Bu gün AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyində “Şanlı və kədərli yüz illər” mövzusunda elmi sessiya keçirilib.
Tədbir Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin və Bakının işğaldan azad olunmasının 100 illik yubileylərinə həsr olunub.
Sessiyanı muzeyin direktoru, akademik Rafael Hüseynov açaraq 1918-ci il mayın 28-də müsəlman şərqində ilk parlamentli respublikanın məhz Azərbaycanda yarandığını xatırladıb. Qeyd edib ki, həmin dövrdə bolşevik-daşnak qüvvələri Bakı başda olmaqla, ölkənin bir çox bölgəsini işğal altında saxlayır, ermənilər müsəlmanlara qarşı qırğınlar planlaşdırır, eyni zamanda Bakı neftinə görə ingilislər şəhəri ələ keçirmək istəyirdilər.
Akademik R.Hüseynov belə gərgin məqamda Osmanlı İmperiyasının Hərbi naziri Ənvər Paşanın əmri ilə Qafqaz İslam Ordusunun yaradıldığını və Azərbaycan torpaqlarının işğaldan azad edilməsi üçün ölkəmizə göndərildiyini diqqətə çatdırıb. Bakının 1918-ci ilin 15 sentyabrında Qafqaz İslam Ordusunun yardımı ilə qanlı döyüşlər nəticəsində bolşevik-daşnak qüvvələrindən azad edildiyini deyən muzey direktoru bu əlamətdar hadisənin Azərbaycan tarixinin ən həlledici məqamlarından biri olduğunu söyləyib.
Alim Qafqaz İslam Ordusunun 5-ci Qafqaz diviziyasının qərargah rəisi Rüşdü bəyin "Anadolu ordusu Azərbaycan əsgəri ilə birgə ölkənin istiqlalı və istiqbalı uğrunda canla-başla mübarizə apardı" sözlərini xatırladaraq, türk əsgərlərinin şücaətinin daima xalqımız tərəfindən uca tutulduğunu bildirib. Qeyd edib ki, məhz SSRİ dövründə Azərbaycan-Türkiyə münasibətlərinə əngəllər törədilib, Qafqaz İslam Ordusu işğalçı kimi məktəb dərsliklərində təbliğ edilib. R.Hüseynov aparılan bütün təbliğatların öz hədəfinə çatmadığını və yerli xalqın şüurundan "türkün qəbri" ifadəsinin heç bir zaman silinə bilmədiyini vurğulayıb. O, Ağsu, Şamaxı, Hacıqabul, Kürdəmir və Gəncə ətrafında şəhid olmuş türk əsgərlərinin qəbirlərinin mütəmadi olaraq xalq tərəfindən ziyarət edildiyini deyib.
Akademik R.Hüseynov Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin yerləşdiyi binanın tarixi hadisələrə şahidlik etdiyini və Azərbaycan hökumətinin ilk Nazirlər Kabinetinin burada yerləşdiyini diqqətə çatdırıb.
Muzey direktoru Bakı və bütövlükdə Azərbaycanın istiqlalı uğrunda canından keçmiş türk əsgərlərinin adlarının küçə və məktəblərə verilməsinin, onlar haqqında bədii əsərlərin yazılmasının, filmlərin çəkilməsinin, həmçinin qəhrəmanların şərəfinə kompleks heykəlin qoyulmasının zəruriliyini qeyd edib.
Daha sonra muzeyin Komparativistika və bədii tərcümələr şöbəsinin müdiri, professor Şəfəq Əlibəylinin "Cümhuriyyət dövrü Azərbaycanın maarifçi qadınları" və İctimaiyyətlə əlaqələr və mətbuat şöbəsinin müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Nəzmiyyə Yiğitoğlunun "İstiqlalın hərb yaddaşı" mövzusunda məruzələri dinlənilib.

National Museum of Azerbaijani Literature after Nizami Ganjavi ANAS hosted a scientific session on the "Glorious and sad hundred years" dedicated to the 100th anniversary of the Azerbaijan Democratic Republic and the liberation of Baku from occupation on September 14.
Opening the session, the museum's director, academician Rafael Huseynov noted that, on May 28, 1918, the 1st parliamentary republic in the Muslim East was established in Azerbaijan.
He noted that, at that time Bolshevik-Dashnak forces kept Baku and most of the regions of the country under occupation, Armenians planned massacres against Muslims, including to capture the Baku oil, the British wanted to capture the city. He brought to attention, on the orders of the military minister of the Ottoman Empire, Anvar Pasha, to free himself from the occupation of Azerbaijani lands, the Caucasian Islamic Army was created and sent to our country. In his speech, the academician stressed that the recapturing of Baku by the army under the leadership of Nuru Pasha on September 15, 1918 was one of the most crucial moments in the history of Azerbaijan.
He mentioned the words of the Chief of Staff of the Caucasian Division of the Rushdu bay, "The Army of Anatolia, along with the Azerbaijani soldiers, fought bravely for the independence and future of the country." He said that, during the Soviet Union, obstacles were put in the Azerbaijani-Turkish relations, the Caucasian Islamic Army was propagated in Soviet textbooks as an occupier, but this thing could not achieve its goal, and erase the phrase "Turkic grave" from the people's memory. Till now our people visit regularly, the graves of Turkish soldiers in Agsu, Shemakhi, Hajigabul, Kurdamir and Ganja.
Academician said that, the building of the institution he directed was a witness of those historical events, and the first Cabinet of Ministers of the Azerbaijani government was located here. He noted the importance of naming streets and schools by the names of Turkic soldiers who sacrificed their lives for the independence of Baku and Azerbaijan, also the creation of films and art works about them and the creation of a complex monument in their honor.
Next, the report on "Educated Women in the Republic" was delivered by Professor Shafag Alibeyli, head of the Department Comparativistic and literary translations and the report on "Military Memory of Independence" by head of the Department of Public relations and press Ph.D. in Philology Nazgii Yigitoglu.