Bu gün AMEA Rəyasət Heyətində Birləşmiş Millətlər Təşkilatının (BMT) Azərbaycan Respublikasındakı rezident əlaqələndiricisi və BMT-nin İnkişaf Proqramının (BMTİP) Əhali Fondunun rezident nümayəndəsi Qulam İshaqzainin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüş keçirilib.
Görüşdə iki qurum arasında yeni əməkdaşlıq imkanları, o cümlədən BMT-nin Davamlı İnkişaf Məqsədlərinin həyata keçirilməsi və ətraf mühit problemlərinin həllində birgə fəaliyyət perspektivlərinə dair müzakirələr aparılıb.
AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə qonaqları salamlayaraq, rəhbərlik etdiyi elm ocağında BMT-dən olan nümayəndələri görməkdən məmnun olduğunu ifadə edib.
Alim cari il noyabrın 3 və 4-də Göyçayda keçirilən XIII Nar festivalı, eləcə də, rəhbərlik etdiyi qurumda nar bitkisinin öyrənilməsi istiqamətində aparılan tədqiqatlar haqqında məlumat verib.
AMEA rəhbəri ölkə Prezidenti İlham Əliyevin Azərbaycanda aqrar sahənin inkişafı istiqamətində kompleks tədbirlər həyata keçirdiyini, imzaladığı mühüm fərman və sərəncamlarla bu sahənin inkişafına dəstək verdiyini diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, akademiya dövlət başçısının aqrar sahədə qarşıya qoyduğu vəzifələrin həyata keçirilməsində fəal iştirak edir, müxtəlif layihələri uğurla reallaşdırır.
BMT-nin yaratdığı imkanlardan səmərəli istifadə edərək Azərbaycanda da müvafiq elm sahələrinin inkişafına nail olmağın vacibliyini qeyd edən akademik A.Əlizadə bu yöndə birgə əməkdaşlığın mühüm rolu olduğunu vurğulayıb. Bildirib ki, AMEA-da fəaliyyət göstərən alim və mütəxəssislərin BMT-nin təşkil etdiyi qrant layihələrdə fəal iştirakı həm də ölkəmizin beynəlxalq aləmə inteqrasiyasına təkan verəcək.
A.Əlizadə MDB ölkələrinin elmlər akademiyaları arasında ilk dəfə olaraq AMEA-da Yüksək Texnologiyalar Parkının (YTP) yaradıldığını diqqətə çatdıraraq, bu texnoparkın fəaliyyət istiqamətləri barədə danışıb. Qeyd edib ki, YTP müasir elmi və texnoloji nailiyyətlərə əsaslanan innovasiya və yüksək texnologiya sahələrinin genişləndirilməsi istiqamətində uğurla fəaliyyət göstərir. Alim nümayəndə heyətini YTP-də həyata keçirilən layihələr və onun infrastrukturu ilə yaxından tanış olmağa dəvət edib.
Akademik A.Əlizadə AMEA-da yaradılması nəzərdə tutulan, respublika miqyaslı Analitik Mərkəz haqqında da məlumat verib. Alimin sözlərinə görə, bu birləşmiş mərkəz bir çox elm sahələri, eləcə də dövlət qurumlarını əhatə edəcək. Hazırda Azərbaycan-BMT münasibətlərinin yeni mərhələdə olduğunu deyən AMEA rəhbəri bu nüfuzlu qurumun köməyilə Analitik Mərkəzin sürətli inkişafına nail olmağın mümkünlüyünü ifadə edib.
Sonra AMEA prezidenti Xəzəryanı dövlətlərin başçılarının Xəzər dənizinin hüquqi statusu haqqında imzaladığı Konvensiyadan danışıb. Bildirib ki, əsas məqsəd bu dənizin imkanlarını, orada baş verən ekoloji dəyişiklikləri, antropogen təsirləri və s. öyrənmək, zəruri tədbirləri birgə həyata keçirməkdir.
Akademik A.Əlizadə ətraf mühit və biomüxtəlifliyin qorunması, yüksək texnologiyaların inkişafının AMEA-da prioritet istiqamətləri təşkil etdiyini nəzərə çatdırıb. O, BMT-dən olan nümayəndələrə rəhbərlik etdiyi qurumun ayrı-ayrı institut və təşkilatları ilə yaxından tanış olmağı, bundan sonra isə konkret əməkdaşlıq imkanlarının müəyyənləşdirilməsi və anlaşma memorandumunun imzalanmasını təklif edib.
BMT-nin Azərbaycandakı rezident əlaqələndiricisi Qulam İshaqzai təmsil etdiyi qurum ilə ölkəmiz arasında bir sıra layihələrin uğurla icra olunduğunu bildirib. Bu kimi innovativ layihələrin reallaşdırılmasında BMT-nin hərtərəfli dəstəyini xüsusi qeyd edib.
Q.İshaqzai Prezident İlham Əliyevin 2016-cı il 6 oktyabr tarixli Fərmanı ilə Azərbaycan Respublikasının Dayanıqlı İnkişaf üzrə Milli Əlaqələndirmə Şurasının yaradıldığını deyib. Bildirib ki, Azərbaycan Hökuməti Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərindən irəli gələn vəzifələri həyata keçirmək üçün bütün qüvvələrini səfərbər edib və Azərbaycan Respublikası Baş nazirinin müavini Əli Əhmədov Milli Əlaqələndirmə Şurasına sədr təyin olunub. O, Milli Əlaqələndirmə Şurasının qısa vaxt ərzində bir çox mühüm tədbirləri həyata keçirdiyini diqqətə çatdırıb. Azərbaycanın 2015-ci ildə bu layihəyə qoşulduğunu deyən qonaq onun 2030-cu ilə qədər davam edəcəyini bildirib.
BMT-nin nümayəndəsi AMEA-da dünya elminin çağırışlarına cavab verən pilot layihələrin həyata keçirilməsinin, birgə əməkdaşlıq çərçivəsində kadr və təcrübə mübadiləsinin aparılmasının, ölkə elminin təbliğinin məqsədəuyğun olduğunu vurğulayıb.
AMEA-nın akademik-katibi, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev də çıxış edərək rəhbərlik etdiyi qurumda informasiya texnologiyaları və informasiya cəmiyyəti problemlərinin müxtəlif istiqamətləri üzrə aparılan elmi tədqiqatlardan danışıb. Qeyd edib ki, institutda informasiya təhlükəsizliyi, biometrik texnologiyalar, informasiya və biliklər iqtisadiyyatı, proqram mühəndisliyi, e-dövlətin formalaşması, e-təhsil və s. istiqamətlərdə araşdırmalar aparılır.
Akademik Q.İshaqzaini nümayəndə heyəti ilə birgə rəhbərlik etdiyi institut və onun əsas fəaliyyət istiqamətləri ilə tanış olmağa dəvət edib.
Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Əhliman Əmiraslanov öz çıxışında BMT ilə elmi əlaqələrin inkişafını yüksək qiymətləndirib, bu əməkdaşlığın Genetik Ehtiyatlar, Botanika, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar institutlarının və bütövlükdə AMEA-nın gələcək fəaliyyətinə mühüm töhfələr verəcəyinə əminliyini ifadə edib.
Genetik Ehtiyatlar İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Zeynal Əkpərov BMT ilə qlobal elmi layihələrin icrasının əhəmiyyətini önə çəkib. Fizioloji, kimyəvi, biomüxtəlifliyin qorunması, aqrar, qida təhlükəsizliyi və digər istiqamətlərdə əməkdaşlığın vacibliyindən danışıb.
Görüşdə, həmçinin ətraf mühit, davamlı inkişaf və digər məsələlərə dair müzakirələr aparılıb, elmi əlaqələrin gücləndirilməsinə dair bir sıra təkliflər irəli sürülüb.

A meeting with the delegation headed by Resident Coordinator of the United Nations in the Republic of Azerbaijan and resident representative of the United Nations Development Program (UNDP) Gulam Ishaqzai was held at the Presidium of ANAS.
During the meeting, two sides discussed new cooperation opportunities, including the implementation of the United Nations Sustainable Development Goals and the prospects of joint cooperation in solving environmental problems.
Academician Akif Alizadeh, President of ANAS, welcomed the guests and expressed his pleasure to see representatives of the United Nations in his scientific institution.
The scientist informed about the XIII Pomegranate Festival in Goychay on November 3 and 4, as well as the researches carried out in the direction of studying the pomegranate plant.
Head of ANAS noted that the President of Azerbaijan, Ilham Aliyev, undertook complex measures to develop the agrarian sector in Azerbaijan and supported the development of this sphere with important decrees and orders. Academician also added that the Academy actively participates in the implementation of the tasks set by the Head of State in the agrarian sphere, and successfully accomplishes various projects.
The academician emphasized the importance of the development of relevant sciences in Azerbaijan by making effective use of the opportunities created by the UN and emphasized the importance of joint cooperation in this area. He noted that the active participation of scientists and specialists of ANAS in the grant projects organized by the UN will also stimulate the integration of our country into the international arena.
He also informed about the Analytical Center, which was set up at the academy. According to the scientist, the Center will cover many areas of science as well as government agencies. Presently, the Azerbaijani-UN relations are at a new stage, the scientist pointed out to the rapid development of the Analytical Center with the help of this authoritative body.
Then the head of ANAS spoke about the Convention signed by the Caspian states on the legal status of the Caspian Sea. He said that the main purpose of the project is to improve the capacities of the sea, the ecological changes occurring there, the anthropogenic effects, and so on.
Today, special attention is paid to the development of information and communication technologies (ICTs) in both state and scientific institutions in Azerbaijan, the scientist added.
Academician A.Alizadeh noted that the protection of the environment and biodiversity, the development of high technologies constitute priority directions in ANAS. He proposed representatives of the United Nations to closely familiarize with the various institutions and organizations of the organization headed by him, and then to identify concrete cooperation opportunities and sign a memorandum of understanding.
UN Resident Coordinator in Azerbaijan Gulam Ishaqzai said that a number of projects have been successfully implemented with his organization. He particularly underlined the UN's comprehensive support for the implementation of such innovative projects.
Ishaqzai said that the National Coordinating Council for Sustainable Development of Azerbaijan was set up by President Ilham Aliyev's Decree of October 6, 2016. He said that the Government of Azerbaijan has mobilized all its forces to implement the tasks arising from the Sustainable Development Goals, and the Deputy Prime Minister of the Republic of Azerbaijan, Ali Ahmedov, has been appointed Chairman of the National Coordinating Council. He pointed out that the National Coordination Council has implemented a number of important measures within a short period of time. Speaking about joining the project in 2015, the guest said that he would continue until 2030.
Academician-secretary of ANAS, Director of the Institute of Information Technology, academician Rasim Alguliev spoke about the scientific researches carried out in different directions of information technology and information society problems in his organization. Institute conducts researches in information security, biometric technologies, economy of information and knowledge, software engineering, e-government formation, e-education and etc. the speaker underlined.
Academician G. Ishaqzai invited the delegation to get acquainted with the institute and its main activities.
Academician-Secretary of the Division of Biological and Medical Sciences, academician Ahliman Amiraslanov highly appreciated the development of scientific relations with the UN, expressing confidence that this cooperation will contribute significantly to the future activities of the Institute of Genetic Resources, Botany, Molecular Billiards and Biotechnology.
Director of the Institute of Genetic Resources, correspondent member of ANAS Zeynal Akperov highlighted the importance of implementation of global scientific projects with the UN. He talked about the importance of cooperation in physiological, chemical, biodiversity, agrarian, food security and other areas.
At the meeting, discussions were also held on the environment, sustainable development and other issues, and suggested a number of proposals to strengthen scientific ties.