Göyçayda Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Bilik Fondunun, AMEA-nın Folklor İnstitutunun və rayon icra hakimiyyətinin birgə təşkilatçılığı ilə “Azərbaycan narının multidissiplinar funksiyası” mövzusunda beynəlxaq elmi konfrans keçirilib.
Tədbir iştirakçıları əvvəlcə foyedə Göyçay rayonu üzrə xalq yaradıcılığı nümunələrinin sərgisi ilə tanış olublar. Konfrans “Bir dünya - min millət” sənədli filminin nümayişi ilə başlanıb.
Sonra rayon icra hakimiyyətinin başçısı Mehdi Səlimzadə konfransı açaraq, ölkəmizdə bağçılığın inkişafına dövlət qayğısından, Göyçayın “Azərbaycan gülöyşəsi”, “Bala Mürsəl”, “Şahnaz”, “Ağşirin”, “Qırmızıqabıq”, “Vələs”, “Şelli mələsi” kimi qiymətli nar növlərinin yetişdiyi yeganə bölgə olmasından, istehsal edilən nar məhsullarının xarici ölkələrə ixracından danışıb.
Daha sonra Folklor İnstitutunun direktoru, akademik Muxtar İmanov “Azərbaycan folklorunda narın mifoloji semantikası” mövzusunda məruzəsini təqdim edib. Alim Azərbaycan folkorunun bir çox janrlarında - nağıllarda, dastanlarda, bayatılarda, aşıq sənətində, el nəğmələrində və s. narın təsvirinə geniş yer verilməsindən, xalq ədəbiyyatında narla bağlı ayrı-ayrı süjet, motiv və obrazlara rast gəlinməsindən və narın mifoloji rəmz kimi məhəbbət, güc, məhsuldarlıq ifadə etməsindən bəhs edib.
Beynəlxalq elmi-konfransda Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Bilik Fondunun icraçı direktoru, pedaqogika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Oktay Səmədovun “Dənəciklər məcmusu bütövlüyün rəmzi kimi: nar-təbiət möcüzəsi”, Bakı Avrasiya Universitetinin müəllimi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Seyfəddin Altaylının “Türk mədəniyyətində nar”, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Bilik Fondunun aparat rəhbəri, professor İsaxan Vəliyevin “Nar multidissiplinar kontekstdə” mövzularında məruzələri dinlənilib. Məruzələrdə vurğulanıb ki, bu gün dünyada yarım milyonadək bitki növü var. Onlardan biri çoxlu sayda dənəciklərin möcüzəli şəkildə toplandığı və hazırda 27 növü olan nar meyvəsidir. Rəvayətə görə, ilk nar ağacı məhəbbət ilahəsi Afrodita tərəfindən becərilib. Qeyd olunub ki, nar şirəsi və qabığından 20-dək xəstəliyin müalicəsində istifadə olunur.
Tədbir çərçivəsində, həmçinin Folklor İnstitutunun əməkdaşı, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Atəş Əhmədlinin “Ənənəvi söyləyicilik sənəti” kitabının təqdimatı olub.
Daha sonra konfrans “Nar iqtisadiyyatda və sosial həyatda” və “Narın sənətdə və mədəniyyətdə təzahürü” bölmələrində işini davam etdirib.

В Гейчае при совместной организационной поддержке Фонда «Знание» при Президенте Азербайджанской Республики, Института фольклора и исполнительной районной власти состоялась международная научная конференция «Мультидисциплинарная функция азербайджанского граната».
Вначале участники мероприятия ознакомились с выставкой народного искусства по Гейчайскому району. Конференция началась с демонстрации документального фильма «Один мир - тысяча народов».
Открывший мероприятие глава исполнительной районной власти Мехди Селимзаде рассказал о государственной поддержке, об экспорте гранатовых продуктов, а также отметил, что Гейчай единственный регион, где растёт ряд ценных сортов граната, такие как «Гелейша Азербайджана», «Бала Мюрсель», «Шахназ», «Агширин», «Гырмызыгабыг» «Велес», «Шелли мелеси».
Затем директор Института фольклора, академик Мухтар Иманов выступил с докладом «Мифологическая семантика граната в азербайджанском фольклоре». В докладе сказано, что во многих жанрах азербайджанского фольклора - сказках, эпосах, байатах, ашугском искусстве, народных песнях и т. д. присутствует повествовательное описание граната, есть его мотивы и образы.
В международной конференции выслушаны доклады исполнительного директора Фонда "Знание" при Президенте Азербайджанской Республики, доктора философии по педагогическим наукам, доцента Октая Самедова, преподавателя Бакинского Евразийского университета, доктора философии по филологическим наукам, доцента Сейфаддина Алтайлы, руководителя аппарата Фонда "Знание" при Президенте Азербайджанской Республики, профессора Исахана Велиева.
Также состоялась презентация книги «Традиционное искусство повествования» сотрудника Института фольклора Аташа Ахмедлы. Позднее конференция продолжила работу по секциям «Гранат в экономике и социальной жизни» и «Проявление граната в искусстве и культуре».