AMEA Birləşmiş Veteranlar Şurasının (BVŞ) 2013-2018-ci illərdəki fəaliyyəti haqqında hesabat - seçki yığıncağı keçirilib.
İclası BVŞ sədrinin müavini Eldar Quliyev açaraq gündəlikdəki məsələlər barədə iştirakçılara məlumat verib. O, 28 iyun 1998-ci ildə ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən təsdiq olunan "Veteranlar Haqqında Azərbaycan Respublikasının Qanunu"nun qəbul edildiyini xatırladıb. Bildirib ki, sözügedən sənəd veteranların sosial və hüquqi müdafiəsinin təmin edilməsinə, yaşayış sahəsi ilə təminatına, əmək hüququnun heç bir məhdudiyyət qoyulmadan həyata keçirilməsinə, ictimai faydalı fəaliyyətdə iştirakına imkan verir.
Sonra şuranın sədri, AMEA-nın müxbir üzvü Rafiq Qasımovun BVŞ-nin 5 il ərzindəki fəaliyyətinə dair hesabatı dinlənilib. O, hazırda AMEA-da 1633 veteranın çalışdığını, 2014-2018-ci illər ərzində 588 veterana Əmək veteranı adı və vəsiqəsinin verildiyini söyləyib. Bildirib ki, sözügedən veteranlardan 29-u akademik, 37-si AMEA-nın müxbir üzvü, 224-ü elmlər, 553 nəfəri isə fəlsəfə doktorudur. Bundan əlavə, 2 nəfər Böyük Vətən Müharibəsi, 16 nəfər Əfqanıstan, 92 nəfər Qarabağ müharibəsi və 4 nəfər Silahlı Qüvvələr veteranıdır.
2014-2018-ci illərdə 133 veterana birdəfəlik müavinətin verildiyini deyən R.Qasımov vurğulayıb ki, 75 nəfər veteran yeməkxanada güzəştli nahardan istifadə edib, 100 nəfər isə müalicə və istirahət üçün sanatoriyalara göndərilib.
O, ümumilikdə 2013-2018-ci illərdə BVŞ-nin 14 iclasının keçirildiyini diqqətə çatdırıb.
R.Qasımov çıxışının sonunda veteranların xalqımızın genofondu olduğunu, onları qorumaq, diqqət və qayğı göstərməyin vacibliyini vurğulayıb.
Daha sonra Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunun BVŞ sədri Rauf Əzizov, Fizika İnstitutunun BVŞ sədri Hidayət Nuriyev, Dilçilik İnstitutunun BVŞ sədri Kamilə Vəliyeva, İqtisadiyyat İnstitutunun BVŞ sədri Balacaxanım Talıbova, Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun BVŞ sədri Paşa Zamanov, Təcrübə-Sənaye Zavodunun BVŞ sədri Hüsən Rzayev və Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasının BVŞ sədri Sabir Əliyev çıxış edərək hesabat ətrafında fikir və təkliflərini bildiriblər.
İclasda Rəyasət Heyəti aparatının İctimaiyyətlə əlaqələr və elmin populyarlaşdırılması idarəsinin rəisi, RH-nin Həmkarlar Təşkilatının sədri Zülfüqar Fərzəliyev çıxış edərək veteranların qaldırdığı problemlərin həllinə toxunub. O, AMEA-nın Azad Həmkarlar İttifaqının institutların həmkarlar təşkilatlarını tibbi ləvazimatlar və dərmanlarla təchiz etdiyini, bu addımın mütəmadi planlaşdırıldığını diqqətə çatdırıb. Bundan əlavə, AMEA-nın və Səhiyyə Nazirliyinin birgə kollegiya iclasında akademiyanın poliklinikasının açılması üçün ilkin razılığın əldə olunduğunu və bu məsələnin tezliklə öz həllini tapacağını deyib.
Z.Fərzəliyev, həmçinin AMEA-nın bütün veteranlarının vəsiqə ilə təmin ediləcəyini, güzəştli yeməkdən istifadə üçün kartların hazırlanmasının akademiya rəhbərliyinə təklif olunacağını söyləyib.
Yekun qərarda AMEA Birləşmiş Veteranlar Şurasının fəaliyyəti qənaətbəxş hesab edilib. Qanunda göstərilənləri rəhbər tutaraq yerlərdə veteran fəallarının əməyinin stimullaşdırılması, ehtiyacı olan veteranlara yardım edilməsi, veteran şuralarında aparılan işlərin təkmilləşdirilməsi, gənclərin mənəvi vətənpərvərlik ruhunda tərbiyəsinin gücləndirilməsi qərara alınıb.
Bundan əlavə, BVŞ-nin AMEA-nın Azad Həmkarlar İttifaqı ilə yaradılmış əlaqələri daha da genişləndirməsinə, elmi müəssisə və təşkilatlarda işləyən veteranların maddi rifah halının yaxşılaşdırılması istiqamətində lazımi tədbirlərin həyata keçirilməsi üçün institutların veteran şuraları ilə həmkarlar təşkilatları arasında əlaqələri gücləndirilməsinə qərar verilib.
Yığıncaqda daha sonra AMEA BVŞ-nin sədri, sədrinin müavini və üzvlərinə seçkilər keçirilib. Eldar Quliyev AMEA BVŞ-nin sədri, Z.Fərzəliyev isə sədrinin müavini seçilib.
E.Quliyev göstərilən etimada görə, akademiya rəhbərliyinə və BVŞ-nin üzvlərinə təşəkkürünü bildirib, yeni heyətə fəaliyyətində uğurlar arzulayıb.

Состоялась отчётно-выборное заседание Объединённого совета ветеранов НАНА
Состоялось отчётно-выборное заседание Объединённого совета ветеранов (ОСВ) НАНА о деятельности за 2013-2018 гг.
Открыв заседание вступительным словом, заместитель председателя совета Эльдар Гулиев проинформировал о вопросах, стоящих на повестке дня. Он напомнил о принятии 28 июня 1994 года «Закона Азербайджанской Республики о ветеранах», и что данный документ позволяет обеспечить социальную и правовую защиту ветеранов, обеспечить их жилой площадью, осуществить права на труд без каких-либо ограничений, а также участие в общественно полезной деятельности.
Затем был выслушан отчёт председателя Объединённого совета ветеранов (ОСВ) члена-корреспондента НАНА Рафика Гасымова за 5-летний период деятельности Совета. Он также сообщил, что в настоящее время Совет ветеранов объединяет в себе 1633 ветеранов. В 2014-2018 гг. 588 из них было присвоено звание Ветерана труда и вручено удостоверение. Среди них действуют 29 академиков, 37 членов-корреспондентов, 224 докторов наук и 553 доктора философии. 2 из них являлись участниками Великой Отечественной войны 1941-1945 гг., 16 – Афганской, 92 человека участники Карабахской войн, а 4 – ветераны Вооружённых сил.
За 2014-2017 гг. 82 ветеранам было выдано единовременное пособие, 50 человек получили право на льготное питание, а 53 ветеранам предоставлены путёвки в санатории. В общем, в период за 2013-2018 гг. состоялось 14 заседаний ОСВ. В конце своего выступления Р. Гасымов отметил, что ветераны являются генофондом нашего народа, а также важность оказания им заботы и внимания.
В обсуждениях с предложениями и рекомендациями выступили председатели Советов ветеранов Института языкознания НАНА, доктор философии по филологии Камиля Велиева, Института нефтехимических процессов НАНА Рауф Азизов, Института географии Расул Исмаилов, Института экономики Баладжаханым Талыбова и Шамахинской астрофизической обсерватории Сабир Алиев.
Выступив на мероприятии, начальник Управления по связям с общественностью и популяризации науки  Зульфугар Фарзалиев затронул вопрос решения проблем, поднятых ветеранами. Он отметил, что Объединённый профсоюзный комитет НАНА оснащает профсоюзы учреждений медицинскими принадлежностями и медикаментами, и планируется регулярное проведение данной работы. Кроме того, З. Фарзалиев сказал, что на совместной коллегии НАНА и Министерства здравоохранения было достигнуто первоначальное согласие на открытие поликлиники академии, и этот вопрос вскоре будет решён, также руководству Академии будет предложена выдача всем ветеранам удостоверений, и подготовка карт по использованию права на льготное питание.
В результате деятельность Объединённого совета ветеранов НАНА засчиталась удовлетворительной. Руководствуясь законом, было решено стимулировать труд ветеранов-активистов на местах, помогать нуждающимся ветеранам, совершенствовать работу, проводимую ветеранскими советами, и усилить воспитание молодёжи в духе патриотизма. Кроме того, было решено укрепить связи между ОСВ с Объединённым профсоюзным комитетом НАНА, и связей с профсоюзами институтов для осуществления необходимых мер по улучшению материального благосостояния ветеранов, работающих в научных учреждениях и организациях.
На встрече были проведены выборы на пост председателя, заместителя председателя и членов ОСВ НАНА. Эльдар Гулиев был избран председателем ОСВ НАНА, заместителем председателя избран Зульфугар Фарзалиев.