Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyində görkəmli türkoloq-alim Tofiq Məlikli ilə görüş keçirildi
Bu gün AMEA Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyində görkəmli türkoloq-alim, Moskva Dövlət Linqvistika Universitetinin Türk dili və Mədəniyyətləri Mərkəzinin müdiri, filologiya üzrə elmlər doktoru, professor Tofiq Məlikli ilə görüş keçirildi.
Muzeydə pedaqoji və elmi təcrübə keçən Bakı Dövlət Universitetinin Şərqşünaslıq, Türk filologiyası fakültələri tələbələrinin iştirak etdiyi görüşdə görkəmli alimin elmi tədqiqatlarının uğurlu nəticələrindən danışılıb.
Muzeyin direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Rafael Hüseynov Moskvada yalnız elmi araşdırmalar və təhsil məsələləri ilə deyil, geniş ictimai fəaliyyətlə də məşğul olan Tofiq Məliklinin “Ocaq” Moskva-Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin prezidenti, Ümumrusiya Azərbaycanlıları Konqresinin vitse-prezidenti kimi fəaliyyətindən, Azərbaycan diasporunun fəal üzvü kimi gördüyü işlərdən söz açdı: “Tanınmış mədəniyyət xadimi, şair, türkoloq-alimin türk ədəbiyyatına həsr etdiyi monoqrafiyalar, eləcə də türk yazarlarının görkəmli nümayəndələrinin əsərlərini orijinaldan tərcümələri Azərbaycanda həmişə böyük rəğbətlə qarşılanıb. Alim, eyni zamanda Azərbaycan Yazıçılar Birliyi Moskva bölməsinin sədridir”.
R.Hüseynov bildirdi ki, Tofiq Məlikli türk ədəbiyyatının tədqiqi, rus və Azərbaycan dillərinə tərcüməsi, türk xalqları mədəniyyətinin təbliği ilə məşğul olmuş görkəmli alimlərdəndir. Moskva Dövlət Linqvistika Universitetində Qərb və Şərq ədəbiyyatları kafedrasının professoru, həmçinin Rusiya Federasiyası Türkologiya Komitəsinin “Beynəlxalq Elmi Əlaqələr” bölməsinin müdiridir.
T.Məlikli “Yeni türk şeiri və Nazim Hikmət”, “Köklər və budaqlar. Türk mədəniyyətlərində ənənə və novatorluq problemi”, “Türk ədəbiyyatı tarixi”, “Nazim Hikmət. Poeziya və poetika”, “Dahinin tənhalığı – Fazil Hüsnü Dağlarca” kimi monoqrafiyaların, türk ədəbiyyatının müxtəlif problemlərinə həsr olunmuş çoxsaylı məqalələrin, türk ədəbiyyatının rus və Azərbaycan dillərinə, eləcə də Azərbaycan ədəbiyyatının türk dilinə bir çox tərcümələrinin müəllifi kimi tanınır.
Sonda R.Hüseynov ilk dəfə Bakıda keçirilmiş türkoloji qurultayın 90 illiyinin 2016-cı ildə Azərbaycanda keçirilməsi təklifini də irəli sürdü.
Görüşdə çıxış edən professor Tofiq Məlikli öz fəaliyyəti barədə məlumat verdi, tələbələrin suallarını cavablandırdı.

National Museum of Azerbaijan Literature held meeting with turkologist Tofig Melikli
ANAS National Museum of Azerbaijan Literature named after Nizami Ganjavi held meeting with Tofig Melikli, turkologist, head of the Turkish Language and Cultures Center of Moscow State Linguistics University, Doctor of Philological Sciences, professor.
Meeting with participation of students of Oriental Studies and Turkish philology faculties of Baku State University who are probated in the museum, was told about notable scientist’s successful scientific achievements.
Rafael Huseynov, director of the museum, corresponding member of ANAS professor spoke about Tofig Melikli’s performance not only as president of “Ojag” Moscow-Azerbaijan Culture Center, vice-president of the All-Russian Congress of Azerbaijanis, as well as works done by him as an active member of the Azerbaijani diaspora.
Tofig Melikli is one of the outstanding scientists who had translated Turkish literature into Russian and Azerbaijani languages, Turkish literature, and be involved in promotion of Turkic peoples’ cultures. He is a professor of Western and Eastern literature chair at Moscow State Linguistic University, and head of Turkish Committee of the Russian Federation, “International Scientific Relations” section, R. Huseynov noted.
Tofig Melikli is known as a writer of “New Turkish poetry and Nazim Hikmet,” “Roots and Branches. “The problem of the Turkish culture, tradition and innovation”, “History of Turkish literature”, “Nazim Hikmet. Poetry and Poetics “,"Loneliness of a genius - Fazil Husnu Daglarja” monographs, and a variety of translations into Russian, Azerbaijani, and Turkish languages.
Finally, holding the 90th jubilee of Turkic congress that was held in Baku for the first time was proposed to hold in Azerbaijan, 2016 by R. Huseynov.