Tibb problemləri üzrə Elmi Şuranın iclasında dissertasiyaların və tədqiqat metodlarının qeydiyyatına dair müzakirələr aparılıb
Sentyabrın 7-də Azərbaycan Tibb Universitetinin Tədris Cərrahiyyə Klinikasında Tibb problemləri üzrə Elmi Şuranın növbəti iclası keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə şuranın sədri, AMEA-nın müxbir üzvü Nuru Bayramov açaraq gündəlikdə duran məsələləri diqqətə çatdırıb. O, iclasın tibbi dissertasiyaların və tədqiqat metodlarının qeydiyyatı, prioritet elmi tədqiqat istiqamətləri, eləcə də digər cari məsələlər və görüləcək işlərin müzakirəsinə həsr olunduğunu bildirib.
N.Bayramov öncə Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabinetinin təsdiq etdiyi AR Elmi Tədqiqatların Əlaqələndirilməsi Şurasının yeni nizamnaməsi haqqında məlumat verib. Qurumda müxtəlif elm sahələri üzrə şuraların fəaliyyət göstərdiyini deyən alim bura tibb elminin də daxil olduğunu bildirib. Alim şuranın ölkədə aparılan elmi tədqiqat işlərini əlaqələndirmək, təkrarçılığı aradan qaldırmaq, müxtəlif elmi strukturları birgə tədqiqatlara cəlb etmək kimi vəzifələri həyata keçirdiyini qeyd edib.
“Cari ildən etibarən problem şuralarının üzərinə qoyulan vəzifələr daha da genişləndirilib” – deyən N.Bayramov elmi-tədqiqat işlərinin vahid sistem altında qeydiyyata alınması məqsədilə saytın fəaliyyət göstərdiyini diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, AMEA-nın İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun dəstəyi ilə yaradılan dissertasiyaların və tədqiqat üsullarının elektron qeydiyyat bazasının əsas məqsədi tədqiqat işlərinin koordinasiyasının sadələşdirilməsi, dissertasiya mövzularının aktuallığına və elmi dəyərinə diqqətin artırılmasıdır.
Sonra şuranın elmi katibi - Azərbaycan Tibb Universitetinin İnsan anatomiyası kafedrasının dosenti, tibb üzrə elmlər doktoru Balakişi Hüseynov çıxış edərək tibbi dissertasiyaların 2017-2018-ci illər üzrə qeydiyyatı haqqında məlumat verib. Bildirib ki, 55-i fəlsəfə, 17-si elmlər doktorluğu üzrə olmaqla 72 dissertasiya işi qeydiyyata alınıb, 102 elmi iş isə sistemə daxil edilməyib.
Prioritet istiqamətlər və innovativ sahələr üzrə qeydiyyatdan keçmiş dissertasiyalar barədə də məlumat verən B.Hüseynov kök hüceyrə və regenerator tibb üzrə 3, genomika üzrə 9, molekulyar biologiya üzrə 12 dissertasiya işinin daxil edildiyini, tədqiqat metodlarının sayının isə 14 olduğunu qeyd edib.
Tədbirin sonunda gündəlikdə duran məsələlər ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparılıb. Elmi-tədqiqat işlərinin həyata keçirildiyi müəssisə və təşkilatlar barədə məlumatların əldə olunması, materialların daha səmərəli şəkildə araşdırılması baxımından tədqiqat metodları üzrə məlumat-axtarış sisteminin böyük əhəmiyyət kəsb etdiyi vurğulanıb.
Müzakirələrdə Azərbaycan Tibb Universiteti, Həkimləri Təkmilləşdirmə İnstitutu, Ağciyər Xəstəliklər Elmi tədqiqat İnstitutu, Cərrahiyyə Elmi Mərkəzi, Milli Onkologiya Mərkəzi və digər müəssisələrin rəhbərləri də çıxış edərək bir sıra təkliflər səsləndiriblər.

Scientific Council on Medical Problems held discussions on medical dissertations and registration of research methods
The next meeting of the Scientific Council on Medical Problems was held on September 7 at the Medical Clinic of the Azerbaijan Medical University.
In his opening remarks, ANAS corresponding member Nuru Bayramov spoke about the issues on the agenda. He noted that the meeting was devoted to medical theses and registration of research methods, priority areas of scientific research, including the existing tasks and the work to be done.
N.Bayramov firstly announced the new charter of the Council for the Coordination of Scientific Research of the Republic of Azerbaijan, approved by the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan. Noting that, in the institution there are councils on various fields of science, the scientist said that, this also includes the medical sphere. The scientist noted that, the council performs such tasks as coordination of scientific research conducted in the country, elimination of repetitions and involvement of various scientific institutions in joint research.
"Since this year, the number of tasks assigned to councils on problems has been increased"
N.Bayramov noting that, a site is functioning to register within the framework of a unified system of scientific research works. He noted that, with the support of the Institute of Information Technology of ANAS, was created an electronic database of dissertations and research methods. The main goal of creating a dissertation search system is to simplify the coordination of research work and eliminate repetition in the topics of dissertations.
Then, the scientific secretary of the council - assistant professor of the Department of Human Anatomy of AMI, doctor of medical sciences Balakishi Huseynov delivered a report, and gave information on registration of medical theses for 2017-2018. He said that, 72 dissertations have been registered, 55 of them are PhD and 17 are doctoral theses.
Speaking about priority directions and dissertations on innovative directions, the scientist noted that stem cells and regenerators have their own genomics 3, 9, and 12 theses on molecular biology, as well as 14 research methods.
According to Balakisha Huseynov, 72 dissertations were registered in the system and 102 works were not included in the system.
At the end of the event, the parties exchanged views on the issues on the agenda. It was stressed that, the information retrieval system on research methods has a great importance in terms of obtaining information on the implementation of works of institutions and organizations, conducting research, and for more effective research of materials.
During the discussion, the leaders of the Azerbaijan Medical University, the Institute for Advanced Training of Physicians, the Research Institute of Lung Diseases, the Scientific Center of Surgery, the National Center of Oncology and others made a number of proposals.