Coğrafiya İnstitutunda Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin 100 illiyi qeyd olunub
AMEA-nın akad. H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunda (Cİ) Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin yaranmasının 100 illiyi münasibətilə tədbir keçirilib.
İnstitutun elmi işlər üzrə direktor müavini, coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Məhərrəm Həsənov tədbiri açaraq bu il ölkəmizdə Cənubi Qafqazın ən güclü ordusu Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin yaranmasının 100 illiyinin qeyd olunduğunu deyib. Bildirib ki, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti (AXC) Nazirlər Şurasının 26 iyun 1918-ci il tarixli qərarı ilə general Əliağa Şıxlinskinin rəhbərlik etdiyi Müsəlman korpusunun əsasında ilk nizami ordu hissəsi, 5000 nəfər şəxsi heyəti olan "Əlahiddə Azərbaycan korpusu" yaradılıb.
O, AXC-nin 1920-ci ildə süqutundan sonra Azərbaycanın Hərbi nazirliyinin ləğv edildiyini, bütün funksiyalarının Xalq Hərbi Komissarlığına verildiyini söyləyib.
Alim 22 may 1998-ci ildə ulu öndər Heydər Əliyev tərəfindən 26 iyunun Silahlı Qüvvələr Günü elan edildiyini diqqətə çatdırıb.
M.Həsənov bu gün ordumuzun sürətlə inkişaf etdiyini, Azərbaycanın hərbi sənaye komplekslərində minə yaxın silah-sursatın istehsal edildiyini və dünyanın aparıcı beynəlxalq sərgilərində nümayiş olunduğunu vurğulayıb.
Tədbirdə, həmçinin Cİ-nin Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin sədri, coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru Habil Haqverdiyev, müəssisənin şöbə müdiri, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Ənvər Əliyev, “Qarabağ Müharibəsi Əlilləri, Veteranları və Şəhid ailələri” İctimai Birliyinin Yasamal rayon təşkilatının sədri Bəhram Şeydayev, Azərbaycan Texniki Universitetinin Tarix kafedrasının müdiri, tarix elmləri doktoru, professor Şikar Qasımov və digərləri çıxış edərək Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin regionun ən qüdrətli ordusuna çevrildiyini, xalqımızın güvən yeri və qürur mənbəyi olduğunu bildiriblər.
Sonra Qarabağ müharibəsində şəhid olmuş Elxan Məmmədova ünvanlanmış “Vətən naminə” medalı şəhidin anası, Coğrafiya İnstitutunun əməkdaşı Gülşən Məmmədovaya təqdim edilib.
Sonda şəhidin anası G.Məmmədova oğlunun xatirəsinə göstərilən diqqət və qayğıya görə institutun rəhbərliyinə təşəkkürünü bildirib.

В Институте географии было отмечено 100-летие Вооруженных сил Азербайджана
В Институте географии им. акад. Г.Алиева НАНА состоялось мероприятие, посвященное 100-летию создания Вооруженных сил Азербайджана.
Открывая мероприятие, заместитель директора института по научной работе, доктор философии по географии Магеррам Гасанов сказал, что в этом году в нашей стране отмечается 100-летие образования сильнейшая армии Южного Кавказа - Вооруженных сил Азербайджана. В соответствии с решением Совета министров Азербайджанской Демократической Республики (АДР) от 26 июня 1918 года под руководством генерала Алиаги Шихлинскогона на базе первого регулярного подразделения армии был создан «Азербайджанский корпус» из 5000 человек.
Он сказал, что Министерство обороны Азербайджана было отменено после распада AДР в 1920 году, и все его функции были переданы Народному военному комиссариату.
Ученый отметил, что 22 мая 1998 года общенациональным лидером Гейдаром Алиевым 26 июня был объявлен Днем вооруженных сил.
На мероприятии также выступили председатель Профсоюзного комитета ИГ, доктор философии по географии Габил Хагвердиев, заведующий отделом учреждения, доктор философии по сельскохозяйственным наукам Анвар Алиев, председатель Ясамальской районной организации общественного объединения «Инвалиды, ветераны и семьи шехидов Карабахской войны» Бахрам Сейдаев, заведующий кафедрой истории Азербайджанского технического университета, доктор исторических наук, профессор Шикар Гасымов и другие, которые отметили, что Вооруженные силы Азербайджана во главе с главнокомандующим Ильхамом Алиевым превратили азербайджанские вооруженные силы в самую мощную армию в регионе и стали источником уверенности и гордости нашего народа.
Адресованная погибшему в Карабахской войне Элхану Мамедову медаль «За Родину» была вручена матери шехида, сотруднику Института географии Гульшану Мамедовой.
В заключение, мать шехида Г.Мамедова поблагодарила руководство института за внимание и заботу, проявленную к ее сыну.