AMEA-nın akademik-katibi, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev oktyabrın 23-də “Fairmont Baku” otelində istedadlı və yaradıcı gənclərin III Respublika toplantısı çərçivəsində gənclərlə görüşüb.
Görüşdə çıxış edən akademik R.Əliquliyev ölkə rəhbərliyinin gənclər siyasətinə müvafiq olaraq keçirilən bu kimi tədbirlərin gənclər siyasətinin daha səmərəli həyata keçirilməsi, cəmiyyətin sosial-iqtisadi, mədəni-mənəvi həyatında fəal iştirak edən gənclərin innovativ potensialının üzə çıxarılması, gənc nəslin müasir informasiya-kommunikasiya texnologiyalarından (İKT) səmərəli istifadəyə təşviq edilməsi kimi hədəflərə xidmət etdiyini deyib. Alim ölkəmizdə müxtəlif sahələrdə fəaliyyət göstərən, yaradıcı və intellektual fəaliyyətlə məşğul olan gənclərin sayının artırılmasına böyük önəm verildiyini, bu gənclərin cəmiyyətin əsas hərəkətverici qüvvəsini təşkil etdiyini bildirib.
Müasir dövrdə biliklər cəmiyyətinin qurulmasında gənclərin böyük rola malik olduğunu söyləyən akademik R.Əliquliyev gənclərdən ibarət biliklər iqtisadiyyatı ordusunun yaradılmasının zəruriliyini vurğulayıb.
“Hazırda ölkəmizdə informasiya texnologiyaları sahəsində insan resurslarının əsasını gənclər təşkil edir”, – deyən akademik son 15 il ərzində Azərbaycanda İKT sahəsində əldə olunan nailiyyətlərin artdığını, Azərbaycanın kompüter elmləri sahəsi üzrə nəşr olunan məqalələrin sayına görə Cənubi Qafqaz ölkələri arasında ön sırada olduğunu vurğulayıb.
Alim qeyd edib ki, ölkəmizdə informasiya təhlükəsizliyi sahəsinin önəmini nəzərə alaraq bu istiqamətdə ali məktəblərə qəbulun 7 dəfə artırılması informasiya texnologiyaları üzrə kadrların yetişdirilməsinə göstərilən diqqətin bariz nümunəsidir.
AMEA rəhbərliyi tərəfindən gənclər siyasətinə xüsusi önəm verildiyini, gənclərin inkişafı, intellektual potensialının artırılması, daha geniş miqyasda elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətə cəlb edilməsi, ölkənin ictimai, sosial və mədəni həyatında rolunun artırılması üçün kompleks tədbirlərin görüldüyünü qeyd edən R.Əliquliyev bildirib ki, akademiyanın əsas hədəflərindən biri də gənclərin elmi və təşkilati fəaliyyətinə dəstək vermək, onları müasir dövrün tələbləri səviyyəsində yüksəkixtisaslı peşəkar kadr kimi yetişdirməkdir.
Daha sonra müzakirələr aparılıb. AMEA-nın akademik-katibi ölkəmizdə İKT-nin tətbiqi, elektron tullantılar, “yaşıl” texnologiyalar, proqram mühəndisliyinin tədrisi, informatikanın müxtəlif sahələrə tətbiqi ilə yaranan multidistiplinar elm sahələri və s. məsələlər ətrafında gəncləri maraqlandıran sualları cavablandırıb.

Академик Расим Алигулиев: «В нашей стране основу человеческих ресурсов в области ИКТ составляет молодежь»
Академик-секретарь НАНА, директор Института информационных технологий НАНА, академик Расим Алигулиев встретился с молодежью в рамках III Республиканского собрания талантливой и творческой молодежи, которая состоялась 23 октября в отеле Fairmont Baku.
На собрании, во время своего выступления, академик Р.Алигулиев отметил, что такие мероприятия, проводимые в соответствии с молодежной политикой главы государства, содействуют более эффективной реализации молодежной политики, раскрывающей инновационный потенциал молодежи, активно участвующей в социально-экономической, культурной и духовной жизни общества, привлечению молодого поколения к использованию современных информационно-коммуникационных технологий (ИКТ). Ученый довел до сведения, что в нашей стране уделяется большое внимание увеличению числа молодежи, занимающейся творческой и интеллектуальной деятельностью, работающей в различных областях, что она является главной движущей силой общества в области ИКТ.
Он подчеркнул, что в Азербайджане за последние 15 лет увеличилось количество достижений в области ИКТ, что Азербайджан по количеству статей, опубликованных в области компьютерных наук, обходит страны Южного Кавказа. Ученый отметил, что, учитывая важность области информационной безопасности в нашей стране, в 7 раз увеличилось поступление в высшие учебные заведения в этом направлении, что является ярким примером внимания уделяемого подготовке ИТ-специалистов.
Отметив, что руководство НАНА придает особое значение молодежной политике, развитию молодежи, их интеллектуальному потенциалу, участию в более широкой научной и научно-организационной деятельности, повышению их роли в общественной, социальной и культурной жизни страны, Р.Алигулиев сказал, что одной из основных целей академии является поддержка научной и организационной деятельности молодежи, подготовка высококвалифицированных специалистов, отвечающих требованиям современного общества.
Затем состоялся обмен мнениями, академик Р.Алигулиев озвучил ответы на вопросы молодежи относительно сферы применения ИКТ в нашей стране, электронных отходов, «зеленых» технологий, обучения программной инженерии, мультидисциплинарных наук, созданных применением в различных областях информатики.