Naftalan şəhərində "Naftalan-2018" multidisiplinar beynəlxalq elmi-praktiki konfransın açılış mərasimi keçirilib.
İki gün davam edəcək tədbir Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası, AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkı, Fiziologiya İnstitutu və Naftalan Şəhər İcra Hakimiyyətinin təşkilatçılığı ilə baş tutub.
Əvvəlcə tədbir iştirakçılar ümummilli lider Heydər Əliyevin Naftalan şəhərinin mərkəzindəki abidəsini ziyarət edib, önünə tər çiçəklər düzüblər.
Konfransı AMEA Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Əhliman Əmiraslanov açaraq bildirib ki, Naftalan yağının əhəmiyyətli təsiri haqqında hələ XII əsrdən etibarən məlumat mövcud olub. O, Naftalan yağının müxtəlif xəstəliklərin müalicəsində dərman vasitəsi kimi tətbiqinin XIX əsrə təsadüf etdiyini, ölkəmizdə 1950-ci illərdən başlayaraq səhiyyə ocaqlarında istifadəsinin gücləndirildiyini, akademik Yusif Məmmədəliyevin rəhbərliyi ilə SSR AEA-da daha geniş tədqiqatlar aparıldığını söyləyib: "Naftalan yağının daha çox patologiyaların müalicəsində effektivliyinin aşkar edilməsi üçün biologiya və tibb sahəsinin alim və mütəxəssisləri bu istiqamətdə səylərini birləşdirməlidirlər".
Naftalan şəhərinin İcra Hakimiyyətinin başçısı Rövşən İbrahimov çıxışında müxtəlif ölkələrdən olan alim və mütəxəssislərin elmi əməkdaşlıq əlaqələrinin genişləndirilməsi məqsədilə Naftalan şəhərini seçməsini təqdirəlayiq hal adlandırıb.
Sonra AMEA-nın Gəncə Bölməsinin akademik-katibi, akademik Fuad Əliyev çıxış edərək Naftalan yağı əsasında dərman preparatlarının hazırlandığını söyləyib, gələcəkdə burada elmi laboratoriyaların yaradılmasının zəruriliyini ifadə edib.
Akad. Y.Məmmədəliyev adına Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunun direktoru, akademik Vaqif Abbasov çıxışında müalicəvi Naftalan yağı əsasında yeni dərman preparatlarının yaradılması perspektivlərindən söz açıb. Qeyd edib ki, Naftalan yağı analgetik təsirlə yanaşı daha effektli müalicə vasitəsi kimi analoqu olmayan əhəmiyyətə malikdir.
Tədbirdə çıxış edən AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkının direktoru, aqrar elmləri üzrə fəlsəfə doktoru Vüqar Babayev beynəlxalq səviyyəli konfransın Naftalan yağının geniş tətbiqi ilə məşğul olan müalicə mərkəzlərinin gələcək fəaliyyətinə, əməkdaşlıq əlaqələrinin genişləndirilməsinə töhfə verəcəyini deyib.
Sonra Qazaxıstan Respublikası Milli Kurort Assosiasiyasının prezidenti, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Sayagül Aydarovna, Şərqi Avropa üzrə müalicə sanatoriyasının baş meneceri Teodor Ştofira və digərləri çıxış edərək konfransın önəminə toxunublar.
Tədbirdə, həmçinin Qazaxıstan Respublikası Prezidentinin İşlər İdarəsinin Tibb Mərkəzi tərəfindən AMEA-nın vitse-prezidenti, Kimya Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Dilqəm Tağıyevə ünvanlanmış məktub səsləndirilib.
Konfrans öz işini plenar iclaslarla davam etdirib. Plenar iclaslarda Fiziologiya İnstitutunun direktoru, biologiya üzrə elmlər doktoru Ulduz Həşimova, Çexiya Respublikası Olympic Palace sanatoriyasının baş həkimi, tibb elmləri üzrə fəlsəfə doktoru Natalya Larina və digərləri məruzələrlə çıxış ediblər.

Opening ceremony of Multi-disciplinary international scientific-practical conference "Naftalan-2018" was held in Naftalan.
The 2-day event was organized by the National Academy of Sciences of Azerbaijan, High Technology Park of ANAS, Institute of Physiology and the Naftalan City Executive Authority.
First, the event participants visited the monument to National Leader Heydar Aliyev in the center of Naftalan and laid flowers.
Academician Ahliman Amiraslanov, academician-secretary of the Department of Biology and Medical Sciences of ANAS, said that information about the significant impact of Naftalan oil has been available since XII century. The application of drugs as a medicine for the treatment of various diseases in the XIX century and the use of health care facilities in our country since the 1950s has been enhanced, under the leadership of academician Yusif Mammadaliyev, SSR has conducted extensive research. At present, joint research with scientists and specialists from different fields are conducting about Naftalan oil to get more effective ways in the treatment of pathologies, scientist underlined.
Head of Executive Authority of Naftalan Rovshan Ibrahimov called the election of Naftalan city as a commendable event for the scholars and specialists from different countries to expand scientific cooperation.
Academician-secretary of the Ganja Division of ANAS, acad. Fuad Aliyev said that preparations on the basis of Naftalan oil have been prepared, and in future it is necessary to create scientific laboratories.
Acad. Director of the Institute of Petrochemical Processes named after acad. Y.Mammadaliyev, acad. Vagif Abbasov spoke about the prospects of creating new medicinal preparations based on healing oil of Naftalan. He noted that Naftalan oil, besides the analgesic effect, has significance as an effective remedy.
Director of the ANAS High Technology Park, PhD in Agrarian Sciences Vugar Babayev said that the international conference will contribute to the future activities of Naftalan oils and expansion of cooperation.
Then President of the National Association of the Republic of Kazakhstan, candidate of biological sciences Sayagul Aydarovna, chief medical sanatorium of East Europe Teodor Shtofira and others touched upon the importance of the conference.
The conference continued its work with plenary sessions. Director of the Institute of Physiology, doctor of biological sciences Ulduz Hashimova, chief physician of the Olympic Palace sanatorium of the Czech Republic, doctor of medical sciences Natalia Larina and others spoke at the plenary sessions.