Qafqaz İslam Ordusu Azərbaycan-Türkiyə əməkdaşlığının şanlı səhifəsidir
Sentyabrın 13-də AMEA-nın Əsas binasının Dairəvi akt zalında “Birinci Dünya müharibəsi dövründə Osmanlı dövləti - Azərbaycan əlaqələri və Qafqaz İslam Ordusu” mövzusunda beynəlxalq simpozium işə başlayıb.
AMEA Tarix İnstitutu və Türkiyənin Atatürk Araşdırma Mərkəzinin birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən tədbir Azərbaycanın Milli Ordusunun Qafqaz İslam Ordusu ilə birlikdə Bakını daşnak-bolşevik işğalından azad etmələrinin 100 illiyinə həsr olunub.
Əvvəlcə Azərbaycanın və Türkiyənin dövlət himnləri səsləndirilib.
Simpoziumun açılış mərasimində çıxış edən AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə bildirib ki, tədbir Prezident İlham Əliyevin “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illik yubileyi haqqında” və “2018-ci ilin Azərbaycan Respublikasında “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti İli” elan edilməsi haqqında” sərəncamlarına əsasən təşkil edilib.
Akademik A.Əlizadə Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin (AXC) 100 illik yubileyi münasibətilə keçirilən rəsmi qəbulda Prezident İlham Əliyevin “Azərbaycanın Milli Ordusu 1918-ci ilin sentyabrında Qafqaz İslam Ordusu ilə birlikdə Bakını erməni-bolşevik dəstələrindən, işğaldan azad etmişdir və bizim qədim tarixi şəhərimiz olan Bakını Azərbaycan xalqına qaytarmışdır” – sözlərini xatırladıb.
AXC-nin yaranmasının 100 illiyinin ölkəmizdə dövlət səviyyəsində qeyd olunduğunu deyən alim bugünkü konfransın Qafqaz İslam Ordusunun xalqımızın tarixindəki yeri və roluna həsr edildiyini bildirib. AMEA rəhbəri 1918-ci il 15 sentyabr tarixinin Azərbaycan-Türkiyə dostluğu və qardaşlığında müstəsna əhəmiyyətə malik olduğunu bildirib. O, Nuru Paşanın rəhbərlik etdiyi Qafqaz İslam Ordusunun Azərbaycana gələrək işğalçı erməni-bolşevik qüvvələri ilə mübarizə apardığını, məhz 15 sentyabrdan sonra Milli hökumətin Gəncədən Bakıya köçürüldüyünü və Bakının Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin paytaxtı elan edildiyini söyləyib.
Sonra AMEA Tarix İnstitutunun direktoru, akademik Yaqub Mahmudov çıxış edərək Qafqaz İslam Ordusunun Bakını daşnak-bolşevik işğalından azad etməsinin tarixi barədə danışıb. Bildirib ki, XX əsrin əvvəlində - çox mürəkkəb tarixi şəraitdə Osmanlı imperiyasının Azərbaycana hərbi yardımı Nuru Paşanın komandanlığı altındakı Qafqaz İslam Ordusunun timsalında həyata keçirilib. Sovet dövründə bu önəmli tarix həmişə gizlədilirdi, Nuru Paşanın adı heç bir mənbədə çəkilmirdi. Lakin Azərbaycan xalqına qarşı soyqırımı həyata keçirən Stepan Şaumyana Bakıda heykəl qoyulmuşdu. Amma bu gün Azərbaycan müstəqil ölkədir, tarixi həqiqətlər olduğu kimi deyilir, yazılır, göstərilir.
100 il öncə sentyabrın 15-də baş vermiş hadisənin Azərbaycan tarixindəki rolundan söz açan akademik Y.Mahmudov onun gerçəkləşməsinin bütövlükdə türk dünyası üçün böyük əhəmiyyət daşıdığını əsaslandırıb. Qeyd edib ki, Qafqaz İslam Ordusunun rəşadətli döyüş yolu bu gün müstəqil dövlət kimi varlığını sürdürən Azərbaycanın və Türkiyənin tarixi bağlarını yaşadan qəhrəmanlıq salnaməsidir.
Tədbirdə çıxış edən Türkiyənin Atatürk Araşdırma Mərkəzinin direktoru, professor Mehmet Ali Beyhan ölkələrimiz arasında dostluq və qardaşlıq münasibətlərindən söz açıb. O, rəhbərlik etdiyi qurumla AMEA Tarix İnstitutunun 10 ildən çoxdur ki, əməkdaşlıq etdiklərini söyləyib.
Professor Mehmet Ali Beyhan 1918-ci ilin Türk Qafqaz-İslam Ordusunun rus-erməni işğalçılığına qarşı ölüm-dirim savaşlarının tarixi aspektlərindən, düşmənlərin torpaqlarımızdan çıxarılmasında dost və qardaş xalqlarımızın birgə şücaətlərindən, bu döyüşlərin Azərbaycan tarixində xüsusi önəmə malik olmasından danışıb.
Daha sonra Türkiyənin Azərbaycandakı səfiri Erkan Özoral çıxış edib. Qafqaz İslam Ordusunun 1918-ci ildə Bakının daşnak-bolşevik işğalından azad olunmasında göstərdiyi xilaskarlıq missiyasının Azərbaycanda və Türkiyədə hər zaman təqdirlə qarşılandığını deyən səfir Çanaqqala döyüşlərində azərbaycanlıların da könüllü olaraq iştirak etdiklərini xatırladıb, bu dəyərlərin gələcək nəsillərə çatdırılmasında konfransın əhəmiyyətini qeyd edib.
Vurğulayıb ki, Qafqaz İslam Ordusunun Azərbaycan tarixindəki rolu milli mənəvi dəyərlərimiz, türkçülük kökənimiz və dövlətçilik tariximiz baxımından müstəsna önəm daşıyır. Buna görə də mövzu hər zaman diqqətdə saxlanılmalıdır.
Erkan Özoral sentyabrın 15-də Azərbaycan və Türkiyə prezidentlərinin iştirakı ilə bu tarixi hadisənin 100 illiyinin yüksək səviyyədə qeyd olunacağını diqqətə çatdırıb.
Simpoziumda Türkiyənin mədəniyyət və turizm nazirinin müavini Əhməd Haluk Dursun, Azərbaycan Respublikasının Baş nazirinin müavini Əli Əhmədov çıxış edərək Qafqaz İslam Ordusunun tarixdəki rolu, hazırkı dövrdə ona münasibətlə bağlı müxtəlif məqamlardan söz açıblar.
Sentyabrın 16-dək davam edəcək tədbirdə “Qafqaz İslam Ordusunun formalaşmasında və fəaliyyətində Azərbaycan milli hərbi qüvvələrinin rolu”, “Osmanlı imperiyasının xarici siyasətində İrəvanın ermənilərə verilməsi məsələsi”, “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin fəaliyyətinin Gəncə dövrü: iyun böhranı”, “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti dövlət xadimlərinin Bakının azad edilməsində siyasi-diplomatik mübarizəsi”, “Böyük dövlətlərin Bakını ələ keçirmək siyasəti Almaniyanın arxiv sənədlərində”, “Bakı nefti və Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin dövlət müstəqilliyinin tanınması məsələsi” və digər mövzularda məruzələrin dinlənilməsi nəzərdə tutulub.

Кавказская исламская армия славная страница Азербайджано-турецкого сотрудничества
13 сентября в Круглом актовом зале Главного здания НАНА начал работу международный симпозиум на тему “Отношения Османского государства и Азербайджана во время Первой мировой войны и Кавказская Исламская армия”, организованный Институтом истории НАНА совместно с Турецким центром исследований в связи со 100-летием освобождения Баку от дашнако - большевистского захвата.
В начале мероприятия были озвучены гимны обоих государств. Выступивший, на церемонии открытия президент НАНА, академик Акиф Ализаде отметил, что симпозиум организован в соответствии с Распоряжениями Президента Ильхама Алиева – «О 100-летнем юбилее Азербайджанской Демократической Республики» и «Об объявлении 2018 года в Азербайджанской Республике «Годом Азербайджанской Демократической Республики»».
Академик А. Ализаде в своём выступлении упомянул слова Президента Ильхама Алиева: «Азербайджанская национальная армия совместно с Кавказской исламской армией в сентябре 1918 года освободили Баку от армяно – большевистской оккупации, и вернули Азербайджанскому народу наш древний исторический город Баку», эти слова Президент сказал во время официального приёма в честь 100-летнего юбилея Азербайджанской демократической республики.
Подчеркнув то, что 100-летней юбилей АДР был отмечен в Республике на государственном уровне, академик  сказал, что сегодняшняя конференция посвящена месту и роли Кавказской исламской армии в истории нашего народа. Глава НАНА также отметил, что 15 сентября 1918 года имеет исключительное значение в азербайджано-турецкой дружбе и братстве, после прихода Кавказской исламской армии, возглавляемой Нуру Пашой в Азербайджан и его борьбы с оккупационными армяно-большевистскими силами, именно 15 сентября Национальное правительство переехало из Гянджи в Баку, и Баку был объявлен столицей Азербайджанской демократической республики.
Во время своего выступления директор Института истории НАНА, академик Ягуб Махмудов, рассказал об освобождении Баку от оккупации, отметив в этом заслугу Нуру Паши, и возглавляемой им Кавказской исламской армии. Он подчеркнул, что в советское время этот исторический факт всегда скрывался, имя Нуру Паши нигде не освещалось, но осуществившему геноцид против Азербайджанского народа Степану Шаумяну в Баку был поставлен памятник. Но сегодня Азербайджан независимая страна, исторические факты освещаются в реальном свете. Я. Махмудов сказав о роли события произошедшего 100 лет назад 15 сентября в истории Азербайджана,  отметил её большую важность для всего тюркского мира.
Директор Турецкого центра  исследований Ататюрка, профессор Мехмет Али Бейхан выступив на мероприятии, рассказал о дружбе и сотрудничестве между двумя странами, он также отметил, что руководимое им учреждение более 10 лет сотрудничает с НАНА. В своей речи профессор проинформировал участников симпозиума об исторических аспектах борьбы тюрко-кавказско-исламской армии 1918 года против русско-армянской оккупации и совместных усилиях двух тюркских народов в борьбе за изгнание захватчиков.
Далее выступил посол Турции в Азербайджане Эркан Озорал. Во время выступления он отметил важность этой конференции в передачи будущим населениям таких исторических ценностей как совместная миссия Азербайджана и Турции в освобождении Баку в 1918 году, добровольное участие азербайджанцев в боях в Чанаккале, и что Кавказская исламская армия в истории Азербайджана имеет исключительное значение с точки зрения наших национальных ценностей, тюркского происхождения и государственности. Именно поэтому данная тема всегда должна быть в центре внимания.
Эркан Озорал довёл до внимания, что 15 сентября при участии президентов Азербайджана и Турции 100-летней юбилей это исторического события будет отмечен на высоком уровне.
Выступив с речью, заместитель министра культуры и туризма Турции Ахмед Халук Дурсун, и заместитель Премьер-министра Азербайджанской Республики Али Ахмедов, говорили об исторической роли Кавказской исламской армии, и о различных аспектах этого события на сегодняшний день.
На симпозиуме, который продлится до 16 сентября будут выслушаны такие доклады, как «Роль Национальных военных сил Азербайджана  в формировании и деятельности Кавказской исламской армии», «Вопрос сдачи Еревана армянам в иностранной политики Османской империи», «Гянджинский период деятельности Азербайджанской Демократической Республики: июньский кризис», «Политико-дипломатическая борьба Азербайджанской Демократической Республики в освобождении Баку», «Политика захвата Баку крупными державами в немецких архивных документах», «Вопрос признания независимости Азербайджанской Демократической Республики и Бакинская нефть»  и др.