Aprelin 28-də saat 10:00-da AMEA-nın Əsas binasında Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutu tərəfindən Naxçıvan Muxtar Respublikasının yaranmasının 90 illiyinə həsr edilmiş “Azərbaycan arxeologiya və etnoqrafiya elmlərinin inkişafında Naxçıvan məktəbinin rolu” mövzusunda elmi konfrans keçiriləcək.
Məqsəd Naxçıvan Muxtar Respublikası ərazisində aşkar edilmiş tarixi abidələrin, Naxçıvan arxeologiya və etnoqrafiya məktəbinin əldə etdiyi nailiyyətlərin, həmçinin, Azərbaycan arxeoloq və etnoqraflarının apardıqları tədqiqatların mahiyyətinin və milli arxeologiya və etnoqrafiyanın qarşısında duran yeni tədqiqat istiqamətlərinin göstərilməsidir.

28 апреля в Главном здании НАНА Институтом археологии и этнографии была проведена научная конференция на тему “Роль Нахчыванской школы в развитии азербайджанской археологии и этнографии”, посвященная 90-летию создания Нахчыванской автономной республики.
Цель проведения конференции – показать исторические памятники, обнаруженные на территории Нахчыванской автономной республики, представить достижения школы археологии и этнографии Азербайджана, а также сущность исследований, проводимых азербайджанскими археологами и этнографами, а также направления исследований в сфере национальной археологии и этнографии.