Azərbaycanlı alimlər İsraildə keçirilən beynəlxalq seminarda iştirak ediblər
22-23 oktyabr tarixlərində İsrail Elmlər və Humanitar Akademiyasında "Zəlzələ seysmologiyası və geodinamika" mövzusunda seminar keçirilib.
Tədbir AMEA ilə İsrail Elmlər və Humanitar Akademiyası arasında bağlanmış rəsmi sazişə əsasən baş tutub.
Seminarın keçirilməsində məqsəd seysmologiya və geodinamika sahəsində hər iki ölkədə aparılan prioritet tədqiqatlarla tanış olmaq, birgə araşdırma perspektivlərini müəyyənləşdirmək və elmi əlaqələri inkişaf etdirmək olub.
İsrail universitetlərindən və geoloji xidmətindən 20-dən çox alimin iştirak etdiyi tədbirdə ölkəmizi AMEA-nın Yer Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Fəxrəddin Qədirov, Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Qurban Yetirmişli, Geologiya və Geofizika İnstitutunun şöbə müdiri, yer elmləri üzrə elmlər doktoru Qulam Babayev və həmin müəssisənin aparıcı elmi işçisi, yer elmləri üzrə fəlsəfə doktoru Rafiq Səfərov təmsil ediblər.
Seminarın açılış mərasimində İsrail Elmlər və Humanitar Akademiyasının prezidenti, professor Nili Cohen və akademik Fəxrəddin Qədirov çıxış edərək tədbirin önəmini qeyd edib, iclasın seysmoloji və geodinamik təhlükəli problemlərin öyrənilməsi istiqamətində mütəxəssislər üçün mühüm platforma olduğunu söyləyiblər.
Daha sonra seminar öz işini İsrail Elmlər və Humanitar Akademiyasının Yer elmləri üzrə vitse-prezidenti, professor Zvi Ben-Avrahamın və akademik F.Qədirovun sədrliyi ilə dörd seksiyada davam etdirib. Azərbaycanlı alimlər burada dörd elmi məruzə ilə çıxış ediblər. AMEA-nın müxbir üzvü Qurban Yetirmişli "Azərbaycanın seysmik şəbəkəsi və görülən işlər" haqqında iştirakçılara məlumat verib, onları maraqlandıran sualları cavablandırıb.
Tədbir iştirakçıları Azərbaycanın seysmik və geodinamik şəbəkəsinin Şərqi Aralıq dənizi-Ərəbistan-Qafqaz sintaksisində aktiv textonikanın və seysmik təhlükənin  öyrənilməsində mühüm əhəmiyyət daşıdığını qeyd ediblər.
İki gün davam edən seminarın sonunda gələcək tədqiqatların aparılması üçün birgə elmi proqramın hazırlanmasının vacibliyi vurğulanıb.

Azerbaijan scientists attendent the international seminar in Israel
Israel Academy of Sciences and Humanities held a seminar on “Earthquake Seismology and Geodynamics”. The event was held in the framework of an intent agreement between ANAS and Israel Academy of Sciences and Humanities on October 22-23, 2018.
The goal of the seminar was to familiarize with priority research in seismology and geodynamics in both countries, identifying prospects for cooperation.
Our country was represented by Academician-Secretary of the Division of Earth Sciences, academician Kadirov Fakhraddin, General Director of the Republican Seismic Survey Center, corresponding member of ANAS Yetirmishli Gurban, Director of the Department of the Institute of Geology and Geophysics, Doctor of Earth Sciences Babayev Gulam and leading researcher of the Institute, PhD in Earth Sciences Safarov Rafig.
At the opening ceremony, President of the Israel Academy of Sciences and Humanities, Professor Nili Cohen and Academician Kadirov Fakhraddin spoke about the importance of the seminar as a platform for specialists and scientists in the field of geodynamics and seismology.
Further, the seminar continued its work in 4 sections under the chairmanship of the Vice-President of the Academy, Professor Zvi Ben Avraham and Academician F. Kadirov. Corresponding member of ANAS Yetirmishli Gurban informed the participants about the “seismic network of Azerbaijan and the work done”.