Özbəkistanda çap edilmiş Azərbaycan ədəbiyyatı nümunələrinin təqdimatı olub
İyulun 16-da AMEA Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunda Orta Asiya və Pakistan üzrə müxbir Qulu Kəngərlinin Daşkənddə Azərbaycanın şair və yazıçılarının özbək dilinə tərcümə və çap etdirdiyi kitabların təqdimatı olub.
Əvvəlcə iştirakçılar özbək dilinə tərcümə edilərək çap olunan kitablardan ibarət sərgiyə baxıblar.
Tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli ədəbiyyat örnəklərimizin tərcümə olunaraq Özbəkistanda yayılmasının əhəmiyyətini vurğulayıb. Q.Kəngərlinin Özbəkistanda yaşadığı illərdə Azərbaycanın, o cümlədən ədəbiyyatımızın təbliği istiqamətində böyük işlər gördüyünü deyən alim onun zəhməti hesabına özbək dilində Azərbaycan ədiblərinin əsərlərindən ibarət 20 kitabının işıq üzü gördüyünü diqqətə çatdırıb.
Qeyd olunub ki, Q.Kəngərli 1990-cı il 20 Yanvar faciəsindən sonra “Şəhidlər”, ”Şəhidlər-2” bukletlərini, daha sonra “Qara yanvar şəhidləri”, “Erməni lobbisi: Azərbaycan faciəsi”, “Qanlı şənbəyə gedən yol” kitablarını çap etdirib. Özbəkistanda yaşadığı ilk günlərdən azərbaycanlıların Orta Asiya və Qazaxıstana sürgün edilməsi ilə əlaqədar materiallar yazan Q.Kəngərlinin ssenarisi ilə Daşkənddə “Sürgün” sənədli filmi ekranlaşdırılıb. O, alim və tərcüməçi Babaxan Şəriflə birgə “20-ci əsr Azərbaycan poeziyası antologiyası” və ”Müasir Azərbaycan poeziyası antologiyası”nı çapa hazırlayıb.
Tədbirdə Bakı Dövlət Universitetinin Türkologiya kafedrasının müdiri, filologiya elmləri doktoru Ramiz Əskər, professor Məmməd Əliyev, AMEA Folklor İnstitutunun əməkdaşı Əli Şamil çıxış edərək Q.Kəngərlinin Azərbaycan ədəbiyyatının təbliği istiqamətində fəaliyyətini yüksək dəyərləndiriblər. Bildiriblər ki, alim Azərbaycan-Özbəkistan ədəbi əlaqələrinin möhkəmlənməsində körpü rolunu oynayır.
Göstərdiyi diqqət və qayğıya görə Ədəbiyyat İnstitutuna minnətdarlığını bildirən Q.Kəngərli vurğulayıb ki, yaxın vaxtlarda Cəlil Məmmədquluzadə, Hüseyn Cavid və digər ədiblərimizin kitabları da özbək dilində çap olunacaq. O, bu işlərin həyata keçirilməsində Özbəkistandakı səfirliyimizin nəzdindəki Heydər Əliyev adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin də mühüm rol oynadığını söyləyib.

On July 16, at the Institute of Literature named after Nizami Ganjavi of ANAS, Gulu Kangarli, correspondent for Central Asia and Pakistan, presented books translated and published by Uzbek poets and writers in Tashkent.
Initially, the participants were translated into Uzbek and viewed from an exhibition of printed books.
Vice-President of the ANAS, Director of the Institute of Literature, academician Isa Habibbayli underlined the importance of the publication of our literary samples in Uzbekistan. He noted that Kangarli's great work has been done in promoting Azerbaijan as well as literature in Uzbekistan in the years he lived in Uzbekistan, thanks to his efforts, 20 books of Azerbaijani writers were published in Uzbek language.
Head of the Department of Turkology at Baku State University, Doctor of Philology Ramiz Askar, Professor Mammad Aliyev, employee of ANAS Folklore Institute Ali Shamil spoke highly of K. Kengerli's activity in propaganda of Azerbaijani literature. They said that the scientist plays a role of a bridge in the strengthening of Azerbaijani-Uzbek literary relations.
Expressing gratitude to the Institute of Literature for his attention and care, G.Kangarli emphasized that books of Jalil Mammadguluzadeh, Hussein Javid and other writers will be published in Uzbek in the near future. He also said that the Azerbaijani Cultural Center named after Heydar Aliyev plays an important role in the implementation of these works.