“Şəmkir-Qaracəmirli” Azərbaycan-Almaniya beynəlxalq ekspedisiyası 2018-ci ilin avqustundan Şəmkir rayonunun Qaracəmirli kəndinin yaxınlığındakı Qurbantəpə və Dərə Yataq abidələrində arxeoloji tədqiqatlar aparmaqdadır. Qurbantəpə abidəsində araşdırmalar eramızdan əvvəl V əsrdə Əhəməni memarlıq üslubunda tikilmiş saray qalıqlarında davam etdirilir.
Arxeoloji tədqiqatlara Azərbaycan tərəfindən AMEA-nın Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun böyük elmi işçisi, ekspedisiyanın rəhbəri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Emil İsgəndərov və elmi işçilər Sevinc Hüseynova, Ülviyyə Heydərova və Faiq Babayev cəlb olunublar.
Beynəlxalq ekspedisiyada Almaniya tərəfini Münhen Dövlət Antik Külliyyat və Qliptotek Muzeyinin direktoru, professor Florian Knaus, Lüdviq və Maksimilian adına Münhen Universitetinin Ön Asiya Arxeologiyası İnstitutunun departament əlaqələndiricisi, doktor Kay Kaniut təmsil edirlər.
E.İsgəndərov bildirib ki, ölçülərinə və tikililərin saxlanılma vəziyyətinə görə, bu saray Cənubi Qafqazdakı oxşar abidələrdən kəskin fərqlənir və böyük elmi əhəmiyyətə malikdir. Bir neçə tikilidən ibarət olan bu kompleksdə arxeoloji qazıntılar 2006-cı ildən başlanıb. Builki qazıntılar zamanı əldə edilən nəticələr olduqca maraqlıdır. Yeni qazıntılar nəticəsində bir neçə daşdan hazırlanmış sütun altlıqları və çiy kərpicdən hörülmüş divarlar araşdırılıb. Sütun altlıqlarının bir neçəsi yerində tamamlanmamış formada aşkarlanıb.
Ümumiyyətlə, arxeoloji materialların az tapılması və eyni zamanda, tamamlanmamış sütun altlıqlarının aşkarlanması bu sarayın tikilişinin sona çatmaması haqqında fikiri irəli sürməyə imkan yaradır.

Azerbaijani and German archeologists conduct joint research in Shamkir
Azerbaijan-Germany international expedition "Shamkir-Garacemirli" is carrying out archeological researches in Kurgantapa and Dere Yataq monuments located near Garacemirli village of Shamkir region from August 2018. Studies at the Gurbantepe monument are continued in the remains of the palace built in the 5th century AD in the architectural style of Ahamani.
Researchers of the Institute of Archeology and Ethnography of ANAS, the head of the expedition, PhD in history Emil Iskenderov and scientific researchers Sevinj Huseynova, Ulviya Heyderova and Faig Babayev participated in the research.
The German side is represented by the director of the Munich State Antiquities and Glyptotek Museum, Professor Florian Knaus, Department Coordinator of the Institute for Pre-Asian Archeology of the University of Munich, Ludwig and Dr. Kay Kaniut.
According to E. Isgandarov, the size of the building and the condition of the buildings, is very different from the similar monuments in the South Caucasus and has great scientific significance. Archeological excavations have been started in 2006 in this complex, consisting of several buildings. The results obtained during the current excavations are quite interesting.
In general, finding small archaeological materials and at the same time discovering unfinished columns allows for the idea that the palace is not over.