Hüseyn Cavidin həbs olunduğu günə həsr olunmuş anım tədbiri keçirilib
İyunun 4-də AMEA Hüseyn Cavidin Ev Muzeyində böyük Azərbaycan şairi və dramaturqu Hüseyn Cavidin həbs olunduğu günə həsr olunmuş anım tədbiri keçirilib. Tədbiri giriş sözü ilə muzeyin direktoru, fil.ü.e.d. Gülbəniz Babaxanlı açaraq bildirib ki, 1937-ci il 4 iyun gecəsində Sovet cəza orqanları Hüseyn Cavidin yaşadığı mənzilə basqın edərək onu həbs etmiş, eləcə də evdə axtarış apararaq Cavidin əsərlərinin çoxunu məhv etmişlər. Cavid əfəndi və onun ailəsi üçün faciələrin başlanğıcı olan həmin gün təkcə bu ailənin yox, bütövlükdə millətimizin yaddaşında dərin izlər buraxmışdır.
G.Babaxanlı qeyd edib ki, 4 iyun gecəsi təkcə “Azər” poeması yarımçıq qalmamış, Azərbaycan ədəbiyyatının neçə-neçə yazılmamış inciləri Cavid əfəndi ilə bərabər əbədiyyətə qovuşmuşdur.
Qeyd edək ki, anım günü münasibətilə Hüseyn Cavidin Ev Muzeyində 2 gün “Açıq qapı” günü elan olunub.

4 июня в Доме-музее Гусейна Джавида НАНА было проведено памятное мероприятие, посвященное дню ареста великого поэта и драматурга Азербайджана Гусейна Джавида. Открывшая мероприятие вступительным словом директор музея, доктор филологических наук ГульбанизБабаханлы сообщила, что в ночь на 4 июня 1937-го года Советские карательные органы совершили вооруженное нападение на квартиру ГусейнаДжавида и арестовали его, проводя обыск в доме, уничтожили многие работы Джавида. Начавшаяся с того дня трагедия Джавида и его семьи оставила глубокий след в памяти нашего народа.
Г.Бабаханлы отметила, что в ночь на 4 июня оставшаяся незавершенной не только поэма “Азер”, но и ненаписанные некоторые шедевры азербайджанской литературы вместе с Джавидом ушли в вечность.