İyulun 26-da Rəyasət Heyətində “Azərkosmos” ASC-nin və AMEA Strateji Elmi Tədqiqatlar Mərkəzinin (SETM) birgə görüşü keçirilib.
Əvvəlcə SETM-in laboratoriya müdiri, fizika üzrə fəlsəfə doktoru Fərid Əhmədov kiçik ölçülü peyklər üçün mikropikselli silisium fotogücləndiriciləri əsasında yeni qamma və ionlaşdırıcı zərrəcik detektorlarının hazırlanmasına dair təqdimatla çıxış edib. O, 2015-2016-cı illərdə təklif olunan quruluş əsasında Koreyanın NanoFab mərkəzində MSFD fotodiodların yeni nümunələrinin hazırlandığını diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, Yaponiyanın Hamamatsu şirkətinin son model məhsulları ilə müqayisə olunan bu fotodiodlar öz üstünlüyü ilə seçilir. Fotodiodlar bir sıra xarici ölkələrin təqdiqat mərkəzləri və istehsal şirkətləri tərəfindən maraqla qarşılanıb.
Laboratoriya müdiri qeyd olunan fotodiodlar əsasında ionlaşdırıcı radiasiya detektorlarının hazırlanması zamanı zəruri hesab edilən tələbləri də diqqətə çatdırıb. O, MSFD fotodiodların tətbiq sahələri barədə məlumat verib.
Sonra təqdimata dair geniş müzakirələr aparılıb.
AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev gələcəkdə bu kimi məhsulların hazırlanması istiqamətində “Azərkosmos” ASC ilə birgə əməkdaşlıq imkanlarından söz açıb.
AMEA SETM-in rəhbəri, siyasi elmlər üzrə elmlər doktoru Fətəli Abdullayev layihənin strateji önəmini vurğulayaraq, onun icrası ilə bağlı məsələləri yenidən nəzərdən keçirməyi və əsas diqqəti layihə çərçivəsində şirkətlərlə əlaqələrin qurulmasına yönəltməyin vacibliyini qeyd edib.
“Azərkosmos”ASC-nin sədri Rəşad Nəbiyev isə çıxışında qeyd olunan sahədə tədqiqatların dəstəklənməsinin zəruriliyini bildirərək, bu istiqamətdə Akademiyanın təcrübəsinin öyrənilməsinin əhəmiyyətini vurğulayıb.
Görüşdə Radiasiya Problemləri İnstitutu və Milli Aviasiya Akademiyasının nümayəndələri də iştirak ediblər.

В НАНА прошла презентация, посвящённая изготовлению детекторов для спутников малого размера
26 июля В Национальной академии наук Азербайджана состоялась совместная встреча ОАО «Азеркосмос» и Центра стратегических научных исследований НАНА (ЦСНИ)
В начале мероприятия руководитель лаборатории № 2 ЦСНИ, доктор философии по физике Фарид Ахмедов выступил с презентацией, посвящённой изготовлению новых детекторов гамма-излучения и ионизирующих частиц на основе микро пиксельных кремниевых фото усилителей для спутников малого размера. Ф.Ахмедов сообщил, что в 2015-2016 гг. на основе предложенного ими устройства в Центре NanoFab (Корея) были изготовлены новые образцы фотодиодов MSFD. Он отметил, что, сравнив эти фотодиоды с последними моделями продукции японской компании Hamamatsu, специалисты признали их преимущество. Фотодиодами заинтересовались некоторые исследовательские центры и производственные компании зарубежных стран.
Заведующий лабораторией перечислил требования, необходимые для изготовления детекторов ионизирующего излучения на основе указанных фотодиодов, и рассказал о сферах применения фотодиодов MSFD.
Затем вокруг презентации состоялись дискуссии
Вице-президент НАНА, академик Ибрагим Гулиев рассказал о возможностях сотрудничества между НАНА и ОАО «Азеркосмос» в будущем, которое будет нацелено на изготовление подобной продукции.
Подчеркнув стратегическую значимость проекта, руководитель ЦСНИ НАНА Фатали Абдуллаев отметил, что необходимо вновь рассмотреть вопросы, связанные с его реализацией, и уделить основное внимание налаживанию связей с компаниями в рамках проекта.
Председатель ОАО «Азеркосмос» Рашад Набиев подчеркнул необходимость оказания поддержки исследованиям в указанной сфере и отметил, что большое значение имеет изучение опыта Академии в данной области.
На встречи приняли участие представители Института радиационных проблем и Национальной авиационной академии.