İkinci xüsusi şöbədə fövqəladə hallar zamanı həyata keçirilən tədbirlərə dair seminar-məşğələ keçirilib
E.Quliyev mülki müdafiəyə dair seminar, məşğələ və digər tədbirlərin "Mülki müdafiə haqqında Azərbaycan Respublikasının Qanunu", Nazirlər Kabinetinin "Mülki müdafiənin təmin edilməsi barədə" 1998-ci il 25 sentyabr tarixli Qərarı və Fövqəladə Hallar Nazirliyinin (FHN) tövsiyələri əsasında təşkil olunduğunu deyib.
O, AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının MM qərargah rəislərinin baş verə biləcək fövqəladə hallar zamanı davranış qaydaları ilə bağlı mütəmadi məlumatlandırıldığını diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, fərdi və kollektiv müdafiə vasitələrindən istifadə etməyi bilmək, fövqəladə hadisələrdən əsas müdafiə üsullarını öyrənmək, ekstremal hallar zamanı müəyyən olunmuş davranış qaydalarına əməl etmək və ilkin tibbi yardımın göstərilməsi qaydalarını mənimsəmək və onu tətbiq etməyi bacarmaq lazımdır.
E.Quliyev, həmçinin müəssisələrdəki fərdi mühafizə vasitələrinin yeniləri ilə əvəz olunmasının önəminə də toxunub və bu barədə akademiya rəhbərliyinə müraciət edildiyini söyləyib.
Sonra FHN-nin əməkdaşı, polkovnik Qüdrət Ağayev "Əhalinin təhlükəsizliyi ilə əlaqədar fövqəladə hallar zamanı həyata keçirilən tədbirlər və əməkdaşların üzərinə düşən vəzifələr" haqqında məruzə ilə çıxış edib. O, son illərdə dünyada baş verən fövqəladə hadisələrin sayının artdığını və bunun insanın təbiətə müdaxiləsi ilə əlaqəli olduğunu bildirib.
Q.Ağayev fövqəladə hadisələr zamanı insan resurslarının qorunmasının əsas məsələ olduğunu, ölkəmizdə də bu sahədə bir neçə qanunvericilik aktlarının qəbul edildiyini, FHN, o cümlədən MM Qoşunlarının ən müasir texnika və peşəkar əməkdaşlarla təmin olunduğunu diqqətə çatdırıb. O, bu istiqamətdə Avropa İttifaqı, NATO və MDB-yə üzv və tərəfdaş ölkələrlə müvafiq sənədlərin imzalandığını, həmin dövlətlərin qabaqcıl təcrübələrinin öyrənildiyini deyib.
Qüdrət Ağayev FHN-nin fövqəladə hallar zamanı aparılan təxirəsalınmaz tədbirləri haqqında, sellər, daşqınlar, zəlzələlərin yaratdığı ağır fəsadların nəticələrinin aradan qaldırılmasında gördüyü işlərdən söhbət açıb.
FHN rəsmisi AMEA-da mülki müdafiə sahəsində həyata keçirilən tədbirləri yüksək qiymətləndirib və qarşılıqlı əməkdaşlığın bundan sonra da davam etdiriləcəyini vurğulayıb.
Məruzə dinlənildikdən sonra mövzu ətrafında suallar cavablandırılıb.
Daha sonra FHN-nin Mülki Müdafiə İşinin Təşkili Baş İdarəsinin rəis müavini, polkovnik Cavanşir Həşimov çıxış edərək 2018-ci ildə respublikanın ümumilikdə 159 nazirlik, komitə və təşkilatında MM Tədbirlər Planının təsdiqləndiyini söyləyib. O, cari ildə planın icrası ilə əlaqədar bir sıra yoxlamaların aparıldığını, bəzi qurumlarda əhalinin marifləndirilməsi istiqamətində işlərin düzgün yerinə yetirilmədiyini və formal xarakter daşıdığını deyib.
C.Həşimov hazırda MM haqqında qanunvericiliyin təkmilləşdirilməsi istiqamətində bir neçə əsasnamənin layihəsinin hazırlandığını diqqətə çatdırıb. FHN rəsmisi, həmçinin böhran vəziyyətlərində vətəndaşlara xəbərdarlıq siqnallarının çatdırılması ilə bağlı məlumat da verib.
Tədbirdə sentyabr ayında keçiriləcək Rəhbər Heyətin MM məşqləri və MM qüvvələrinin xəbərdarlıq və toplanış məşqləri haqqında qərargah rəislərinə tövsiyələr verilib.

II Special Division held a training workshop on measures taken during emergencies at Presidium of ANAS.
Opening the event in which the Chiefs of Civil Defense (GO) of the scientific institutions and organizations of ANAS took part, the head of the department Eldar Guliyev informed on the issues on the agenda.
He noted that, seminars, trainings and other events dedicated to the Civil Defense are organized in accordance with the Law of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan "On Civil Defense", the Law of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan "On Ensuring Civil Defense" of September 25, 1998 and the recommendations of the Ministry of Emergency Situations.
He said that, the heads of civil defense headquarters of scientific institutions and organizations of ANAS are constantly informed about the rules of conduct during emergencies that may occur. He also noted that the ability to use individual and collective means of protection, the study of basic methods and means of protection from emergencies, adherence to the rules of behavior determined in extreme situations, and the study of rules for the provision of primary health care are the main tasks of citizens.
E.Guliyev touched upon the importance of replacing old personal protective equipment in academic institutions with new ones and stated that in this connection an appeal was sent to the leadership of the Academy.
Further, employee of the Ministry of Emergency Situations, Colonel Gudrat Agayev delivered a paper on "Actions taken in emergency situations in connection with public safety and staff tasks". He noted the increase in the number of emergency situations in the world in recent years, and said that, this is due to human intervention in nature.
G.Agaev stressed that, the protection of human resources is the main task during emergency situations, and several legislative acts have been adopted in this country, he also noted that the Ministry of Emergency Situations and the GO Army are equipped with the most up-to-date equipment and professional staff. He said that certain documents have been signed in this direction with the member countries and supporters of the European Union, NATO and the CIS, and that the best practices of these countries have been studied.
Gudrat Agayev spoke about the work done by the Emergency Ministry in urgent order to eliminate the consequences of floods, mudflows and heavy consequences of earthquakes.
The official representative of the Ministry of Emergency Measures highly appreciated the measures taken in the field of civil defense in ANAS, and stressed that mutual cooperation will continue.
After the report was completed, answers were given to questions on this topic.
Later, Deputy Chief of the Main Directorate of Civil Defense Affairs of the Ministry of Emergencies, Colonel Javanshir Hashimov said that, in general in the republic for 2018, the Action Plan approved 159 ministries, committees and organizations. He said that a number of inspections were carried out in the current year, and in some organizations the awareness of the population is not properly conducted and is of a formal nature.
J.Hashimov noted that, at the moment a number of draft laws are being developed to improve the legislation on civil defense. The official representative of the Ministry of Emergency Situations also provided information on the provision of warning signals to citizens in crisis situations.
The instructions were given to the chiefs of staffs of the GO and the GO troops about future events and training for the month of September.