AMEA beynəlxalq əməkdaşlıq əlaqələrini genişləndirir
AMEA Rəyasət Heyətində AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadə ilə Türkiyənin Elmi və Texnoloji Araşdırma Şurasının (TÜBİTAK) Mərmərə Tədqiqatlar Mərkəzinin əməkdaşı, Dr. Mehmet Fatih və Fransa Milli Elmi Araşdırmalar Mərkəzinin (CNRS) tədqiqatçısı Frans Jons arasında görüş keçirildi.
AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev və Fizika İnstitutunun direktoru, fizika-riyaziyyat üzrə elmlər doktoru Nazim Məmmədovun da iştirak etdiyi görüşdə AMEA, TÜBİTAK və CNRS arasında müvafiq sahədə əməkdaşlıq əlaqələrinin inkişafı ilə bağlı müzakirələr aparıldı.
Görüşdə beynəlxalq aləmdə bilik və təcrübə mübadiləsi, elmi imkanların genişləndirilməsi məqsədilə birgə seminar və konfransların təşkili istiqamətində əməkdaşlığın genişləndirilməsinin, dünya elminə inteqrasiyanın vacibliyi qeyd olundu. Azərbaycan və Avropa tədqiqat institutlarının birgə layihələrdə iştirakının məqsədəuyğun olduğu diqqətə çatdırıldı.
A.Əlizadə Fizika İnstitutu ilə yanaşı, AMEA-nın digər institut və təşkilatlarının da birgə innovativ layihələrə cəlb olunmasının önəmliyini vurğuladı, bu kimi tədbirlərin mühüm elmi nəticələrin əldə olunmasında böyük rol oynayacağına əminliyini ifadə etdi.

НАНА расширяет международные сотруднические связи
В Президиуме НАНА состоялась встреча президента НАНА академика Акиф Ализаде с Научным и технологическим исследовательским советом Турции (TUBITAK), сотрудником Центра ислледований Мармара доктором Мехмет Фатихом, и с исследователем Национальный центр научных исследований Франции (НЦНИ) Франс Джонсом.
В мероприятии участвовали вице президент НАНА, академик Ибрагим Гулиев и директор Института физики, доктор физико-математических наук Назим Мамедов. Во время встречи были проведены обсуждения между НАНА, (TÜBİTAK) и (НЦНИ) по поводу развития связей в определенной области.
Во время встречи было отмечено значение на международной арене обмена знаний и опыта, расширение партнерства в направление организации проведения совместных семинаров и конференций с целью расширения научных возможностей, а также значение интеграции в мировую науку.Также было отмечено целесообразность участия в совместных проектах исследовательских институтов Азербайджана и Европы.
А.Ализаде наряду с Институтом физики, отметил привлечение на совместные инновационные проекты в некоторых институтах и организациях НАНА, а также отметил значение проведения таких мероприятий в получении важных научных результатов.