Polşanın paytaxtı Varşavada keçirilən XIII Beynəlxalq Böyük Türk Dili Qurultayında ölkəmizi Bakı Dövlət Universiteti, Bakı Slavyan Universiteti, Azərbaycan Tibb Universiteti, Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universiteti, AMEA Nəsimi adına Dilçilik İnstitutu və Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun əməkdaşları təmsil ediblər.
Türk Dili Gününə həsr olunan qurultayda Azərbaycan ilə yanaşı, bir sıra ölkələrdən 120 alim iştirak edib.
Qurultayda Dilçilik İnstitutunun direktoru, akademik Möhsün Nağısoylunun “Klassik farsca-türkcə sözlüklərin dil tarixi baxımından dəyəri”, elmi işlər üzrə direktor müavini, fil.ü.f.d., dosent Baba Məhərrəmlinin “Türk dillərində ilkin əvəzlik kökləri”, professor Roza Eyvazovanın “Salmas ağzı” əsəri dillərin qarşılıqlı əlaqələri zəminində” mövzularında məruzələri dinlənilib.
Səfər çərçivəsində azərbaycanlı alimlər Varşavada xalqlarımızın dostluğu naminə general Maçey Süleyman Sulkeviç və polkovnik Vəli bəy Yadigarın şərəfinə ucaldılmış abidəni ziyarət edərək önünə gül dəstələri qoyublar.

Representatives of Baku State University, Baku Slavic University, Azerbaijan Medical University, Azerbaijan State Pedagogical University, Institute of Linguistics after Nasimi and Institute of Literature after Nizami Ganjavi represented our country at the XIII International Great Turkish Language Congress, held in Warsaw, Poland.
Along with Azerbaijan, 120 scientists from a different countries participated in the congress dedicated to the Turkish Language Day.
Then, were listened the papers by Director of the Institute of Linguistics, academician Mohsen Nagisoylu on "The value of the history of classical Persian-Turkish dictionaries", deputy director on scientific affairs, doctor of philological sciences, docent Baba Maharramli on "Initial pronounced roots in Turkic languages", Professor Roza Eyvazova on "Salmas aqiz" on the basis of mutual relations between the two languages".
Also Azerbaijani scientists visited the monument, erected in Warsaw for the sake of friendship of our peoples, General Mahei Suleyman Sulkevich and Colonel Vali bey Yadigar.