Sentyabrın 4-də AMEA-nın Əsas binasının Dairəvi akt zalında akademik Həsən Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun və Türkiyənin Səlcuq Universitetinin birgə təşkilatçılığı ilə “Avrasiya CİS konfransı – 2018” mövzusunda beynəlxalq elmi konfrans işə başlayıb.
Tədbirdə Türkiyə, Rusiya, ABŞ, Qazaxıstan, Moldova və digər ölkələrdən olan elm adamları iştirak edirlər.
Konfransı giriş sözü ilə AMEA Yer Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Fəxrəddin Qədirov açaraq beynəlxalq tədbirin keçirilməsinin əsas məqsədinin müasir dövrdə Coğrafi İnformasiya Sistemlərindən (CİS) elmin və təsərrüfatın müxtəlif sahələrində istifadə imkanlarının aşkara çıxarılması olduğunu bildirib.
Dövlət başçısı tərəfindən ölkəmizdə elektron hökumətin qurulması, məkan məlumatlarının strukturu, onların hökumət portallarında yerləşdirilməsi ilə bağlı müxtəlif sənədlərin imzalandığını qeyd edən alim diqqətə çatdırıb ki, bu sərəncamların icrasının atributlarından biri CİS texnologiyalarının ölkə ərazisində inkişaf etdirilməsi, onun nəzəri problemlərinin öyrənilməsi, praktikada tətbiq olunmasıdır.
Müasir dövrdə CİS texnologiyalarından əksər fəaliyyət sahələrində geniş istifadə edildiyini deyən F.Qədirov AMEA-da coğrafi informasiya sistemləri texnologiyalarının tətbiqinin elmi-nəzəri əsaslarının araşdırıldığını, bu sahədə mövcud problemlərin həlli məsələləri ilə bağlı mühüm işlərin görüldüyünü, bir sıra layihələrin həyata keçirildiyini bildirib. O, CİS texnologiyalarının tətbiqi ilə bağlı beynəlxalq təcrübənin öyrənilməsi, bu sahədə elmi-tədqiqat işlərinin intensivləşdirilməsi və yüksək ixtisaslı kadrların hazırlanmasının zəruriliyini vurğulayıb.
Tədbirdə Coğrafiya İnstitutunun direktoru, akademik Ramiz Məmmədov, Səlcuq Universitetinin professoru Fərrux Yıldız və digərləri çıxış edərək CİS texnologiyalarının bütün fəaliyyət sahələrində tətbiqinin dinamik inkişafı, mövcud problemlərin həlli üçün mühüm tədbirlərin görülməsi ilə bağlı fikirlərini bölüşüb, konfransın işinə uğurlar arzulayıblar.
Daha sonra konfrans “Coğrafi informasiya sistemləri”, “Məkan verilənlərin strukturu və onların CİS-də tətbiqi”, “Məkan analizlərinin CİS-də tətbiqi”, “Ətraf mühitin monitorinqi”, “CİS-də təbii fəlakətlərin və təbii resursların idarə olunması”, “CİS-də torpaq, su və iqlimin tədqiqi”, “Kadastr, torpaq planlaşdırılması və idarəetmə”, “GPS, məsafədən zondlama və CİS”, “CİS vasitəsilə Yerin müşahidəsi və geodezik ölçmələrin üsulları” seksiyaları üzrə davam edib.

An international conference on "Eurasian CMS Conference - 2018" kicked off
An international conference on "Eurasia CIS Conference - 2018" has started in the Circular Hall of the ANAS main building on September 4, jointly organized by the Geography Institute named after Hasan Aliyev and Selcuk University of turkey.
The event is attended by scientists from Turkey, Russia, the US, Kazakhstan, Moldova and other countries.
Academician Fakhraddin Gadirov, Academician-Secretary of the Department of Earth Sciences of ANAS, said that the main purpose of the international event is to reveal the current use of Geographical Information Systems (GIS) in various fields of science and economy.
The head of state noted that various documents were signed by the head of state on the establishment of electronic government, the structure of spatial information and their placement in government portals.
Noting that GIS technologies are widely used in many fields of activity in recent years, Gadirov said that scientific-theoretical bases of application of geographical information technologies in ANAS are researched, important work on solving problems in this field is carried out and a number of projects are implemented. He emphasized the importance of studying international experience in the application of GIS technologies, intensification of scientific research in this area and the training of highly qualified personnel.
Director of the Institute of Geography, academician Ramiz Mammadov, Professor of Selcuk University Farrukh Yildiz and others shared their views on dynamic development of application of GIS technologies in all spheres of activity, taking important measures to solve existing problems and wished success to the conference.
Then, the conference will focus on the following topics: Geographical Information Systems, Spatial Data Structures and Their Applications in GIS, Spatial Analysis in GIS, Environmental Monitoring, Natural Disaster Management and Natural Resources Management, Earth, Water and Climate Surveys "," Cadastre, Land Planning and Management "," GPS, Distance Sensing and GIS "," Earth Survey and Geodetic Measurement Methods ".
At the international event, which will last until September 7, about 150 reports will be heard on various topics.