İkinci xüsusi şöbədə fövqəladə hallar zamanı həyata keçirilən tədbirlərə dair seminar-məşğələ keçirilib
E.Quliyev mülki müdafiəyə dair seminar, məşğələ və digər tədbirlərin "Mülki müdafiə haqqında Azərbaycan Respublikasının Qanunu", Nazirlər Kabinetinin "Mülki müdafiənin təmin edilməsi barədə" 1998-ci il 25 sentyabr tarixli Qərarı və Fövqəladə Hallar Nazirliyinin (FHN) tövsiyələri əsasında təşkil olunduğunu deyib.
O, AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının MM qərargah rəislərinin baş verə biləcək fövqəladə hallar zamanı davranış qaydaları ilə bağlı mütəmadi məlumatlandırıldığını diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, fərdi və kollektiv müdafiə vasitələrindən istifadə etməyi bilmək, fövqəladə hadisələrdən əsas müdafiə üsullarını öyrənmək, ekstremal hallar zamanı müəyyən olunmuş davranış qaydalarına əməl etmək və ilkin tibbi yardımın göstərilməsi qaydalarını mənimsəmək və onu tətbiq etməyi bacarmaq lazımdır.
E.Quliyev, həmçinin müəssisələrdəki fərdi mühafizə vasitələrinin yeniləri ilə əvəz olunmasının önəminə də toxunub və bu barədə akademiya rəhbərliyinə müraciət edildiyini söyləyib.
Sonra FHN-nin əməkdaşı, polkovnik Qüdrət Ağayev "Əhalinin təhlükəsizliyi ilə əlaqədar fövqəladə hallar zamanı həyata keçirilən tədbirlər və əməkdaşların üzərinə düşən vəzifələr" haqqında məruzə ilə çıxış edib. O, son illərdə dünyada baş verən fövqəladə hadisələrin sayının artdığını və bunun insanın təbiətə müdaxiləsi ilə əlaqəli olduğunu bildirib.
Q.Ağayev fövqəladə hadisələr zamanı insan resurslarının qorunmasının əsas məsələ olduğunu, ölkəmizdə də bu sahədə bir neçə qanunvericilik aktlarının qəbul edildiyini, FHN, o cümlədən MM Qoşunlarının ən müasir texnika və peşəkar əməkdaşlarla təmin olunduğunu diqqətə çatdırıb. O, bu istiqamətdə Avropa İttifaqı, NATO və MDB-yə üzv və tərəfdaş ölkələrlə müvafiq sənədlərin imzalandığını, həmin dövlətlərin qabaqcıl təcrübələrinin öyrənildiyini deyib.
Qüdrət Ağayev FHN-nin fövqəladə hallar zamanı aparılan təxirəsalınmaz tədbirləri haqqında, sellər, daşqınlar, zəlzələlərin yaratdığı ağır fəsadların nəticələrinin aradan qaldırılmasında gördüyü işlərdən söhbət açıb.
FHN rəsmisi AMEA-da mülki müdafiə sahəsində həyata keçirilən tədbirləri yüksək qiymətləndirib və qarşılıqlı əməkdaşlığın bundan sonra da davam etdiriləcəyini vurğulayıb.
Məruzə dinlənildikdən sonra mövzu ətrafında suallar cavablandırılıb.
Daha sonra FHN-nin Mülki Müdafiə İşinin Təşkili Baş İdarəsinin rəis müavini, polkovnik Cavanşir Həşimov çıxış edərək 2018-ci ildə respublikanın ümumilikdə 159 nazirlik, komitə və təşkilatında MM Tədbirlər Planının təsdiqləndiyini söyləyib. O, cari ildə planın icrası ilə əlaqədar bir sıra yoxlamaların aparıldığını, bəzi qurumlarda əhalinin marifləndirilməsi istiqamətində işlərin düzgün yerinə yetirilmədiyini və formal xarakter daşıdığını deyib.
C.Həşimov hazırda MM haqqında qanunvericiliyin təkmilləşdirilməsi istiqamətində bir neçə əsasnamənin layihəsinin hazırlandığını diqqətə çatdırıb. FHN rəsmisi, həmçinin böhran vəziyyətlərində vətəndaşlara xəbərdarlıq siqnallarının çatdırılması ilə bağlı məlumat da verib.
Tədbirdə sentyabr ayında keçiriləcək Rəhbər Heyətin MM məşqləri və MM qüvvələrinin xəbərdarlıq və toplanış məşqləri haqqında qərargah rəislərinə tövsiyələr verilib.

Сегодня во Втором особом отделе Президиума НАНА состоялся очередной семинар - тренинг.
Открыв мероприятие, в котором приняли участие начальники штабов Гражданской Обороны (ГО) научных учреждений и организаций НАНА, заведующий отделом Эльдар Гулиев проинформировал о вопросах, стоящих на повестке дня.
Он отметил, что семинары, тренинги и другие мероприятия, посвящённые Гражданской обороне, организуются в соответствии с Законом Кабинета Министров Азербайджанской Республики «О Гражданской обороне», Законом Кабинета Министров Азербайджанской Республики «Об обеспечении Гражданской обороны» от 25 сентября 1998 года и рекомендациями МЧС.
Он сказал, что руководители штабов Гражданской обороны научных учреждений и организаций НАНА постоянно информируются о правилах поведения во время чрезвычайных ситуаций, которые могут произойти. Также он отметил, что умение использовать индивидуальные и коллективные средства защиты, изучение основных методов и средств защиты от чрезвычайных ситуаций, соблюдение правил поведения, определённых в экстремальных ситуациях, и изучение правил оказания первичной медико-санитарной помощи являются основными задачами граждан.
Э.Гулиев коснулся важности замены старых средств индивидуальной защиты в академических учреждениях на новые и заявил, что в этой связи было направлено обращение к руководству Академии.
Далее, сотрудник Министерства чрезвычайных ситуаций, полковник Гудрат Агаев выступил с докладом «Действия, предпринимаемые в чрезвычайных ситуациях в связи с безопасностью населения и задачи сотрудников». Он отметил, об увеличении числа чрезвычайных ситуаций в мире за последние годы, и сказал что это связано с вмешательством человека в природу.
Г. Агаев подчеркнул, что защита человеческих ресурсов является главной задачей во время чрезвычайных ситуаций, и в нашей стране приняты несколько законодательных актов в этой сфере, также он отметил что МЧС и Войска ГО оснащены самой современной техникой и профессиональными сотрудниками. Он сказал, что в этом направлении подписаны определённые документы со странами-членами и сторонниками Европейского Союзы, НАТО и СНГ, и что изучены передовой опыт этих стран.
Гудрат Агаев рассказал о работах, проделанных МЧС в неотложном порядке для устранения последствий наводнений, селей и тяжёлых последствий землетрясений.
Официальный представитель МЧС высоко оценил меры, принятые в области гражданской обороны в НАНА, и подчеркнул, что взаимное сотрудничество будет продолжаться.
После окончания доклада были даны ответы на вопросы по данной теме.
Позже заместитель начальника Главного управления по делам гражданской обороны Министерства чрезвычайных ситуаций, полковник Джаваншир Гашимов сказал, что в общем в республике за 2018 год утверждены Планы мероприятий ГО 159 министерств, комитетов и организаций. Он сказал, что в текущем году были проведены ряд проверок, и в некоторых организациях не правильно проводится осведомление населения и носит формальный характер.
Дж. Хашимов отметил, что на данный момент разрабатывается ряд законопроектов для усовершенствования законодательства о ГО. Официальный представитель МЧС также предоставил информацию о предоставлении предупреждающих сигналов гражданам в кризисных ситуациях.
Были даны наставления начальникам штабов ГО и войск ГО о будущих мероприятиях, тренировках на сентябрь месяц.