Coğrafiya İnstitutunda Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin 100 illiyi qeyd olunub
AMEA-nın akad. H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunda (Cİ) Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin yaranmasının 100 illiyi münasibətilə tədbir keçirilib.
İnstitutun elmi işlər üzrə direktor müavini, coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Məhərrəm Həsənov tədbiri açaraq bu il ölkəmizdə Cənubi Qafqazın ən güclü ordusu Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin yaranmasının 100 illiyinin qeyd olunduğunu deyib. Bildirib ki, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti (AXC) Nazirlər Şurasının 26 iyun 1918-ci il tarixli qərarı ilə general Əliağa Şıxlinskinin rəhbərlik etdiyi Müsəlman korpusunun əsasında ilk nizami ordu hissəsi, 5000 nəfər şəxsi heyəti olan "Əlahiddə Azərbaycan korpusu" yaradılıb.
O, AXC-nin 1920-ci ildə süqutundan sonra Azərbaycanın Hərbi nazirliyinin ləğv edildiyini, bütün funksiyalarının Xalq Hərbi Komissarlığına verildiyini söyləyib.
Alim 22 may 1998-ci ildə ulu öndər Heydər Əliyev tərəfindən 26 iyunun Silahlı Qüvvələr Günü elan edildiyini diqqətə çatdırıb.
M.Həsənov bu gün ordumuzun sürətlə inkişaf etdiyini, Azərbaycanın hərbi sənaye komplekslərində minə yaxın silah-sursatın istehsal edildiyini və dünyanın aparıcı beynəlxalq sərgilərində nümayiş olunduğunu vurğulayıb.
Tədbirdə, həmçinin Cİ-nin Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin sədri, coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru Habil Haqverdiyev, müəssisənin şöbə müdiri, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Ənvər Əliyev, “Qarabağ Müharibəsi Əlilləri, Veteranları və Şəhid ailələri” İctimai Birliyinin Yasamal rayon təşkilatının sədri Bəhram Şeydayev, Azərbaycan Texniki Universitetinin Tarix kafedrasının müdiri, tarix elmləri doktoru, professor Şikar Qasımov və digərləri çıxış edərək Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin regionun ən qüdrətli ordusuna çevrildiyini, xalqımızın güvən yeri və qürur mənbəyi olduğunu bildiriblər.
Sonra Qarabağ müharibəsində şəhid olmuş Elxan Məmmədova ünvanlanmış “Vətən naminə” medalı şəhidin anası, Coğrafiya İnstitutunun əməkdaşı Gülşən Məmmədovaya təqdim edilib.
Sonda şəhidin anası G.Məmmədova oğlunun xatirəsinə göstərilən diqqət və qayğıya görə institutun rəhbərliyinə təşəkkürünü bildirib.

The 100th anniversary of the Azerbaijani Armed Forces celebrated at the Institute of Geography
Institute of Geography (IG) named after H.Aliyev hosted an event dedicated to the 100th anniversary of the establishment of the Azerbaijani Armed Forces.
Opening the event, Deputy Director of the Institute on Scientific Affairs, PhD in Geography Maharram Hasanov said that this year in our country the strongest army of the South Caucasus celebrated the 100th anniversary of the formation of Armed Forces of Azerbaijan. According to the decision of the Council of Ministers of the Azerbaijan Democratic Republic (ADR) dated June 26, 1918, under the leadership of General Aliaga Shikhlinski, the first regular army unit, 5000 personal staff, "Special Azerbaijani Corps" was established.
He said that the Azerbaijani Ministry of Defense was abolished after the collapse of the ADR in 1920 and that all his functions were given to the People's Military Commissariat.
On May 22, 1998, national leader Heydar Aliyev proclaimed June 26 as the Day of Armed Forces, the scientist noted.
Chairman of the Trade Union Committee of IG, PhD in Geography Habil Hagverdiyev, head of the department, PhD in agricultural sciences Anvar Aliyev, chairman of Yasamal district organization of "Garabagh war invalids, veterans and martyr families" Public Association Bahram Sheydaev, Head of the Department of History of Azerbaijan Technical University, Doctor of Historical Sciences, Professor Shikar Gasimov and others noted that the Azerbaijani Armed Forces led by the Commander-in-Chief Ilham Aliyev turned the Azerbaijani Armed Forces into the most powerful army in the region and was a source of confidence and pride of our people.
The medal "For Homeland" for martyr Elkhan Mammadov was presented to the employee of the Institute of Geography, Gulshan Mammadova.
Later, mother of the martyr G.Mammadova thanked the management of the institute for the attention and care shown to her son.