Bu gün AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyində “Şanlı və kədərli yüz illər” mövzusunda elmi sessiya keçirilib.
Tədbir Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin və Bakının işğaldan azad olunmasının 100 illik yubileylərinə həsr olunub.
Sessiyanı muzeyin direktoru, akademik Rafael Hüseynov açaraq 1918-ci il mayın 28-də müsəlman şərqində ilk parlamentli respublikanın məhz Azərbaycanda yarandığını xatırladıb. Qeyd edib ki, həmin dövrdə bolşevik-daşnak qüvvələri Bakı başda olmaqla, ölkənin bir çox bölgəsini işğal altında saxlayır, ermənilər müsəlmanlara qarşı qırğınlar planlaşdırır, eyni zamanda Bakı neftinə görə ingilislər şəhəri ələ keçirmək istəyirdilər.
Akademik R.Hüseynov belə gərgin məqamda Osmanlı İmperiyasının Hərbi naziri Ənvər Paşanın əmri ilə Qafqaz İslam Ordusunun yaradıldığını və Azərbaycan torpaqlarının işğaldan azad edilməsi üçün ölkəmizə göndərildiyini diqqətə çatdırıb. Bakının 1918-ci ilin 15 sentyabrında Qafqaz İslam Ordusunun yardımı ilə qanlı döyüşlər nəticəsində bolşevik-daşnak qüvvələrindən azad edildiyini deyən muzey direktoru bu əlamətdar hadisənin Azərbaycan tarixinin ən həlledici məqamlarından biri olduğunu söyləyib.
Alim Qafqaz İslam Ordusunun 5-ci Qafqaz diviziyasının qərargah rəisi Rüşdü bəyin "Anadolu ordusu Azərbaycan əsgəri ilə birgə ölkənin istiqlalı və istiqbalı uğrunda canla-başla mübarizə apardı" sözlərini xatırladaraq, türk əsgərlərinin şücaətinin daima xalqımız tərəfindən uca tutulduğunu bildirib. Qeyd edib ki, məhz SSRİ dövründə Azərbaycan-Türkiyə münasibətlərinə əngəllər törədilib, Qafqaz İslam Ordusu işğalçı kimi məktəb dərsliklərində təbliğ edilib. R.Hüseynov aparılan bütün təbliğatların öz hədəfinə çatmadığını və yerli xalqın şüurundan "türkün qəbri" ifadəsinin heç bir zaman silinə bilmədiyini vurğulayıb. O, Ağsu, Şamaxı, Hacıqabul, Kürdəmir və Gəncə ətrafında şəhid olmuş türk əsgərlərinin qəbirlərinin mütəmadi olaraq xalq tərəfindən ziyarət edildiyini deyib.
Akademik R.Hüseynov Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin yerləşdiyi binanın tarixi hadisələrə şahidlik etdiyini və Azərbaycan hökumətinin ilk Nazirlər Kabinetinin burada yerləşdiyini diqqətə çatdırıb.
Muzey direktoru Bakı və bütövlükdə Azərbaycanın istiqlalı uğrunda canından keçmiş türk əsgərlərinin adlarının küçə və məktəblərə verilməsinin, onlar haqqında bədii əsərlərin yazılmasının, filmlərin çəkilməsinin, həmçinin qəhrəmanların şərəfinə kompleks heykəlin qoyulmasının zəruriliyini qeyd edib.
Daha sonra muzeyin Komparativistika və bədii tərcümələr şöbəsinin müdiri, professor Şəfəq Əlibəylinin "Cümhuriyyət dövrü Azərbaycanın maarifçi qadınları" və İctimaiyyətlə əlaqələr və mətbuat şöbəsinin müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Nəzmiyyə Yiğitoğlunun "İstiqlalın hərb yaddaşı" mövzusunda məruzələri dinlənilib.

Состоялась научная сессия на тему «Славные и печальные 100 лет»
14 сентября в Национальном музеи азербайджанской литературы имени Низами Гянджеви НАНА прошла научная сессия на тему «Славные и печальные 100 лет», посвящённая 100-летним юбилеям Азербайджанской Демократической Республики и Освобождению Баку от оккупации.
Открыв сессию, директор музея, академик Рафаэль Гусейнов напомнил, что 28 мая 1918 года именно в Азербайджане была создана первая парламентская республика на мусульманском Востоке. Он отметил, что в это время большевистско - дашнакские силы держали Баку и большую часть регионов страны под оккупацией, армянами планировалась резня против мусульман, в том числе с целью захвата Бакинской нефти англичане хотели захватить город. Он довёл до внимания, по приказу военного министра Османской империи Анвера Паши для освобождения от оккупации земель Азербайджана, была создана и отправлена в нашу страну Кавказская исламская армия. В своей речи академик подчеркнул, что отвоевание Баку армией под руководством Нуру Паши 15 сентября 1918 года стало одним из самых решающих моментов в истории Азербайджана.
Он упомянул слова начальника штаба Кавказской дивизии Рюшду бека «Армия Анатолии вместе с азербайджанскими солдатами отважно сражались за независимость и будущее страны». Он сказал, что во время СССР ставились препятствия в азербайджано-турецкие отношения, Кавказская исламская армия пропагандировалась в советских учебниках как оккупант, но это дело не смогло достичь своей цели, и стереть из памяти народа фразу «могила тюрка». До сих пор регулярно посещаются нашим народом, могилы турецких солдат в Агсу, Шемахы, Гаджигабуле, Кюрдамире и Гяндже.
Академик рассказал, что здание руководимого им учреждения было свидетелем тех исторических событий, и первый Кабинет министров Азербайджанского правительства располагался здесь. Он отметил важность именования улиц и школ именами тюркских солдат, отдавших свою жизнь за независимость Баку и Азербайджана, также создание фильмов и художественных произведений про них, и создание комплексного памятника в их честь.
Далее были заслушаны доклад «Образованные женщины во времена Республики» заведующей Отдела компаративистики и художественного перевода, профессора Шафаг Алибейли  и доклад «Военная память независимости» заведующей Отдела прессы и связей с общественностью, доктора философии по филологии Назмии Йигитоглу.