Azərbaycan-Yaponiya ekspedisiyası Damcılı mağarasında arxeoloji tədqiqatları davam etdirir
Azərbaycan-Yaponiya beynəlxalq arxeoloji ekspedisiyası “Avey” Dövlət Tarix-Mədəniyyət Qoruğu ərazisində Qazax rayonunun Daşsalahlı kəndi yaxınlığında yerləşən Damcılı mağara düşərgəsində tədqiqatları davam etdirir. Tədqiqatlara AMEA Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun əməkdaşları - tarix üzrə fəlsəfə doktorları Azad Zeynalov (ekspedisiyanın Azərbaycan tərəfindən həmrəhbəri) və Mənsur Mənsurov, həmçinin institutun elmi işçiləri Yaqub Məmmədov və Ülviyyə Heydərova cəlb ediliblər.
Yaponiya tərəfini Tokio Universitetinin professoru Yoşihiro Nişiakinın (ekspedisiyanın Yaponiya tərəfindən həmrəhbəri) başçılığı ilə Qədim Şərq Muzeyinin, Yapon Elmin İnkişafı Cəmiyyətinin, Vaseda Universitetinin, Kanazava Universitetinin və digər elmi mərkəzlərin arxeologiya, paleobotanika, paleobiologiya, topoqrafika və başqa sahələr üzrə mütəxəssisləri təmsil edirlər. Aparılan tədqiqatlar nəticəsində ərazidə orta əsrlər, tunc, xalkolit, neolit, mezolit və orta paleolit təbəqələri aşkar olunub.
Azərbaycan ərazisində Qobustandan sonra ilk dəfə Damcılı düşərgəsində toxunulmamış mezolit təbəqəsi qeydə alınıb. Bu tədqiqatın əsas məqsədi regionda neolit dövrü mədəniyyətinin mənşəyi məsələsinin aydınlaşdırılmasıdır. Damcılı düşərgəsində toxunulmamış mezolit mədəni təbəqəsinin aşkarlanması Azərbaycan ərazisində neolit mədəniyyətinin (əsasən Şomutəpə mədəniyyətinin) kənar mədəni təsirlərin və regiona Ön Asiyadan miqrasiyanın dinamikasında məhz yerli mezolit mədəniyyəti əsasında inkişaf etməsi barədə fikir yürütməyə əsas verir. Gələcəkdə aparılacaq tədqiqatlar və aşkar olunacaq yeni sahələr nəticələri gücləndirməyə imkan verəcək.
Qeyd edək ki, Azərbaycanda ilk qədim daş dövrünə aid abidə – Damcılı mağarası 65 il əvvəl aşkarlanıb. 1956-1957-ci illərdə burada aparılan tədqiqatlar zamanı orta paleolit (mustye mədəniyyəti), üst paleolit, mezolit, neolit və orta əsrlərə aid zəngin materiallar aşkar olunub.

Азербайджано-японская международная экспедиция продолжает исследования на территории Государственного историко-культурного заповедника «Авей» в селении Дашсалахлы Газахского района, в лагере пещеры Дамджылы. К исследованиям привлечены сотрудники Института археологии и этнографии НАНА – доктора философии по истории Азад Зейналов (соруководитель экспедиции с азербайджанской стороны) и Мансур Мансуров, также научные работники института Ягуб Мамедов и Ульвия Хейдарова.
Японскую сторону представляют эксперты из Древневосточного музея, Японского общества развития науки, Университета Васеда, Университета Канадзавы и других научных центров по археологии, палеоботаники, палеобиологии, топографии и др. областей под руководством профессора Токийского университета Йосихиро Нишиакина (японского соруководителя экспедиции). В результате проводимых исследований на территории были обнаружены пласты, относящееся к средневековью, к бронзовому веку, а также неолиту, халколиту, мезолиту и среднему палеолиту.
На территории Азербайджана после Гобустана, впервые в пещере Дамджылы был обнаружен не тронутый слой эпохи мезолита. Главной целью этого исследования является определение зарождения эпохи неолита в данном регионе. Обнаружение в пещере Дамджылы нетронутого слоя эпохи мезолита, даёт основу для выдвижения идеи о развитии внешнего влияния неолитской культуры на территории Азербайджана (в основном культуры Шомутепе), и динамике переселения в регион из Передней Азии, именно в результате влияния местной мезолитской культуры. Исследования, которые будут проводиться в будущем и обнаружение новых участков даст возможность для усиления результатов.
Отметим, что первый памятник, относящийся к древнему каменному веку в Азербайджане обнаружен 65 лет назад – пещера Дамджылы. В результате исследований, проводимых здесь в 1965-1957 гг. здесь были обнаружены ценные материалы эпохи среднего палеолита (культура мустье), верхнего палеолита, мезолита, неолита и средневековья.