Qafqaz İslam Ordusu Azərbaycan-Türkiyə əməkdaşlığının şanlı səhifəsidir
Sentyabrın 13-də AMEA-nın Əsas binasının Dairəvi akt zalında “Birinci Dünya müharibəsi dövründə Osmanlı dövləti - Azərbaycan əlaqələri və Qafqaz İslam Ordusu” mövzusunda beynəlxalq simpozium işə başlayıb.
AMEA Tarix İnstitutu və Türkiyənin Atatürk Araşdırma Mərkəzinin birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən tədbir Azərbaycanın Milli Ordusunun Qafqaz İslam Ordusu ilə birlikdə Bakını daşnak-bolşevik işğalından azad etmələrinin 100 illiyinə həsr olunub.
Əvvəlcə Azərbaycanın və Türkiyənin dövlət himnləri səsləndirilib.
Simpoziumun açılış mərasimində çıxış edən AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə bildirib ki, tədbir Prezident İlham Əliyevin “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illik yubileyi haqqında” və “2018-ci ilin Azərbaycan Respublikasında “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti İli” elan edilməsi haqqında” sərəncamlarına əsasən təşkil edilib.
Akademik A.Əlizadə Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin (AXC) 100 illik yubileyi münasibətilə keçirilən rəsmi qəbulda Prezident İlham Əliyevin “Azərbaycanın Milli Ordusu 1918-ci ilin sentyabrında Qafqaz İslam Ordusu ilə birlikdə Bakını erməni-bolşevik dəstələrindən, işğaldan azad etmişdir və bizim qədim tarixi şəhərimiz olan Bakını Azərbaycan xalqına qaytarmışdır” – sözlərini xatırladıb.
AXC-nin yaranmasının 100 illiyinin ölkəmizdə dövlət səviyyəsində qeyd olunduğunu deyən alim bugünkü konfransın Qafqaz İslam Ordusunun xalqımızın tarixindəki yeri və roluna həsr edildiyini bildirib. AMEA rəhbəri 1918-ci il 15 sentyabr tarixinin Azərbaycan-Türkiyə dostluğu və qardaşlığında müstəsna əhəmiyyətə malik olduğunu bildirib. O, Nuru Paşanın rəhbərlik etdiyi Qafqaz İslam Ordusunun Azərbaycana gələrək işğalçı erməni-bolşevik qüvvələri ilə mübarizə apardığını, məhz 15 sentyabrdan sonra Milli hökumətin Gəncədən Bakıya köçürüldüyünü və Bakının Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin paytaxtı elan edildiyini söyləyib.
Sonra AMEA Tarix İnstitutunun direktoru, akademik Yaqub Mahmudov çıxış edərək Qafqaz İslam Ordusunun Bakını daşnak-bolşevik işğalından azad etməsinin tarixi barədə danışıb. Bildirib ki, XX əsrin əvvəlində - çox mürəkkəb tarixi şəraitdə Osmanlı imperiyasının Azərbaycana hərbi yardımı Nuru Paşanın komandanlığı altındakı Qafqaz İslam Ordusunun timsalında həyata keçirilib. Sovet dövründə bu önəmli tarix həmişə gizlədilirdi, Nuru Paşanın adı heç bir mənbədə çəkilmirdi. Lakin Azərbaycan xalqına qarşı soyqırımı həyata keçirən Stepan Şaumyana Bakıda heykəl qoyulmuşdu. Amma bu gün Azərbaycan müstəqil ölkədir, tarixi həqiqətlər olduğu kimi deyilir, yazılır, göstərilir.
100 il öncə sentyabrın 15-də baş vermiş hadisənin Azərbaycan tarixindəki rolundan söz açan akademik Y.Mahmudov onun gerçəkləşməsinin bütövlükdə türk dünyası üçün böyük əhəmiyyət daşıdığını əsaslandırıb. Qeyd edib ki, Qafqaz İslam Ordusunun rəşadətli döyüş yolu bu gün müstəqil dövlət kimi varlığını sürdürən Azərbaycanın və Türkiyənin tarixi bağlarını yaşadan qəhrəmanlıq salnaməsidir.
Tədbirdə çıxış edən Türkiyənin Atatürk Araşdırma Mərkəzinin direktoru, professor Mehmet Ali Beyhan ölkələrimiz arasında dostluq və qardaşlıq münasibətlərindən söz açıb. O, rəhbərlik etdiyi qurumla AMEA Tarix İnstitutunun 10 ildən çoxdur ki, əməkdaşlıq etdiklərini söyləyib.
Professor Mehmet Ali Beyhan 1918-ci ilin Türk Qafqaz-İslam Ordusunun rus-erməni işğalçılığına qarşı ölüm-dirim savaşlarının tarixi aspektlərindən, düşmənlərin torpaqlarımızdan çıxarılmasında dost və qardaş xalqlarımızın birgə şücaətlərindən, bu döyüşlərin Azərbaycan tarixində xüsusi önəmə malik olmasından danışıb.
Daha sonra Türkiyənin Azərbaycandakı səfiri Erkan Özoral çıxış edib. Qafqaz İslam Ordusunun 1918-ci ildə Bakının daşnak-bolşevik işğalından azad olunmasında göstərdiyi xilaskarlıq missiyasının Azərbaycanda və Türkiyədə hər zaman təqdirlə qarşılandığını deyən səfir Çanaqqala döyüşlərində azərbaycanlıların da könüllü olaraq iştirak etdiklərini xatırladıb, bu dəyərlərin gələcək nəsillərə çatdırılmasında konfransın əhəmiyyətini qeyd edib.
Vurğulayıb ki, Qafqaz İslam Ordusunun Azərbaycan tarixindəki rolu milli mənəvi dəyərlərimiz, türkçülük kökənimiz və dövlətçilik tariximiz baxımından müstəsna önəm daşıyır. Buna görə də mövzu hər zaman diqqətdə saxlanılmalıdır.
Erkan Özoral sentyabrın 15-də Azərbaycan və Türkiyə prezidentlərinin iştirakı ilə bu tarixi hadisənin 100 illiyinin yüksək səviyyədə qeyd olunacağını diqqətə çatdırıb.
Simpoziumda Türkiyənin mədəniyyət və turizm nazirinin müavini Əhməd Haluk Dursun, Azərbaycan Respublikasının Baş nazirinin müavini Əli Əhmədov çıxış edərək Qafqaz İslam Ordusunun tarixdəki rolu, hazırkı dövrdə ona münasibətlə bağlı müxtəlif məqamlardan söz açıblar.
Sentyabrın 16-dək davam edəcək tədbirdə “Qafqaz İslam Ordusunun formalaşmasında və fəaliyyətində Azərbaycan milli hərbi qüvvələrinin rolu”, “Osmanlı imperiyasının xarici siyasətində İrəvanın ermənilərə verilməsi məsələsi”, “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin fəaliyyətinin Gəncə dövrü: iyun böhranı”, “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti dövlət xadimlərinin Bakının azad edilməsində siyasi-diplomatik mübarizəsi”, “Böyük dövlətlərin Bakını ələ keçirmək siyasəti Almaniyanın arxiv sənədlərində”, “Bakı nefti və Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin dövlət müstəqilliyinin tanınması məsələsi” və digər mövzularda məruzələrin dinlənilməsi nəzərdə tutulub.

Round Assembly Hall of the Main Building of ANAS held an international symposium on "Ottoman Empire in the First World War - Relations with Azerbaijan and the Caucasian Islamic Army" On September 13. The symposium was organized by ANAS Institute of History jointly with the Turkish Research Center, devoted the 100th anniversary of the liberation of Baku from Dashnak-Bolshevik army.
At the beginning of the event, the hymns of both states were voiced. Speaking at the opening ceremony, President of ANAS, academician Akif Alizadeh said that, the symposium was organized in accordance with the orders of President Ilham Aliyev - "On the 100th anniversary of the Azerbaijani Democratic Republic" and "On the Announcement of the Year 2018 in the Republic of Azerbaijan" Year of the Azerbaijan Democratic Republic".
Academician A.Alizadeh in his speech mentioned the words of President Ilham Aliyev: "The Azerbaijani National Army together with the Caucasian Islamic Army liberated Baku from the Armenian-Bolshevik occupation in September 1918 and returned our ancient historical city of Baku to the Azerbaijani people," the President said in a statement at the official reception, dedicated to the 100th anniversary of the Azerbaijan Democratic Republic.
Stressing that, the 100th anniversary of the ADR in the Republic was celebrated at the state level, the academician said that, today's conference is devoted to the place and role of the Caucasian Islamic Army in the history of our people. The head of ANAS also noted that on September 15, 1918 is of exceptional importance in the Azerbaijani-Turkish friendship and brotherhood, after the arrival of the Caucasian Islamic army headed by Nuru Pasha in Azerbaijan and his struggle against the occupation Armenian-Bolshevik forces, it was on September 15, when the National Government moved from Ganja in Baku, and Baku was declared the capital of the Azerbaijan Democratic Republic.
During his speech, director of the Institute of History of ANAS, academician Yagub Mahmudov, spoke about the liberation of Baku from the occupation, noting in this the merit of Nuru Pasha, and the Caucasian Islamic army he leads. He stressed that during the Soviet era this historical fact was always hidden, the name of Nuru Pasha was not covered anywhere, but a monument was erected in Baku that carried out the genocide against the Azerbaijani people Stepan Shaumyan. But today Azerbaijan is an independent country, historical facts are highlighted in real terms. Y. Makhmudov, speaking about the role of the event occurred on September 15 in the history of Azerbaijan 100 years ago, noted its great importance for the entire Turkic world.
Director of the Turkish Ataturk Research Center, Professor Mehmet Ali Beyhan, speaking at the event, spoke about friendship and cooperation between the two countries, he also noted that the institution he has been in charge for more than 10 years has been cooperating with ANAS. In his speech, the professor informed the participants of the symposium about the historical aspects of the struggle of the Turkic-Caucasian-Islamic army of 1918 against the Russian-Armenian occupation and the joint efforts of the two Turkic peoples in the struggle to drive out the invaders.
Then the Ambassador of Turkey to Azerbaijan Erkan Ozoral spoke. During the speech, he noted the importance of this conference in the transfer of historical values to the future populations such as the joint mission of Azerbaijan and Turkey in the liberation of Baku in 1918, the voluntary participation of Azerbaijanis in the battles at Canakkala, and that the Caucasian Islamic Army in the history of Azerbaijan is of exceptional importance in terms of our national values, Turkic origin and statehood. That's why this topic should always be in the center of attention.
Ercan Ozoral has brought to attention that on September 15, with the participation of the Presidents of Azerbaijan and Turkey, the 100th anniversary of this historical event will be marked at a high level.
Speaking with the speech, Deputy Minister of Culture and Tourism of Turkey Ahmed Khaluk Dursun and Deputy Prime Minister of the Republic of Azerbaijan Ali Ahmadov spoke about the historical role of the Caucasian Islamic Army and various aspects of this event to date.
The symposium, which will last until September 16, will hear such reports as "The Role of the National Military Forces of Azerbaijan in the Formation and Activity of the Caucasian Islamic Army", "The issue of surrendering Yerevan to Armenians in foreign policy of the Ottoman Empire", "Ganja period of the activities of the Azerbaijan Democratic Republic: June crisis", "Political and diplomatic struggle of the Azerbaijan Democratic Republic in the liberation of Baku", "The policy of seizing Baku by major powers in German archival documents", "Recognition of the independence of the Azerbaijan Democratic Republic and Baku oil", etc.