İyulun 26-da Rəyasət Heyətində “Azərkosmos” ASC-nin və AMEA Strateji Elmi Tədqiqatlar Mərkəzinin (SETM) birgə görüşü keçirilib.
Əvvəlcə SETM-in laboratoriya müdiri, fizika üzrə fəlsəfə doktoru Fərid Əhmədov kiçik ölçülü peyklər üçün mikropikselli silisium fotogücləndiriciləri əsasında yeni qamma və ionlaşdırıcı zərrəcik detektorlarının hazırlanmasına dair təqdimatla çıxış edib. O, 2015-2016-cı illərdə təklif olunan quruluş əsasında Koreyanın NanoFab mərkəzində MSFD fotodiodların yeni nümunələrinin hazırlandığını diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, Yaponiyanın Hamamatsu şirkətinin son model məhsulları ilə müqayisə olunan bu fotodiodlar öz üstünlüyü ilə seçilir. Fotodiodlar bir sıra xarici ölkələrin təqdiqat mərkəzləri və istehsal şirkətləri tərəfindən maraqla qarşılanıb.
Laboratoriya müdiri qeyd olunan fotodiodlar əsasında ionlaşdırıcı radiasiya detektorlarının hazırlanması zamanı zəruri hesab edilən tələbləri də diqqətə çatdırıb. O, MSFD fotodiodların tətbiq sahələri barədə məlumat verib.
Sonra təqdimata dair geniş müzakirələr aparılıb.
AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev gələcəkdə bu kimi məhsulların hazırlanması istiqamətində “Azərkosmos” ASC ilə birgə əməkdaşlıq imkanlarından söz açıb.
AMEA SETM-in rəhbəri, siyasi elmlər üzrə elmlər doktoru Fətəli Abdullayev layihənin strateji önəmini vurğulayaraq, onun icrası ilə bağlı məsələləri yenidən nəzərdən keçirməyi və əsas diqqəti layihə çərçivəsində şirkətlərlə əlaqələrin qurulmasına yönəltməyin vacibliyini qeyd edib.
“Azərkosmos”ASC-nin sədri Rəşad Nəbiyev isə çıxışında qeyd olunan sahədə tədqiqatların dəstəklənməsinin zəruriliyini bildirərək, bu istiqamətdə Akademiyanın təcrübəsinin öyrənilməsinin əhəmiyyətini vurğulayıb.
Görüşdə Radiasiya Problemləri İnstitutu və Milli Aviasiya Akademiyasının nümayəndələri də iştirak ediblər.

A joint meeting of Azerkosmos OJSC and the Center for Strategic Scientific Research (CSSR) of the National Academy of Sciences was held on July 26 in the Presidium.
Initially, CSSR 's Laboratory Director, PhD in Physics Farid Ahmedov made a presentation on the development of new gamma and ionizing particle detectors based on microplate silica photogens for small-size satellites. He pointed out that new models of CSSR photodiodes are being prepared at the Korean NanoFab Center based on the proposed structure in 2015-2016. He noted that these photographs, comparable to the Japanese model of Hamamatsu, are chosen by their advantage. Photodiodes have been welcomed by a number of foreign certification centers and manufacturing companies.
The head of the Laboratory also drew attention to the requirements that are required during the preparation of ionizing radiation detectors based on the mentioned photodiodes.
Then, wide discussions were held on the presentation.
Academician Ibrahim Guliyev, vice-president of ANAS, spoke about the possibility of cooperation with Azerkosmos OJSC in the future in the development of such products.
Head of ANAS CSSR, Doctor of Political Sciences Fatali Abdullayev underlined the strategic importance of the project and emphasized the need to revise its implementation and focus its attention on establishing contacts with companies within the project.
Chairman of Azercosmos OJSC Rashad Nabiyev stressed the need to support researches in the field and emphasized the importance of studying the experience of the Academy in this direction.
Representatives of the Institute of Radiation Problems and National Aviation Academy also attended the meeting.