“Səfəvi tarixinə dair Florensiya Dövlət Arxivinin sənədləri” kitabının təqdimatı keçirilib
AMEA-nın A.A.Bakıxanov adına Tarix və Etnologiya İnstitutunda Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyinin maliyyə dəstəyi ilə “Elm və Təhsildə İnkişaf” İctimai Birliyi tərəfindən nəşr edilmiş “Səfəvi tarixinə dair Florensiya Dövlət Arxivinin sənədləri” kitabının təqdimat mərasimi keçirilib.
Təqdimat mərasimini açan institutun elmi işlər üzrə direktor müavini tarix elmləri doktoru, dosent İlqar Niftəliyev nəşrin əhəmiyyətindən söz açıb.
Daha sonra kitabın tərtibçisi, transkripsiya, italyancadan tərcümə, giriş və qeydlərin müəllifi tarix üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Əhməd Quliyev ilk növbədə, nəşrin hazırlanmasında verdiyi dəstəyə görə, Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyinə və təqdimatın təşkilində göstərdiyi köməkliyə görə Tarix və Etnologiya İnstitutunun direktoru professor Kərim Şükürova öz minnətdarlığını bildirib.
Ə.Quliyev kitabda Səfəvi-Osmanlı münasibətlərinə və Səfəvi-Avropa diplomatik əlaqələrinə dair Florensiya Dövlət Arxivində saxlanılan 203 arxiv sənədi haqqında məlumat verildiyini və bir sıra arxiv sənədlərində tariximiz üçün əhəmiyyət kəsb edən hissələrin transkripsiya və italyancadan tərcümə edilərək, hazırki nəşrə daxil edildiyini söyləyib.
Kitabın elmi redaktoru tarix elmləri doktoru, dosent Tofiq Nəcəfli, rəyçiləri tarix üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Fərəh Hüseyn və tarix üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Nərgiz Axundova öz çıxışlarında nəşrin Səfəvi tarixinin araşdırılması baxımından tədqiqatçılara faydalı olacağını vurğulayıblar.
Qeyd edək ki, “Təhsil” nəşriyyatında çap edilmiş kitab tarixçilər, Səfəvilər dövlətinin tarixini öyrənən tələbələr, həmçinin geniş oxucu kütləsi üçün nəzərdə tutulub.

A presentation ceremony for the book titled “Documents from the State Archives of Florence on Safavid History,” published by the “Development in Science and Education” Public Union with the financial support of the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan, was held at the A.A. Bakikhanov Institute of History and Ethnology of ANAS.
Opening the event, the Institute’s Deputy Director for Scientific Affairs, Doctor of Historical Sciences, Associate Professor Ilgar Niftaliyev, spoke about the significance of the publication.
The compiler of the book, as well as the author of the transcription, translation from Italian, introduction, and notes, PhD in History, Associate Professor Ahmad Guliyev, expressed his gratitude to the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan for its support in the preparation of the publication, and to Professor Karim Shukurov, Director of the Institute of History and Ethnology, for his assistance in organizing the presentation.
A. Guliyev noted that the book provides information on 203 archival documents preserved in the State Archives of Florence concerning Safavid–Ottoman relations and Safavid–European diplomatic ties. He added that selected parts of a number of these documents, which are of particular importance for national history, were transcribed and translated from Italian and included in the present publication.
The scientific editor of the book, Doctor of Historical Sciences, Associate Professor Tofiq Najafli, and the reviewers, PhD in History, Associate Professor Farah Huseyn, and PhD in History, Associate Professor Nargiz Akhundova, emphasized that the publication would be a valuable resource for researchers studying Safavid history.
It should be noted that the book, published by “Tahsil” Publishing House, is intended for historians, students studying the history of the Safavid state, as well as a broad readership.