Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyi Tbilisidəki Azərbaycan mədəniyyət ocaqları ilə əməkdaşlıqda maraqlıdır
AMEA Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin direktoru, akademik Rafael Hüseynov  Gürcüstana səfər çərçivəsində Tbilisidəki M.F.Axundzadə adına Azərbaycan Mədəniyyəti Muzeyində olub.
Axundzadə adına muzeyin direktoru, Azərbaycanın Əməkdar mədəniyyət işçisi Leyla Əliyeva muzeyin fəaliyyət istiqamətləri barədə akademik R.Hüseynova geniş məlumat verib.
Hər iki muzeyin rəhbərləri arasında Azərbaycan ədəbiyyatının, adət-ənənələrinin, milli mədəniyyətinin xarici ölkələrdə təbliği, həmçinin mədəni əlaqələrin inkişafı istiqamətində əməkdaşlıq barədə razılıq əldə olunub.
R.Hüseynov hazırda Gürcüstanda Azərbaycana aid mədəniyyət ocaqlarının mövcud olduğunu bildirib. Azərbaycanın bir sıra tanınmış elm və mədəniyyət xadimlərinin Gürcüstanda yaşayıb-yaratdığını deyən alim Tbilisidə onların adlarını daşıyan xatirə muzeyləri, abidə və digər mədəniyyət ocaqlarının baxımsızlıq üzündən istifadəyə yararsız hala düşdüyünü deyib.
Tbilisidə M.F.Axundzadə adına Azərbaycan Mədəniyyəti Muzeyinin və Nəriman Nərimanovun Xatirə Muzeyinin fəaliyyət göstərməsini yüksək qiymətləndirən R.Hüseynov bu mədəniyyət ocaqlarının da maddi-texniki bazasının gücləndirilməsinə ehtiyac olduğunu vurğulayıb. O, rəhbərlik etdiyi Nizami Muzeyinin Axundzadə adına muzeyə xeyli sayda kitab, jurnal və digər yazılı ədəbiyyat və mədəniyyət nümunələri göndərəcəyini və bu yolla muzeylərin maddi-texniki bazasının, eləcə də təbliğat imkanlarının genişləndiriləcəyini qeyd edib.

Азербайджанский литературный музей имени Низами Гянджеви заинтересован в сотрудничестве с азербайджанскими центрами культуры в Тбилиси
Директор Национального музея азербайджанской литературы имени Низами Гянджеви, академик Рафаэль Гусейнов посетил Музей азербайджанской культуры имени М.Ф.Ахундзаде в Тбилиси.
Директор Музея им. Ахундзаде, заслуженный деятель культуры Азербайджанской Республики Лейла Алиева подробно рассказала академику Р.Гусейнову о деятельности учреждения.
Руководители обоих музеев договорились о продвижении азербайджанской литературы, традиций, национальной культуры в зарубежных странах, а также в развитии культурных связей.
Р. Гусейнов сказал, что в Азербайджане много центров культуры. Отметив, что в Грузии проживает ряд известных деятелей науки и культуры Азербайджана, учёный сказал, что мемориальные музеи, памятники и другие культурные объекты в Грузии пришли в неугодное состояние.
Высоко оценивая деятельность Музея азербайджанской культуры им. М.Ф.Ахундзаде в Тбилиси и Мемориального музея Наримана Нариманова, Р.Гусейнов подчеркнул необходимость укрепления материально-технической базы этих культурных центров. Он отметил, что в этих целях, руководимый им, музей Низами, отправит в музей им. М. Ахундзаде большое количество книг, журналов и других литературных и культурных образцов.