AMEA-nın Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, tarix üzrə elmlər doktoru Nəcəf Müseyiblinin rəhbərlik etdiyi ekspedisiya bu ilin iyul ayında Qəbələ rayonundakı Qalayeri qədim yaşayış məskənində arxeoloji qazıntı işlərini davam etdirib.
Leylatəpə arxeoloji mədəniyyətinə - e.ə. IV minilliyin birinci yarısına aid Qalayeri abidəsi Qəbələ Beynəlxalq Aeroportu ərazisindədir və burada 2012-ci ildən geniş arxeoloji qazıntı işləri aparılır.
Bu il abidənin mərkəzi hissəsində qazıntı nəticəsində müəyyən edilib ki, burada xalkolit dövründə yaşayışın uzun müddətli olduğunu sübut edən mədəni təbəqənin qalınlığı 3 m-dən artıqdır. Bu isə Leylatəpə mədəniyyəti abidələri üçün olduqca yüksək göstəricidir.
Qalayerində qazıntı zamanı qədim evlərin divarlarının qalıqları, müxtəlif saxsı qablarda körpə uşaqların dəfn edildiyi qəbirlər, qədim sənətkarlıq nümunələri olan saxsı qablara aid minlərlə fraqmentlər və müxtəlif cinsli daşlardan ibarət əmək alətləri aşkarlanıb. Bu yaşayış yerində hələ 6 min il əvvəl metal istehsalını sübut edən kiçik alətlərlə yanaşı mis ərintisi də aşkar edilib. Dulus çarxının qalıqlarının aşkar edilməsi və saxsı qabların üzərində çarxda fırlanmanın izləri o dövrdə kütləvi keramika istehsalında ən yüksək texnologiyanın tətbiqini sübut edir.
Əldə edilə maddi mədəniyyət qalıqları Qalayeri yaşayış məskəninin Şərqi Anadolu - Şimali Mesopotamiyanın qədim sivilizasiyaları ilə genetik bağlı olduğunu göstərir.
Ekspedisiya müddətində rayon ərazisində də kəşfiyyat işləri aparılıb və nəticədə bir neçə arxeoloji sahə aşkar edilib.

The expedition led by Deputy Director of ANAS Institute of Archeology and Ethnography Najaf Museibli continued archeological excavations in the ancient settlement of Kalaeri in Gabala in July this year.
The monument of Galayeri (4th millennium BC), related to the archaeological culture of Leylatepa, is located on the territory of the Gabala International Airport and since 2012 the archaeological works are being conducted here.
This year, as a result of excavations in the central part of the monument, the thickness of the cultural layer, which proves the durability of the life of the chalcolite, is more than 3 m. This is a very high indicator for the culture of Leylatepe.
In the excavations were found remains of ancient houses, grave graves buried in different pottery containers, thousands of fragments of ancient pottery containers and instruments of different stones.
In this settlement were found small metal tools which is prove production of metal 6 thousand years ago.
The discovery of the potter's wheel proves the application of the technologies of that time in the manufacture of ceramic dishes.
The valuable cultural samples found show the genetic connection of the Galayeri settlement with the ancient civilizations of Eastern Anatolia and Northern Mesopotamia.
During the expedition, reconnaissance work was carried out on the territory of the district, as a result of which several archaeological zones were discovered.