Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyində görkəmli türkoloq-alim Tofiq Məlikli ilə görüş keçirildi
Bu gün AMEA Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyində görkəmli türkoloq-alim, Moskva Dövlət Linqvistika Universitetinin Türk dili və Mədəniyyətləri Mərkəzinin müdiri, filologiya üzrə elmlər doktoru, professor Tofiq Məlikli ilə görüş keçirildi.
Muzeydə pedaqoji və elmi təcrübə keçən Bakı Dövlət Universitetinin Şərqşünaslıq, Türk filologiyası fakültələri tələbələrinin iştirak etdiyi görüşdə görkəmli alimin elmi tədqiqatlarının uğurlu nəticələrindən danışılıb.
Muzeyin direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Rafael Hüseynov Moskvada yalnız elmi araşdırmalar və təhsil məsələləri ilə deyil, geniş ictimai fəaliyyətlə də məşğul olan Tofiq Məliklinin “Ocaq” Moskva-Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin prezidenti, Ümumrusiya Azərbaycanlıları Konqresinin vitse-prezidenti kimi fəaliyyətindən, Azərbaycan diasporunun fəal üzvü kimi gördüyü işlərdən söz açdı: “Tanınmış mədəniyyət xadimi, şair, türkoloq-alimin türk ədəbiyyatına həsr etdiyi monoqrafiyalar, eləcə də türk yazarlarının görkəmli nümayəndələrinin əsərlərini orijinaldan tərcümələri Azərbaycanda həmişə böyük rəğbətlə qarşılanıb. Alim, eyni zamanda Azərbaycan Yazıçılar Birliyi Moskva bölməsinin sədridir”.
R.Hüseynov bildirdi ki, Tofiq Məlikli türk ədəbiyyatının tədqiqi, rus və Azərbaycan dillərinə tərcüməsi, türk xalqları mədəniyyətinin təbliği ilə məşğul olmuş görkəmli alimlərdəndir. Moskva Dövlət Linqvistika Universitetində Qərb və Şərq ədəbiyyatları kafedrasının professoru, həmçinin Rusiya Federasiyası Türkologiya Komitəsinin “Beynəlxalq Elmi Əlaqələr” bölməsinin müdiridir.
T.Məlikli “Yeni türk şeiri və Nazim Hikmət”, “Köklər və budaqlar. Türk mədəniyyətlərində ənənə və novatorluq problemi”, “Türk ədəbiyyatı tarixi”, “Nazim Hikmət. Poeziya və poetika”, “Dahinin tənhalığı – Fazil Hüsnü Dağlarca” kimi monoqrafiyaların, türk ədəbiyyatının müxtəlif problemlərinə həsr olunmuş çoxsaylı məqalələrin, türk ədəbiyyatının rus və Azərbaycan dillərinə, eləcə də Azərbaycan ədəbiyyatının türk dilinə bir çox tərcümələrinin müəllifi kimi tanınır.
Sonda R.Hüseynov ilk dəfə Bakıda keçirilmiş türkoloji qurultayın 90 illiyinin 2016-cı ildə Azərbaycanda keçirilməsi təklifini də irəli sürdü.
Görüşdə çıxış edən professor Tofiq Məlikli öz fəaliyyəti barədə məlumat verdi, tələbələrin suallarını cavablandırdı.

В Национальном музее азербайджанской литературы имени Низами Гянджеви НАНА состоялась встреча с выдающимся ученым-тюркологом, заведующим Центром тюркского языка и культуры Московского государственного лингвистического университета, доктором филологических наук, профессором Тофигом Маликли.
В ходе встречи, в которой принимали участие проходящие в музее педагогическую и научную практику студенты факультетов Востоковедения и Турецкой филологии Бакинского государственного университета, была дана информация об успешных результатах научных исследований выдающегося ученого.
Директор музея, член-корреспондент НАНА профессор Рафаэль Гусейнов рассказал о деятельности Тофига Маликли, как президенте Культурного центра Москва-Азербайджан “Оджаг”, занимающимся в Москве не только научными исследованиями и вопросами образования, но и широкой общественной деятельностью, а также как вице-президента Всероссийского азербайджанского конгресса: “В Азербайджане монографии известного деятеля культуры, поэта, ученого тюрколога, посвященные тюркской литературе, а также оригинальные переводы произведений выдающихся турецких писателей вызвали большой интерес. Ученый в то же время является председателем московского отделения Союза писателей Азербайджана”.
Р.Гусейнов сообщил, что Тофиг Маликли является одним из выдающихся ученых, занимающихся исследованием тюркской литературы, переводом на азербайджанский и русские языки, пропагандой культуры тюркских народов. Профессор кафедры литературы Запада и Востока Московского государственного лингвистического университета, а также заведующий отделом “Международных научных связей” Комитета тюркологов РФ.
Т.Маликли известен как автор монографий – “Новый тюркский стих и Назим Хикмет”, “Корни и ветви. Проблема традиции и новаторства в тюркской культуре”, “История тюркской литературы”, “Назим Хикмет. Поэзия и поэтика”, “Одиночество гения – Фазиль Хюсню Дагларджа”, многочисленных статей, посвященных различным проблемам тюркской литературы, многих переводов тюркской литературы на русский и азербайджанский языки, а также автором многочисленных переводов Азербайджанской литературы на турецкий язык.
В заключение Р.Гусейнов выдвинул предложение по проведению в 2016-м году в Азербайджане 90-летие Тюркологического съезда, который был впервые проведен в Баку.