Xəzər Bölgəsinin Davamlı İnkişafı üzrə Beynəlxalq İşçi Qrupunun ümumi iclası keçirilib
Sentyabrın 13-dən 18-dək "Holiday İnn" otelində AMEA-nın Coğrafiya İnstitutunun təşkilatçılığı ilə Xəzər Bölgəsinin Davamlı İnkişafı üzrə Beynəlxalq İşçi Qrupunun (IWG SDCSR) ümumi iclası və seminarları təşkil  olunub.
Tədbir "Xəzər dənizi ərazisinin dayanaqlı inkişafı üçün ətraf mühit və antropogen təhlükəsizliyinin  qiymətləndirilməsi" mövzusuna həsr edilib.
Seminarlarda Avstraliya, ABŞ, Türkiyə, Almaniya, İran, İtaliya, Rusiya, Koreya və digər 17 ölkədən 50 alim və mütəxəssis, Fransa və İsveçrə səfirliyi, İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatı Elm Fondu (ECOSF), BP Azərbaycan, "Lighthouse Geo", "Rubicon Geosystems", "Spectra", "Provitaz" Alternativ Enerji, Azərbaycan Coğrafi Cəmiyyəti, "Caspian Geomatics" və başqa qurumların nümayəndələri iştirak edib.
Tədbirin ilk günü tələbələr və gənc tədqiqatçılara "Su dövrü monitorinqi üçün peyk texnikasının ümumi təqdimatı" mövzusunda təlim kursu keçirilib. Məqsəd mövcud problemlərin həlli yollarının araşdırılması, Xəzər regionunda regional səviyyədə qərar qəbuletmə sisteminin inkişafına yardım etmək və bu istiqamətdə beynəlxalq elmi əməkdaşlıq mübadiləsinin genişləndirilməsi olub.
5 gün davam edən iclasda elmi məruzələr dinlənilib, seminarlar, treninqlər, dəyirmi masalar təşkil olunub, müzakirələr aparılıb.
Tədbirin sonuncu günü Coğrafiya İnstitutunun direktoru, akademik Ramiz Məmmədov geniş məruzə ilə çıxış edib.

General Meeting of the International Working Group on Sustainable Development of the Caspian Region held
From September 13 to 18 at the Holiday Inn Hotel was held General Meeting of the International Working Group on Sustainable Development of the Caspian Region, organized by the Institute of Geography of ANAS. During this time, scientific reports, seminars, trainings were heard, discussions were held.
The event is dedicated to the topic "Environmental and Anthropogenic Safety Assessment for Sustainable Development of the Caspian Sea Territory"
The seminar was attended by 50 scientists and specialists from the United States, Turkey, Germany, Iran, Italy, Russia, Korea and other 17 countries, as well as representatives of the Embassy of France and Switzerland, the Scientific Foundation of the Economic Cooperation Organization, BP Azerbaijan, "Lighthouse Geo", "Rubicon Geosystems", "Spectra", "Provitaz" "Caspian Geomatics" and others.
On the first day of the event, a training was conducted for students and young researchers on the topic "General presentation of satellite equipment for monitoring the water cycle". The goal is to explore ways to solve existing problems, promote the development of regional decision-making systems in the Caspian region, and expand international cooperation in this field.
At the last day of the event the director of the Institute of Geography, academician Ramiz Mammadov delivered an extensive report.