Ölkəmiz bu il Yaponiyanın Tsukuba şəhərində təşkil olunan 30-cu Beynəlxalq İnformatika Olimpiadasında (IOI) təmsil olunur.
Bu il yarışlarda 85 ölkədən 340 nəfər şagird iştirak edir. Azərbaycanın 24-cü dəfə qatıldığı yarışda ölkəmizi 4 şagird və 2 müəllimdən ibarət rəsmi nümayəndə heyəti təmsil edir. Şagirdlər müxtəlif yaş qrupları üzrə bölünərək yarışacaq.
Olimpiada sentyabrın 8-dək davam edəcək.
Qeyd edək ki, Beynəlxalq İnformatika Olimpiadası dünyanın ən yaxşı 5 elm olimpiadalarından hesab olunur. Azərbaycan 1994-cü ildən bu yarışların iştirakçısıdır. Bu günə qədər yarışda Azərbaycandan 55 məktəbli iştirak edib və 1 gümüş, 4 bürünc olmaqla 5 medal qazanıb.
Gələn il isə 31-ci Beynəlxalq İnformatika Olimpiadasına Azərbaycan ev sahibliyi edəcək. Ölkəmizdə ilk dəfə təşkil ediləcək yarış "ADA" Universitetində keçiriləcək.

Next year’s International Olympiad in Informatics to be held in Azerbaijan
Our country is represented at the 30th International Informatics Olympiad (IOI), organized this year in Tsukuba, Japan.
This year, 340 pupils from 85 countries are taking part in competitions. Our country is represented by an official delegation consisting of 4 pupils and 2 teachers in the contest, which was attended by Azerbaijan for the 24th time. Students will compete by dividing by age.
It should be noted that the International Informatics Olympiad is considered one of the best in the world of 5 science Olympiads. Azerbaijan has been a participant of these competitions since 1994. So far, 55 Azerbaijani schoolchildren from Azerbaijan won 5 medals, including one silver and four bronze medals.
Azerbaijan will host the 31st International Olympiad in Informatics next year. It will be held at ADA University.