlyazma nüsxəsinin “Dünya Yaddaşı” Proqramı Reyestrinə daxil edilməsi onun müstəsna dəyərini əks etdirir
Mayın 30-da AMEA-nın Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunda dahi Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri Məhəmməd Füzulinin “Divan”ının əlyazma nüsxəsinin “Dünya Yaddaşı” Beynəlxalq Reyestrinə daxil edilməsi ilə bağlı təqdimat mərasimi keçirilib.
Tədbirdə çıxış edən AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə dahi şairin “Divan”ının əlyazma nüsxəsinin “Dünya Yaddaşı” Beynəlxalq Reyestrinə daxil edilməsini Azərbaycan üçün əlamətdar hadisə kimi dəyərləndirib. O, Prezident İlham Əliyevin və birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın xüsusi qayğısı sayəsində ölkəmizin zəngin mədəni irsinin dünyada tanıdılması və təbliği istiqamətində əməli tədbirlərin həyata keçirildiyini vurğulayıb.
Şairin dünya mədəniyyəti xəzinəsinə verdiyi böyük töhfələrdən danışan AMEA rəhbəri bildirib ki, haqqında söhbət gedən əsər Füzulinin türkcə (azərbaycanca) “Divan”ının ən mötəbər nüsxəsi sayılan, şairin ölümündən 16 il sonra - 1572-ci ildə üzü köçürülən Bakı əlyazmasıdır. Əlyazmada əsərin 1936-cı ildə görkəmli ədəbiyyatşünas alim Salman Mumtaz tərəfindən SSRİ Elmlər Akademiyasının Azərbaycan filialının kitabxanasına bağışlanması da qeyd olunur.
Akademik A.Əlizadə digər Azərbaycan mütəfəkkirlərinin əsərlərinin də “Dünya Yaddaşı” Beynəlxalq Reyestrinə daxil edilməsi istiqamətində iş aparılmasının vacibliyini bildirib.
Sonra Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin xüsusi tapşırıqlar üzrə səfiri-UNESCO üzrə Azərbaycan Respublikasının Milli Komissiyasının baş katibi Elnur Sultanov çıxış edərək bu sənədli irsin “Dünya Yaddaşı” Proqramı Reyestrinə daxil edilməsini onun müstəsna dəyəri ilə əlaqələndirib. Bildirib ki, bu, həmin irsin bəşəriyyət üçün mühüm əhəmiyyətini bir daha təsdiqləyir.
Bugünkü təqdimat mərasiminin Azərbaycan Xalq Cumhuriyyətinin yaradılmasının 100 illik yubileyinə təsadüf etdiyini deyən E.Sultanov Məhəmməd Füzuliyə, onun yaradıcılığına Cumhuriyyət dövründə də yüksək diqqət göstərildiyini bildirib. Qeyd edib ki, 1919-cu il 21 noyabr tarixində Bakıda Azərbaycan Dövlət Teatrında Məhəmməd Füzulinin “Leyli və Məcnun” poeması əsasında yazılmış dahi bəstəkarımız Üzeyir Hacıbəyovun eyni adlı operası yeni və o dövr üçün kifayət qədər müasir tərtibatda tamaşaya qoyulub. Həmçinin AXC dövründə, 1919-cu ildə Azərbaycanın tanınmış rəssamı Əzim Əzimzadə tərəfindən Füzulinin obrazı yaradılıb, görkəmli heykəltəraşlarımız Tokay Məmmədov, Ömər Eldarov və memar Hacı Muxtarov tərəfindən Məhəmməd Füzulinin əzəmətli heykəli ucaldılıb.
E.Sultanov 1959-cu ildə şairin anadan olmasının 400 illik yubileyi münasibətilə UNESCO tərəfindən Məhəmməd Füzulinin “Leyli və Məcnun” poemasının ingilis dilində nəşr olunduğunu da diqqətə çatdırıb. O, həmçinin şairin anadan olmasının 500 illik yubileyinin UNESCO-nun görkəmli şəxsiyyətlərin və əlаmətdаr hadisələrin yubileyləri proqramı çərçivəsində təntənəli şəkildə qeyd edildiyini bildirib. Vurğulayıb ki, ulu öndər Heydər Əliyevin dəvəti ilə UNESCO-nun baş direktoru Federiko Mayor ölkəmizə səfər edərək, Məhəmməd Füzulinin anadan olmasının 500 illik yubileyində iştirak edib. Şairin bu yubileyi münasibətilə Azərbaycanda qızıl və gümüş sikkələr hazırlanaraq, dövriyyəyə buraxılıb.
"Bu gün UNESCO-nun “Dünya Yaddaşı”nın Beynəlxalq Reyestrində Azərbaycana məxsus 2 dəyərli əsər yer almaqdadır" - deyən baş katib bildirib ki, onlardan birincisi orta əsrlərdə qələmə alınmış əczaçılığa dair əlyazmalar 2005-ci ildə, ikincisi isə dahi Azərbaycan şairi Məhəmməd Füzulinin “Divanı”nın əlyazma nüsxəsi 2017-ci ildə bu Reyestrə daxil edilib. Qeyd olunub ki, Məhəmməd Füzulinin bu məşhur əsəri UNESCO tərəfindən dəyərləndirilərək, onun bəşəri əhəmiyyəti qurumun baş direktorunun imzaladığı sertifikat ilə təsdiq olunub.
Daha sonra E.Sultanov UNESCO-nun müvafiq sertifikatını akademik A.Əlizadəyə təqdim edib.
Tədbirdə çıxış edən AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, M.Füzulinin nadir əlyazmasının nüsxəsinin “Dünya Yaddaşı” Beynəlxalq Reyestrinə daxil edilməsi xalqımız və Azərbaycan elmi ictimaiyyəti üçün mühüm tarixi, mədəni hadisədir. UNESCO-nun nüfuzlu təşkilatında dahi şairin əlyazmasının yer alması Füzuli sənətinin ümumdünya mədəni, ədəbi sərvəti olduğunu təsdiq edən mühüm addımdır.
AMEA-nın vitse-prezidenti vurğulayıb ki, “Dünya Yaddaşı” Beynəlxalq Reyestrində Füzulinin əlyazma nüsxəsinin Azərbaycanın mədəni irsinin nümunəsi kimi daxil edilməsi bu qiymətli xəzinənin məhz xalqımıza məxsus olduğunu təsdiq edən əhəmiyyətli hadisədir. Bu, beynəlxalq aləmdə də Füzulinin xalqımıza məxsus olması barədə fikirlərin tarazlığını Azərbaycanın xeyrinə isbat edəcəkdir.
Dünya ədəbiyyatının böyük korifeylərindən olan Füzulinin irsinin ümumtürk ədəbi-mədəni sərvəti olduğunu deyən alim Azərbaycanda XX əsrin əvvəllərindən başlayaraq dahi şairin yaradıcılığı haqqında qiymətli monoqrafik tədqiqatların meydana gəldiyini, dissertasiyaların yazıldığını, onun əsərlərinin dəfələrlə ölkəmizdə böyük tirajlarla çap olunduğunu diqqətə çatdırıb. Vurğulayıb ki, dahi şairin əsərləri Azərbaycanda dünya dillərinə tərcümə olunaraq beynəlxalq aləmə yayılıb.
Məhəmməd Füzulinin zəngin ədəbi-fəlsəfi irsi barədə məlumat verən AMEA-nın Humanitar Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, Əlyazmalar İnstitutunun direktoru, akademik Teymur Kərimli  bildirib ki, onun yaradıcılığı Azərbaycan poeziyası ilə yanaşı, Şərq ədəbiyyatı, eləcə də dünya ədəbiyyatı üçün əhəmiyyətlidir. O, şairin yazdığı “Leyli ilə Məcnun”un bir mədəniyyət və əxlaq əsəri olduğunu vurğulayıb.
T.Kərimli qeyd edib ki, bu sənədli irsin “Dünya Yaddaşı” Proqramı Reyestrinə daxil edilməsi onun müstəsna dəyərini əks etdirir və bəşəriyyət üçün qorunmasının əhəmiyyətini vurğulayır.
Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin direktoru, akademik Rafael Hüseynov dünyanın nüfuzlu təşkilatı olan UNESCO-da Azərbaycan klassik sərvətinin bir nümunəsinin dünya irsinin şah əsərlərindən biri kimi qeydiyyata alınmasını böyük nailiyyət adlandırıb.
Azərbaycanın UNESCO ilə əlaqələrinin keçən əsrin 90-cı illərinin əvvəllərindən başlandığını deyən alim ölkəmiz ilə bu nüfuzlu təşkilatın sıx əməkdaşlığının 1996-cı ildə UNESCO ilə Azərbaycan arasında əməkdaşlıq haqqında saziş imzalandıqdan sonra başlandığını qeyd edib. Akademik R.Hüseynov bildirib ki, Azərbaycanın UNESCO-da özünü təsdiqi istiqamətində birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın müstəsna xidmətləri vardır. Mədəni irsimizin, həmçinin Qobustan dövlət tarixi-bədii qoruğunun beynəlxalq səviyyədə tanıdılmasında və UNESCO-nun Qeyri-Maddi Mədəni İrs üzrə Reprezentativ Siyahısına salınmasında Mehriban xanım Əliyevanın böyük rolu olub.
Tədbirdə digər çıxış edənlər mənəvi irsimizin araşdırılması, tədqiq edilməsi və dünyaya tanıdılmasının vacibliyini qeyd ediblər.

Inclusion of a hand-written copy of the "Divan" by Fuzuli in the Register of the "Memory of the World" program reflects its exceptional value
On May 10 at the Institute of Manuscripts named after Muhammad Fuzuli ANAS a presentation was made in connection with the inclusion of a hand-written copy of the "Divan" by the genius Azerbaijani poet and thinker Muhammad Fuzuli in the Register of the "Memory of the World" UNESCO program.
Speaking at the event, academician Akif Alizadeh, President of ANAS assessed the inclusion of a hand-written copy of the "Divan" by Fuzuli in the Register of the "Memory of the World" program as a significant event for Azerbaijan. He underlined the special attention of President Ilham Aliyev and first vice president Mehriban Aliyeva to the practical implementation of the country's prominent cultural heritage in the world.
Speaking about the great contribution of the poet to the treasury of the world culture, the head of ANAS said that the the work was Baku manuscript, which was translated into 1572 after 16 years after the poet's death, which is considered to be the most prominent Turkish version of Fuzuli.
Academician A.Alizadeh noted the importance of the work of other Azerbaijani thinkers in the International Register of "Memory of the World".
Then the ambassador of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan for special assignments, Secretary General of the National Commission of the Republic of Azerbaijan for UNESCO Elnur Sultanov linked the inclusion of this documentary heritage in the Register of the “Memory of the World” Program with its exceptional value. He said that this confirms the importance of this heritage for humanity.
Recalling that the presentation coincided with the 100th anniversary of the formation of the Azerbaijan Democratic Republic, E. Sultanov noted that the creative work of Muhammad Fuzuli had great importance during the period of the Republic. It was reported that on November 21, 1919, the opera of the outstanding composer Uzeyir Hajibeyov "Leyli and Majnun" was performed on the stage of the Azerbaijan State Theater in Baku, written on the basis of the same poem by Muhammad Fuzuli.
On the occasion of 400th anniversary of the birth of the poet in 1959, the poem "Leyli and Majnun" by Muhammad Fuzuli was published by UNESCO in English, E. Sultanov brought to attention. And the 500th anniversary of the birth of the poet was celebrated in the framework of the program of anniversaries of outstanding personalities and significant events of UNESCO. He stressed that, at the invitation of the great leader Heydar Aliyev, UNESCO Director General Federico Mayor paid a visit to our country and participated in the 500th anniversary of the birth of Muhammad Fuzuli. On the occasion of this jubilee, gold and silver coins were minted and put into circulation in Azerbaijan.
Then E.Sultanov handed the UNESCO certificate to academician A.Alizade.
Speaking at the event, the vice-president of ANAS, Academician Isa Habibbeyli noted that the inclusion of the copy of M. Fuzuli's manuscript in the International Register "Memory of the World" is an important historical and cultural event for our people and the scientific community of Azerbaijan, confirming that Fuzuli's work belongs to Azerbaijan.
He noted that since the beginning of the 20th century, valuable monographic studies and dissertations related to the poet's work have been created in Azerbaijan. He stressed that the works of the great poet were translated into different world languages ​​in Azerbaijan and distributed on the international arena.
Informing about the rich literary and philosophical heritage of Muhammad Fizuli, academician-secretary of the Department of Humanitarian Sciences of ANAS, director of the Institute of Manuscripts, academician Teymur Kerimli noted that the work is of great importance for both Eastern poetry and the world literature. He stressed that "Leyli and Majnun" is a work of culture and ethics. T. Kerimli noted that the inclusion of this documentary heritage in the Register of the "Memory of the World" program reflects its exceptional value and significance for humanity.
Director of the National Museum of Azerbaijani Literature named after Nizami Ganjavi, Academician Rafael Huseynov called the inclusion of Fuzuli's work in the Register of the UNESCO “Memory of the World” Program as a masterpiece of Azerbaijani classical literature, a great achievement.
He noted that Azerbaijan's relations with UNESCO were established in the early 1990s, and close cooperation between our country and this influential organization began after the signing in 1996 of an agreement on cooperation between Azerbaijan and UNESCO. Academician R.Huseynov said that the First Vice President of Azerbaijan Mehriban Aliyeva has exceptional merit in the direction of Azerbaijan's self-affirmation in UNESCO. Mehriban Aliyeva played a major role in promoting our cultural heritage, in particular, in international recognition.
Other speakers at the event noted the importance of investigating and promoting our spiritual heritage.