“Şəmkir-Qaracəmirli” Azərbaycan-Almaniya beynəlxalq ekspedisiyası 2018-ci ilin avqustundan Şəmkir rayonunun Qaracəmirli kəndinin yaxınlığındakı Qurbantəpə və Dərə Yataq abidələrində arxeoloji tədqiqatlar aparmaqdadır. Qurbantəpə abidəsində araşdırmalar eramızdan əvvəl V əsrdə Əhəməni memarlıq üslubunda tikilmiş saray qalıqlarında davam etdirilir.
Arxeoloji tədqiqatlara Azərbaycan tərəfindən AMEA-nın Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun böyük elmi işçisi, ekspedisiyanın rəhbəri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Emil İsgəndərov və elmi işçilər Sevinc Hüseynova, Ülviyyə Heydərova və Faiq Babayev cəlb olunublar.
Beynəlxalq ekspedisiyada Almaniya tərəfini Münhen Dövlət Antik Külliyyat və Qliptotek Muzeyinin direktoru, professor Florian Knaus, Lüdviq və Maksimilian adına Münhen Universitetinin Ön Asiya Arxeologiyası İnstitutunun departament əlaqələndiricisi, doktor Kay Kaniut təmsil edirlər.
E.İsgəndərov bildirib ki, ölçülərinə və tikililərin saxlanılma vəziyyətinə görə, bu saray Cənubi Qafqazdakı oxşar abidələrdən kəskin fərqlənir və böyük elmi əhəmiyyətə malikdir. Bir neçə tikilidən ibarət olan bu kompleksdə arxeoloji qazıntılar 2006-cı ildən başlanıb. Builki qazıntılar zamanı əldə edilən nəticələr olduqca maraqlıdır. Yeni qazıntılar nəticəsində bir neçə daşdan hazırlanmış sütun altlıqları və çiy kərpicdən hörülmüş divarlar araşdırılıb. Sütun altlıqlarının bir neçəsi yerində tamamlanmamış formada aşkarlanıb.
Ümumiyyətlə, arxeoloji materialların az tapılması və eyni zamanda, tamamlanmamış sütun altlıqlarının aşkarlanması bu sarayın tikilişinin sona çatmaması haqqında fikiri irəli sürməyə imkan yaradır.

С августа 2018 года Азербайджано-немецкая международная экспедиция «Шамкир - Гараджемерли» проводит археологические исследования на территории памятников Дере Ятаг и Гурбантепе вблизи селения Гараджемерли Шамкирского района. Исследования в Гурбантепе проводятся по останкам дворца, построенного в архитектурном стиле Ахамени в V в. д. н. э.
К археологическим исследованиям со азербайджанской стороны привлечены старший научный работник Института археологии и этнографии НАНА, руководитель экспедиции, доктор философии по истории Эмиль Искендеров и научные работники Севиндж Гусейнова, Ульвия Гусейнова и Фаиг Бабаев.
Немецкую сторону представляет директор Мюнхенского государственного музея античного собрания и глиптотеки, профессор Флориан Кнаус, координатор отдела Института археологии Передний Азии Университета Мюнхена имени Людвига и Максимилиана, доктор Кай Каниут.
И. Искендеров отметил, что по своим размерам и степени сохранности останков этот дворец сильно отличается от других похожих памятников на Южном Кавказе и имеет большую научную значимость. На территории этого комплекса, состоящего из нескольких построек, раскопки ведутся с 2006 года. В результате новых раскопок найдены стены, выстроенные из сырого кирпича и подножья колон. Некоторые подножья колон найдены недостроенными.
В общем, находка малой доли археологических материалов, в то же время недостроенных подножий колон говорит о не достройки этого здания.