İyunun 20-də AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaranmasının 100-cü ildönümünə həsr olunan “Azərbaycan incəsənətində Xalq Cümhuriyyətinin tarixi və şəxsiyyətləri” mövzusunda beynəlxalq elmi konfrans keçirilib.
Memarlıq və İncəsənət İnstitutu tərəfindən təşkil olunan tədbirdə Özbəkistan, Rusiyadan olan alimlər, həmçinin AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının əməkdaşları iştirak ediblər.
Konfransı giriş sözü ilə Humanitar Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, akademik Teymur Kərimli açaraq Prezident İlham Əliyevin Sərəncamı ilə bu il ölkəmizdə Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin (AXC) 100 illiyinin təntənəli şəkildə qeyd olunduğunu diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, müsəlman Şərqində ilk parlamentli respublika olan Cümhuriyyət 23 ay yaşasa da, mədəniyyət sahəsində mühüm addımlar atıb. AXC-nin müstəqillik, azadlıq ideyalarının, demokratik dəyərlərin, azərbaycançılıq məfkurəsinin təbliği hər zaman incəsənət xadimlərinin yaradıcılığında özünəməxsus yer tutub.
“Cümhuriyyətdən sonrakı dövrdə də Azərbaycan xalqının mədəni dəyərləri daha da zənginləşib, o cümlədən təsviri incəsənəti sürətlə inkişaf edib” – deyə bildirən alim Cümhuriyyətin əsas nailiyyətləri, Azərbaycanın dövlət müstəqilliyinin tanınması, dövlətçiliyin yaradılması, həmçinin həmin dövrün şəxsiyyətləri barədə ətraflı məlumat verib.
Sonra Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Ərtegin Salamzadənin mövzu ilə bağlı çıxışı dinlənilib. O, 23 ay ömür sürmüş Cümhuriyyətin mədəniyyət sahəsində önəmli qərarlar qəbul etdiyini, ilk növbədə, erməni daşnaklarının 1918-ci ildə Bakıda planlı şəkildə talan, qarət edib dağıtdıqları tarixi, dini abidələrin bərpa olunduğunu faktlarla diqqətə çatdırıb. Ə.Salamzadə AXC-nin ictimai-siyasi, mədəni və milli mənəvi həyatımızın bütün sahələrində böyük iz qoyduğunu vurğulayıb.
Konfransda “Azərbaycan Respublikasının dövlət rəmzləri şəbəkə sənətində”, “Müasir bədii sənətkarlıq Özbəkistan milli mədəniyyətinin əsası kimi”, “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin teatr siyasəti”, “Cümhuriyyətin baş memarı Zivərbəy Əhmədbəyov”, “Təsviri sənətdə Cümhuriyyət” və digər mövzularda məruzələr dinlənilib, müzakirələr aparılıb.
Tədbir çərçivəsində Üzeyir Hacıbəyli və Müslüm Maqomayevin "Azərbaycan türk el nəğmələri" (1927) nəşri əsasında “Fortepiano işləmələri” (1928) əlyazma toplusunun təqdimatı da olub.

20 июня в Центральной научной библиотеке НАНА прошла Международная научная конференция «История и личности Демократической Республики в азербайджанском искусстве», посвященная 100-летию основания Азербайджанской Демократической Республики.
В мероприятии, организованном Институтом архитектуры и искусства, приняли участие ученые из Узбекистана, России, а также сотрудники научных учреждений и организаций НАНА.
Открывая конференцию, академик-секретарь Отделения гуманитарных наук, академик Теймур Керимли довел до внимания, что в этом году в нашей стране по Распоряжению Президента Ильхама Алиева торжественно отмечается 100-летие Азербайджанской Демократической Республики. Он отметил, что несмотря на то, что первая парламентская республика на мусульманском Востоке – АДР просуществовала всего 23 месяца, были предприняты важные шаги в области культуры. Пропаганда независимости, идеи свободы, демократических ценностей, идеологии азербайджанства в АДР играли значительную роль в творчестве деятелей искусства.
Отметив, что в постреспубликанский период культурные ценности азербайджанского народа стали еще более обогащенными и наблюдалось стремительное развитие изобразительного искусства, ученый подробно проинформировал о главных достижениях Республики, признании государственной независимости Азербайджана, установлении государственности, а также о личностях этой эпохи.
Далее по теме выступил директор Института архитектуры и искусства, член-корреспондент НАНА Эртегин Саламзаде. На основе фактов он довел до внимания, что в период существования АДР были приняты важные решения в области культуры. В первую очередь, были восстановлены исторические и религиозные памятники, разрушенные и ограбленные армянскими дашнаками в Баку в 1918 году.
На конференции были заслушаны и обсуждены доклады «Государственные символы Азербайджанской Республики в орнаментном искусстве», «Современное художественное ремесло как основа национальной культуры Узбекистана», «Театральная политика Азербайджанской Демократической Республики», «Главный архитектор Республики Зиварбек Ахмедбеков», «Республика в изобразительном искусстве» и другие.
В рамках мероприятия состоялась презентация сборника рукописей «Разработки фортепиано», подготовленного на основе издания Узеира Гаджибейли и Муслима Магомаева - «Азербайджанские тюркские народные песни» (1927).