AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyində böyük mütəfəkkir şair Ömər Xəyyamın anadan olmasının 970 illiyinə həsr edilmiş ikigünlük “Xalqları qovuşduran Xəyyam sözü” adlı beynəlxalq elmi konfransa yekun vurulub.
Konfransın ikinci günündə çıxış edən muzeyin direktoru, akademik Rafael Hüseynov Ömər Xəyyamın ədəbi irsinin XIX əsrdən bu günədək dünyanın bir çox dillərinə tərcümə edildiyini bildirib.
Alim vurğulayıb ki, konfransın gedişi, buradakı maraqlı çıxışlar Ömər Xəyyamın öz əsərləri ilə xalqları qovuşduran, insanları biri-birinə yaxınlaşdıran mənəvi körpü ucaltmış olduğunu bir daha təsdiq edib. Belə ki, Xəyyam sözünün işığına toplaşan Azərbaycanla yanaşı, İrandan, Qazaxıstandan və başqa ölkələrdən qatılan alimlər, tədqiqatçılar onun əsərlərini müxtəlif aspektlərdə təhlil edib, maraqlı mülahizələr söyləyiblər.
Akademik R.Hüseynov diqqətə çatdırıb ki, dünya şairi adını qazanan Xəyyamın bir neçə il əvvəl iş adamı Əli Poladın təşəbbüsü ilə rübailəri toplanaraq ilk dəfə Tehran və Təbrizdə nəfis kitab halında çap olunub. Sonra kitab türk, Azərbaycan və müxtəlif dillərə tərcümə edilib. Lakin ötən zaman müddətində əldə etdiyimiz yeni materiallar əsasında biz kitabı daha mükəmməl şəkildə nəşrə hazırlamaq qərarına gəldik. Qazaxıstanlı qonağımız konfransda bildirdi ki, ötən əsrdə böyük qazax şairi Aybək də Xəyyamı qazax dilinə çevirərək çap etdirib. Həmin materialları da biz əldə edəcək və başqa dillərdə də tərcümələri toplayıb sanballı kitab halında yenidən nəşr etdirəcəyik.
Konfransın təşkilat komitəsinin üzvü, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Nəzmiyyə Yigitoğlu Xəyyam işığına toplaşan alimlərə dəvəti qəbul edib konfransa qatıldıqlarına görə təşəkkürünü bildirib. Qeyd edib ki, on bölmədən ibarət konfransın təşkilat komitəsinə 70-dən çox tezis göndərilib, tədbirdə 50-dən çox məruzə dinlənilib. Məruzələrin əksəriyyətində Ömər Xəyyam yaradıcılığı müxtəlif istiqamətlərdən təhlil edilib, böyük söz ustadının haqqında yeni fikirlər səsləndirilib.
Sonda beynəlxalq konfransın işində fəallıq göstərən alimlərin bir qrupuna təşkilat komitəsi adında təşəkkürnamələr təqdim olunub.

An international conference devoted to the 970th anniversary of the great thinker poet Omar Khayyam was held at National Museum of Azerbaijan Literature named after Nizami Ganjavi.
Speaking on the second day of the conference, Rafael Huseynov, director of the museum, said Omar Khayyam's literary heritage was translated not only from Iran but also from the Middle East, from XIX century to many languages.
The scientist underlined that the conference proceedings and interesting speeches once again confirmed that Omar Khayyam had elevated the spiritual bridge that brought people together. Along with Azerbaijan, scientists and researchers from Iran, Kazakhstan and other countries analyzed his works in various aspects and made interesting remarks.
At the initiative of businessman Ali Polad, Khayyam’s rubais gathered and published in a book in Tehran and Tabriz for the first time. Then the book was translated into Turkish, Azerbaijani and various languages. But on the basis of the new materials that we have gained over the past period, we have decided to prepare the book for a better publication, the speaker underlined.
Member of the organizing committee of the conference, PhD in philology Nazmiya Yigitoglu thanked the scientists who came to Khayyam’s anniversary, for their participation in the conference. She noted that more than 70 theses were sent to the organizing committee of the conference consisting of ten departments, and more than 50 lectures were heard at the event. Omar Khayyam's creativity was analyzed in various aspects and new ideas were heard about the master vocabulary.
At the end, a group of scientists who were active in the work of the international conference were given awards on behalf of the organizing committee.