AMEA Birləşmiş Veteranlar Şurasının (BVŞ) 2013-2018-ci illərdəki fəaliyyəti haqqında hesabat - seçki yığıncağı keçirilib.
İclası BVŞ sədrinin müavini Eldar Quliyev açaraq gündəlikdəki məsələlər barədə iştirakçılara məlumat verib. O, 28 iyun 1998-ci ildə ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən təsdiq olunan "Veteranlar Haqqında Azərbaycan Respublikasının Qanunu"nun qəbul edildiyini xatırladıb. Bildirib ki, sözügedən sənəd veteranların sosial və hüquqi müdafiəsinin təmin edilməsinə, yaşayış sahəsi ilə təminatına, əmək hüququnun heç bir məhdudiyyət qoyulmadan həyata keçirilməsinə, ictimai faydalı fəaliyyətdə iştirakına imkan verir.
Sonra şuranın sədri, AMEA-nın müxbir üzvü Rafiq Qasımovun BVŞ-nin 5 il ərzindəki fəaliyyətinə dair hesabatı dinlənilib. O, hazırda AMEA-da 1633 veteranın çalışdığını, 2014-2018-ci illər ərzində 588 veterana Əmək veteranı adı və vəsiqəsinin verildiyini söyləyib. Bildirib ki, sözügedən veteranlardan 29-u akademik, 37-si AMEA-nın müxbir üzvü, 224-ü elmlər, 553 nəfəri isə fəlsəfə doktorudur. Bundan əlavə, 2 nəfər Böyük Vətən Müharibəsi, 16 nəfər Əfqanıstan, 92 nəfər Qarabağ müharibəsi və 4 nəfər Silahlı Qüvvələr veteranıdır.
2014-2018-ci illərdə 133 veterana birdəfəlik müavinətin verildiyini deyən R.Qasımov vurğulayıb ki, 75 nəfər veteran yeməkxanada güzəştli nahardan istifadə edib, 100 nəfər isə müalicə və istirahət üçün sanatoriyalara göndərilib.
O, ümumilikdə 2013-2018-ci illərdə BVŞ-nin 14 iclasının keçirildiyini diqqətə çatdırıb.
R.Qasımov çıxışının sonunda veteranların xalqımızın genofondu olduğunu, onları qorumaq, diqqət və qayğı göstərməyin vacibliyini vurğulayıb.
Daha sonra Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunun BVŞ sədri Rauf Əzizov, Fizika İnstitutunun BVŞ sədri Hidayət Nuriyev, Dilçilik İnstitutunun BVŞ sədri Kamilə Vəliyeva, İqtisadiyyat İnstitutunun BVŞ sədri Balacaxanım Talıbova, Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun BVŞ sədri Paşa Zamanov, Təcrübə-Sənaye Zavodunun BVŞ sədri Hüsən Rzayev və Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasının BVŞ sədri Sabir Əliyev çıxış edərək hesabat ətrafında fikir və təkliflərini bildiriblər.
İclasda Rəyasət Heyəti aparatının İctimaiyyətlə əlaqələr və elmin populyarlaşdırılması idarəsinin rəisi, RH-nin Həmkarlar Təşkilatının sədri Zülfüqar Fərzəliyev çıxış edərək veteranların qaldırdığı problemlərin həllinə toxunub. O, AMEA-nın Azad Həmkarlar İttifaqının institutların həmkarlar təşkilatlarını tibbi ləvazimatlar və dərmanlarla təchiz etdiyini, bu addımın mütəmadi planlaşdırıldığını diqqətə çatdırıb. Bundan əlavə, AMEA-nın və Səhiyyə Nazirliyinin birgə kollegiya iclasında akademiyanın poliklinikasının açılması üçün ilkin razılığın əldə olunduğunu və bu məsələnin tezliklə öz həllini tapacağını deyib.
Z.Fərzəliyev, həmçinin AMEA-nın bütün veteranlarının vəsiqə ilə təmin ediləcəyini, güzəştli yeməkdən istifadə üçün kartların hazırlanmasının akademiya rəhbərliyinə təklif olunacağını söyləyib.
Yekun qərarda AMEA Birləşmiş Veteranlar Şurasının fəaliyyəti qənaətbəxş hesab edilib. Qanunda göstərilənləri rəhbər tutaraq yerlərdə veteran fəallarının əməyinin stimullaşdırılması, ehtiyacı olan veteranlara yardım edilməsi, veteran şuralarında aparılan işlərin təkmilləşdirilməsi, gənclərin mənəvi vətənpərvərlik ruhunda tərbiyəsinin gücləndirilməsi qərara alınıb.
Bundan əlavə, BVŞ-nin AMEA-nın Azad Həmkarlar İttifaqı ilə yaradılmış əlaqələri daha da genişləndirməsinə, elmi müəssisə və təşkilatlarda işləyən veteranların maddi rifah halının yaxşılaşdırılması istiqamətində lazımi tədbirlərin həyata keçirilməsi üçün institutların veteran şuraları ilə həmkarlar təşkilatları arasında əlaqələri gücləndirilməsinə qərar verilib.
Yığıncaqda daha sonra AMEA BVŞ-nin sədri, sədrinin müavini və üzvlərinə seçkilər keçirilib. Eldar Quliyev AMEA BVŞ-nin sədri, Z.Fərzəliyev isə sədrinin müavini seçilib.
E.Quliyev göstərilən etimada görə, akademiya rəhbərliyinə və BVŞ-nin üzvlərinə təşəkkürünü bildirib, yeni heyətə fəaliyyətində uğurlar arzulayıb.

A report-elective meeting of the Joint Council of Veterans of the National Academy of Sciences of Azerbaijan on activities for 2013-2018 was held.
Opening the meeting, deputy chairman of the council Eldar Guliyev informed about the issues on the agenda. He recalled the adoption of the "Law of the Republic of Azerbaijan on Veterans" on June 28, 1994, and that this document allows to provide social and legal protection for veterans, provide them with a living space, exercise rights to work without any restrictions, and participate in socially useful activities.
Then, was listened report by chairman of the Joint Council of Veterans, correspondent member of ANAS Rafik Gasimov for the 5-year period of the Council's activity.
He also said that, currently the Veterans Council unites 1633 veterans. In 2014-2018, 588 of them were awarded the title of Veteran of Labor and handed the certificate.
Among them there are 29 academicians, 37 corresponding members, 224 doctors of science and 553 PhDs. 2 of them were participants in the Great Patriotic War of 1941-1945, 16 - in Afghanistan, 92 people in the Karabakh war, and 4 - veterans of the Armed Forces.
For 2014-2017 82 veterans were granted a one-time allowance, 50 people received the right to preferential food, and 53 veteran Veterans Council s were granted trips to the sanatorium. In general, in the period of 2013-2018. 14 meetings of the Veterans Council took place. At the end of his speech R.Hasimov noted that, veterans are the gene pool of our people, as well as the importance of providing them with care and attention.
Chairmen of the Councils of Veterans of the Institute of Linguistics of ANAS, Kamil Veliyev, Ph.D. in Philology, ANAS Rauf Azizov Institute of Petrochemical Processes, Rasul Ismailov Institute of Geography, Balajahan Talibov Institute of Economics and Shamakhi Astrophysical Observatory Sabir Aliyev spoke in the discussions with suggestions and recommendations.
Speaking at the event, Zulfugar Farzaliyev, head of the Office of Public Relations and Science Popularization, touched upon the solution of the problems raised by the veterans. He noted that the United Trade Union Committee of ANAS equips the trade unions of institutions with medical supplies and medicines, and regular work is planned for this work. In addition, Z.Farzaliyev said that, at the joint board of ANAS and the Ministry of Health, an initial agreement was reached to open a clinic in the academy, and this issue will soon be resolved, and the Academy's leadership will be offered to issue certificates to all veterans, and preparation of maps on the use of the right to preferential food.
As a result, the activity of the Joint Council of Veterans of ANAS was considered satisfactory. Guided by the law, it was decided to stimulate the work of veteran activists on the ground, help the needy veterans, improve the work carried out by veteran councils, and strengthen the education of youth in the spirit of patriotism. In addition, it was decided to strengthen the links between the Union and the United Trade Union Committee of ANAS, and the links with the trade unions of the institutes for implementing the necessary measures to improve the material well-being of veterans working in scientific institutions and organizations.
At the meeting, elections were held for the post of chairman, deputy chairman and members of the United Veterans Council of ANAS. Eldar Guliyev was elected chairman of the United Veterans Council of ANAS, Zulfugar Farzaliyev was elected deputy chairman.