Hüseyn Cavidin həbs olunduğu günə həsr olunmuş anım tədbiri keçirilib
İyunun 4-də AMEA Hüseyn Cavidin Ev Muzeyində böyük Azərbaycan şairi və dramaturqu Hüseyn Cavidin həbs olunduğu günə həsr olunmuş anım tədbiri keçirilib. Tədbiri giriş sözü ilə muzeyin direktoru, fil.ü.e.d. Gülbəniz Babaxanlı açaraq bildirib ki, 1937-ci il 4 iyun gecəsində Sovet cəza orqanları Hüseyn Cavidin yaşadığı mənzilə basqın edərək onu həbs etmiş, eləcə də evdə axtarış apararaq Cavidin əsərlərinin çoxunu məhv etmişlər. Cavid əfəndi və onun ailəsi üçün faciələrin başlanğıcı olan həmin gün təkcə bu ailənin yox, bütövlükdə millətimizin yaddaşında dərin izlər buraxmışdır.
G.Babaxanlı qeyd edib ki, 4 iyun gecəsi təkcə “Azər” poeması yarımçıq qalmamış, Azərbaycan ədəbiyyatının neçə-neçə yazılmamış inciləri Cavid əfəndi ilə bərabər əbədiyyətə qovuşmuşdur.
Qeyd edək ki, anım günü münasibətilə Hüseyn Cavidin Ev Muzeyində 2 gün “Açıq qapı” günü elan olunub.

Commemoration event dedicated to arrest day of Huseyn Javid
June 4, ANAS Huseyn Javid’s Memorial Flat held commemoration event dedicated to arrest day of Huseyn Javid. Opening the event director of the museum Dr. Philology Gulbeniz Babakhanli stated that, on this day of 1937, Soviet penal authorities had raided Huseyn Javid’s apartment arrested him, also searched the house and ruined most of Javid's works. Tragedies beginning of that day have left deep traces in the memory of not only of this The Javids but also of a whole nation.
Note that on the occasion of commemoration day, Huseyn Javid Memorial Flat has announced 2 days of “Open Door”.