AMEA-nın Tarix İnstitutu və “Azərbaycan Tarix Qurumu” İctimai Birliyinin təşkilatçılığı ilə “Şərqdə ilk demokratik respublika və onun Azərbaycan tarixində yeri” mövzusunda beynəlxalq elmi konfrans keçirilib.
Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin (AXC) 100 və “Azərbaycan Tarix Qurumu” İctimai Birliyinin 25 illik yubileylərinə həsr olunan tədbirdə Milli Məclisin deputatları, Türkiyə və Rusiyadan tarixçi alimlər, AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının nümayəndələri və digər şəxslər iştirak ediblər.
Konfransı institutun direktoru, akademik Yaqub Mahmudov açaraq tədbirin Prezident İlham Əliyevin "Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illik yubileyi haqqında" və "2018-ci ilin Azərbaycan Respublikasında "Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti İli" elan edilməsi haqqında” sərəncamlarına uyğun olaraq keçirildiyini deyib. Alim sözügedən sərəncamlara əsasən, cari ildə Tarix İnstitutu tərəfindən ölkəmizdə və xaricdə bir sıra konfransların təşkil olunduğunu, Polşanın Varşava Universitetində Azərbaycanşünaslıq mərkəzinin açıldığını diqqətə çatdırıb.
Konfransın mövzusuna toxunan Y.Mahmudov 1813 və 1828-ci illərdə imzalanmış "Gülüstan" və "Türkmənçay" müqavilələri nəticəsində torpaqlarımızın bölüşdürüldüyünü, Azərbaycan adlı dövlətin tarix səhifəsindən silinməyə çalışıldığını söyləyib. Bildirib ki, tarixən imperiyalar qurmuş xalqımız Birinci Dünya Müharibəsinin gərgin geosiyasi şəraitində heç bir dövlətin köləsi olmayacağını sübut ederək AXC-ni yaratmağa nail olub.
Y.Mahmudov AXC-nin 23 ay ərzində iqtisadi, siyasi, elmi, mədəni, ordu quruculuğu və digər sahələrdə bir çox islahatlar apardığını, qadınlara seçki hüququ verdiyini, bununla da təkcə Şərqdə yox, eyni zamanda Qərb respublikaları arasında ən qabaqcıl demokratik dövlət olduğunu sübut etdiyini bildirib.
Bu il həm də Bakının Qafqaz İslam Ordusu tərəfindən bolşevik-daşnak qüvvələrindən azad edilməsinin 100-cü ildönümünün qeyd olunduğunu xatırladan alim bu münasibətlə Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin hərbi parad keçirdiyini, mərasimdə Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın da iştirak etdiyini deyib.
Y.Mahmudov ötən illər ərzində Tarix İnstitutuna Paris, London, Berlin, Dehli, Moskva, Sankt-Peterburq, İstanbul, Ankara və digər yerlərdən on minlərlə arxiv sənədlərinin gətirildiyini, Cümhuriyyət tarixinə dair çoxsaylı sanballı əsərlərin, o cümlədən ikicildlik ensiklopediyanın nəşr edildiyini söyləyib.
O, gələcəkdə AXC-nin Rusiya, Gürcüstanla əlaqələri, İrəvan və ətraf ərazilərin ermənilərə verilməsi, həmçinin Araz Türk Cumhuriyyəti ilə bağlı araşdırmaların aparılmasının önəminə toxunub.
Sonra Tarix İnstitutunun şöbə müdiri, “Azərbaycan Tarix Qurumu” İctimai Birliyinin sədri, tarix üzrə elmlər doktoru Tofiq Mustafazadə rəhbərlik etdiyi təşkilatın 25 ildə gördüyü işlərlə bağlı iştirakçılara məlumat verib.
Tədbirdə, həmçinin millət vəkilləri Fəzail İbrahimli, Fəzail Ağamalı, tarixçi alimlər Anar İsgəndərov, İradə Məmmədova və digərləri çıxış edərək AXC-nin yaranmasının Azərbaycanın gələcək müstəqilliyi üçün zəmin hazırladığını, xalqımızın qəlbindəki istiqlal eşqini yaşatdığını söyləyiblər.
Beynəlxalq konfrans öz işini “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti tariximizin şanlı səhifəsidir”, “Cümhuriyyət dövründə Azərbaycan beynəlxalq münasibətlərdə” və “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin Parlamenti” bölmələri ilə davam etdirib.
Qeyd edək ki, iki gün davam edəcək konfransda “Cümhuriyyət parlamenti və ordu quruculuğu məsələləri”, “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətində dövlət-din münasibətləri təcrübəsi”, “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin Kayzer Almaniyası ilə münasibətlərinə dair (alman arxiv sənədləri işığında)”, “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti dövründə Avropa neft şirkətlərinin fəaliyyəti”, “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti Amerika mətbuatında: “Nyu York Tayms” və “Vaşinqton Post” qəzetlərinin materialları əsasında” və digər mövzularda məruzələr dinləniləcək.

"The first democratic republic in the East and its place in the history of Azerbaijan" conference
An international scientific conference on "The first democratic republic in the East and its place in the history of Azerbaijan" has been organized by the Institute of History of ANAS and "History Society of Azerbaijan " Public Union.
Members of Milli Majlis, historians, scholars from Turkey and Russia, representatives of scientific institutions and organizations of ANAS and others participated in the event, dedicated to the 100th anniversary of the Azerbaijan Democratic Republic (ADR) and the 25th anniversary of the Azerbaijani History Society.
Opening the conference, Director of the Institute, academician Yagub Mahmudov said that the event was held in accordance with President Ilham Aliyev's Decree "On the 100th Anniversary of the Azerbaijan Democratic Republic" and "Declaration of the Year of Azerbaijan Democratic Republic in the Republic of Azerbaijan in 2018." According to the orders, this year, the Institute of History organized a number of conferences in our country and abroad, and opened a Center for Studying  Azerbaijan at Warsaw University in Poland.
Referring to the topic of the conference, Y.Mahmudov said that our lands were distributed as a result of the Gulustan and Turkmanchay agreements signed in 1813 and 1828 and that they were trying to eradicate the history of Azerbaijan.
In a 23-month period, the ADR has carried out many reforms in economic, political, scientific, cultural, military and other spheres, and that women have the right to vote, Mahmudov noted.
This year, Azerbaijani Armed Forces had held a military parade on the commemoration of the 100th anniversary of Baku's liberation from the Bolshevik-Dashnak forces by the Caucasian Islamic Army and Turkish President Recep Tayyip Erdogan attended the ceremony, the speaker underlined.
Y.Mahmudov said that the Institute of History had received tens of thousands of archival documents from Paris, London, Berlin, Delhi, Moscow, St. Petersburg, Istanbul, Ankara and other places.
He touched upon the importance of the ADR's relations with Russia, Georgia, the transfer of Irevan and surrounding territories to the Armenians, as well as research on the Araz Turkish Republic.
Then, chief department of the History Institute, chairman of the Public Union "History Society of Azerbaijan", Doctor in History Tofig Mustafazade informed the participants about the society's activities in 25 years.
MPs Fazail Ibrahimli, Fazail Aghamali, historian scientists Anar Isgandarov, Irada Mammadova and others said that the establishement of ADR laid the groundwork for the future independence of Azerbaijan.
The international conference continued its work with sections "Azerbaijan Democratic Republic is a glorious page of our history", "Azerbaijan in international relations in the period of the Republic" and "Parliament of Azerbaijan Democratic Republic".
It should be noted that during the two-day conference, the participants discussed issues such as "Parliament and army building issues", "Experience of state-religion relations in the Azerbaijan Democratic Republic"and other topics.