AMEA Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun direktoru, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Əmrah Məmmədov Vyana (Avstriya) şəhərində keçirilən Avropa Geoelmlər Birliyi Baş Assambleyasının toplantısında (European Geosciences Union (EGU) General Assembly) Torpaq Sistem Elmləri Proqramı çərçivəsində iştirak edib. Dünyanın 100-dən çox ölkəsindən 12000-dən çox tədqiqatçının qatıldığı toplantıda Ə.Məmmədov “Torpaqların aqreqat və struktur dayanıqlığının polimer tətbiqindən və aqreqat ölçüsündən asılılığı” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib.
Məruzə ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparılıb, iki xarici tədqiqat institutu ilə bu istiqamətdə əməkdaşlıq əlaqələrinin davam etdirilməsi qərara alınıb. AMEA Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutu ilə dünyanın tanınmış elmi təşkilatları arasında elmi əlaqələrin qurulması, birgə layihələrin hazırlanması məqsədilə ABŞ-ın Miçiqan, Purdu, Kaliforniya universitetləri, Avstriya Təbii Ehtiyatlar və Həyat Elmi Universiteti, Almaniya Ruhr Universiteti və s. institut və təşkilatların nümayəndələri, EGU Torpaq sistemləri bölümünün prezidenti, həmçinin Avropada dərc edilən bir sıra elmi jurnalların nümayəndələri ilə görüşlər keçirilib.

Director of the Institute of Soil Science and Agricultural Chemistry of ANAS participated in the Session of the General Assembly of the European Geosciences Union
Director of the Institute of Soil Science and Agricultural Chemistry of ANAS PhD in agricultural sciences Emrah Mammadov attended in the Session of the General Assembly of the European Geo-sciences Union (European Geo-sciences Union (EGU) General Assembly), held in Vienna (Austria). At the meeting, which was attended by more than 12,000 researchers from 100 countries, A.Mamedov made the report on “Dependence of modular and structural stability of soils on use of polymers and on the unit size”. There were an exchange of views on the report and was decided to continue the cooperation in this field. With the aim of establishing academic relationships Institute of Soil Science and Agricultural Chemistry of ANAS with world-renowned research institutions, as well as the development of joint projects, meetings were organized with representatives of Michigan, University of California USA, Austrian University of Natural Resources and Life Sciences, Ruhr University in Germany, etc.