AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunda Azərbaycanın görkəmli şairi Mikayıl Müşfiqin anadan olmasının 110 illiyinə həsr edilən elmi sessiya keçirilib.
Əvvəlcə tədbir iştirakçıları M.Müşfiqin abidəsini ziyarət edərək önünə tər çiçək dəstələri qoyub, şairin xatirəsini hörmətlə anıblar.
Tədbiri AMEA-nın vitse-prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli açaraq sessiyanın Prezident İlham Əliyevin “Mikayıl Müşfiqin 110 illiyinin qeyd edilməsi haqqında” 17 may 2018-ci il tarixli Sərəncamına əsasən keçirildiyini deyib. O, daha sonra repressiya qurbanı Mikayıl Müşfiqin həyat və yaradıcılığından danışıb. Qeyd edib ki, M.Müşfiq XX əsrdə yaranan və inkişaf etməkdə olan poeziyanın qüdrətli nümayəndələrindən biri olub, Azərbaycan ədəbiyyatının inkişafına sanballı töhfələr verib.
İ.Həbibbəyli şairin milli folklordan və klassik ədəbi ənənələrdən layiqincə bəhrələnməklə dərin lirizmə malik və doğma dilin bütün gözəlliklərini özündə ehtiva edən bənzərsiz poetik nümunələr yaratdığını diqqətə çatdırıb: "Bu nümunələr Azərbaycanın çoxəsrlik bədii fikir xəzinəsini daha da zənginləşdirib. Müşfiqin adı 1930-cu illər totalitarizminin qurbanına çevrilmiş məsum insanların rəmzi və nakam şair obrazı kimi xalqın yaddaşında yaşamaqdadır".
Sonra institutun əməkdaşlarının “Milli poetik sistemin təkamülündə Mikayıl Müşfiqin rolu”, “Milli azadlıq carçısı Mikayıl Müşfiq”, “Müşfiq poeziyasında uşaq dünyası”, “Səməd Vurğun və Mikayıl Müşfiq”, “Mikayıl Müşfiqin poema yaradıcılığı” mövzularında məruzələri dinlənilib. Məruzələrdə görkəmli poeziya ustasının ədəbiyyatımızda tutduğu mövqedən, lirikasının səciyyəvi cəhətlərindən söz açılıb. Vurğulanıb ki, Müşfiqin yaratdığı solmaz sənət inciləri yaddaşlara əbədi həkk olunub. Onun yaşlı nəsillə yanaşı, gənclər arasında da dillər əzbəri olan şeirləri poeziya xəzinəsinin inciləri sırasındadır.

В Институте литературы им. Низами Гянджеви НАНА прошла научная сессия, посвящённая 110-летию известного азербайджанского поэта Микаила Мушфига. В начале участники мероприятия посетили памятник М. Мушфигу и возложили к нему цветы..
Открывший мероприятие вице-президент НАНА, директор Института литературы академик Иса Габиббейли, сказал, что заседание организовано в соответствии с Распоряжением президента Ильхама Алиева от 17 мая 2018 года «О праздновании 110-летия Микаила Мушфига». Затем он рассказал о жизни и деятельности жертвы репрессий - Микаиле Мушфиге. Он отметил, что М. Мушфиг был одним из могущественных представителей поэзии ХХ века и внёс значительный вклад в развитие азербайджанской литературы.
Поэт создавал уникальную поэтическую картину, содержащую всю красоту родного языка, используя национальный фольклор и классические литературные традиции: «Эти образцы ещё больше обогатили многовековую, художественную казну Азербайджана. Имя Мушфига увековечено как символ народа, ставшего жертвой тоталитаризма 1930-х гг.».
Затем были выслушаны доклады сотрудников института «Роль Микаила Мушфика в эволюции национальной поэтической системы», «Микаил Мушфиг - вестник национальной независимости», «Дети в поэзии Мушфига», «Самед Вургун и Микаил Мушфиг». В работах говорилось о направлении поэта в национальной литературе, специфики лирики, и было отмечено, что созданные произведения М. Мушвига навсегда останутся в памяти народа.