AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunda Azərbaycanın görkəmli şairi Mikayıl Müşfiqin anadan olmasının 110 illiyinə həsr edilən elmi sessiya keçirilib.
Əvvəlcə tədbir iştirakçıları M.Müşfiqin abidəsini ziyarət edərək önünə tər çiçək dəstələri qoyub, şairin xatirəsini hörmətlə anıblar.
Tədbiri AMEA-nın vitse-prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli açaraq sessiyanın Prezident İlham Əliyevin “Mikayıl Müşfiqin 110 illiyinin qeyd edilməsi haqqında” 17 may 2018-ci il tarixli Sərəncamına əsasən keçirildiyini deyib. O, daha sonra repressiya qurbanı Mikayıl Müşfiqin həyat və yaradıcılığından danışıb. Qeyd edib ki, M.Müşfiq XX əsrdə yaranan və inkişaf etməkdə olan poeziyanın qüdrətli nümayəndələrindən biri olub, Azərbaycan ədəbiyyatının inkişafına sanballı töhfələr verib.
İ.Həbibbəyli şairin milli folklordan və klassik ədəbi ənənələrdən layiqincə bəhrələnməklə dərin lirizmə malik və doğma dilin bütün gözəlliklərini özündə ehtiva edən bənzərsiz poetik nümunələr yaratdığını diqqətə çatdırıb: "Bu nümunələr Azərbaycanın çoxəsrlik bədii fikir xəzinəsini daha da zənginləşdirib. Müşfiqin adı 1930-cu illər totalitarizminin qurbanına çevrilmiş məsum insanların rəmzi və nakam şair obrazı kimi xalqın yaddaşında yaşamaqdadır".
Sonra institutun əməkdaşlarının “Milli poetik sistemin təkamülündə Mikayıl Müşfiqin rolu”, “Milli azadlıq carçısı Mikayıl Müşfiq”, “Müşfiq poeziyasında uşaq dünyası”, “Səməd Vurğun və Mikayıl Müşfiq”, “Mikayıl Müşfiqin poema yaradıcılığı” mövzularında məruzələri dinlənilib. Məruzələrdə görkəmli poeziya ustasının ədəbiyyatımızda tutduğu mövqedən, lirikasının səciyyəvi cəhətlərindən söz açılıb. Vurğulanıb ki, Müşfiqin yaratdığı solmaz sənət inciləri yaddaşlara əbədi həkk olunub. Onun yaşlı nəsillə yanaşı, gənclər arasında da dillər əzbəri olan şeirləri poeziya xəzinəsinin inciləri sırasındadır.

ANAS held the scientific session devoted to the 110th anniversary of Mikayil Mushfiq
Institute of Literature after Nizami Ganjavi of ANAS hosted scientific session dedicated to the 110th anniversary of famous Azerbaijani poet Mikayil Mushfig.
First, participants of the event visited the monument to M.Mushfig and laid flowers in front of them and honored the memory of the poet.
The event was opened by the vice-president of ANAS, Director of the Institute of Literature, academician Isa Habibbayli and said that the session was held under President Ilham Aliyev's Decree dated May 17, 2018 "On the celebration of the 110th anniversary of Mikail Mushfiq". He then talked about the life and work of the victim of repression, Mikail Mushfig. He noted that, M.Mushfig was one of the powerful representatives of the emerging poetry of the twentieth century and made a considerable contribution to the development of Azerbaijani literature.
I.Habibbeyli noted that, the poet created the unique poetic patterns, which were profoundly humorous and benefited from the national folklore and classical literary traditions, which included all the beauty of the native language: "These examples have enriched the centuries-old artistic treasury of Azerbaijan, and the name of Mushfiq is named after the victims of the 1930s totalitarianism the symbol of the transposed innocent people, and the naked poet's image".
Then, lectures of the staff of the Institute on the role of Mikayil Mushfiq in the evolution of the national poetic system, Mikail Mushfig of the National Liberation Movement, Children's world in Mushfig poetry, Samad Vurgun and Mikayil Mushfig, and Mikail Mushfig's poem creativity were heard. The essays featured prominent poetry masters from our literature, the lyric features. It is stressed that the imprinted pearls created by Mushfiq have been memorable forever. Alongside his elderly generations, poems, which are polarized among young people, are among the pearls of poetry treasures.