AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarında ümummilli lider Heydər Əliyevin xatirəsi yad edilib
AMEA-nın Dendrologiya, Şərqşünaslıq, Qafqazşünaslıq və Dilçilik institutlarında, Milli Azərbaycan Tarixi və Hüseyn Cavidin Ev Muzeyində ümummilli lider Heydər Əliyevin vəfatının 15-ci ildönümünə həsr olunan anım tədbirləri keçirilib.
Anım tədbirləri ulu öndərin xatirəsinin 1 dəqiqəlik sükutla yad edilməsi ilə başlayıb.
Konfranslarda Heydər Əliyevin xalqımızın yaddaşında xilaskar dövlət xadimi kimi qaldığı, ölkəmizin ictimai-siyasi həyatında, həmçinin dövlət quruculuğunda misilsiz xidmətlər göstərdiyi qeyd olunub. Bildirilib ki, ulu öndərin hələ SSRİ dövründə Azərbaycana rəhbərlik etdiyi illərdə ölkə iqtisadiyyatının inkişafı üçün əsaslı addımlar atılıb, elmi, mədəni, ədəbi və digər sahələrdə bir çox uğurlar əldə olunub. Bundan əlavə, qədim ənənə və köklərə malik milli-mədəni sərvətlərimizin yaşadılmasında və dünyaya tanıdılmasında misilsiz işlər gördüyü vurğulanıb.
Həmçinin ulu öndərin müdrik siyasəti, tarixi uzaqgörənliyi ilə ölkəmizin ötən əsrin 90-cı illərinin əvvəllərində xaosdan və parçalanmaq təhlükəsindən xilas olduğu, respublikanın əbədi müstəqilliyinin təmin edildiyi diqqətə çatdırılıb. Çıxışlarda ümummilli liderin xalqı öz ətrafında sıx birləşdirdiyi və Azərbaycanı beynəlxalq arenada yüksək pillələrə qaldırdığı qeyd edilib.
Eyni zamanda ulu öndərin ölkəmizdə demokratiyanın inkişafı, xalqın rifahının yaxşılaşdırılması istiqamətində gördüyü işlərdən, elmə və elm adamlarına göstərdiyi qayğıdan, ana dilinin saflığının qorunması sahəsində həyata keçirdiyi islahatlardan bəhs olunub.

National leader Heydar Aliyev commemorated in scientific institutions and organizations of ANAS
Memorial events dedicated to the 15th anniversary of the death of national leader Heydar Aliyev were held at the National History Museum of Azerbaijan at the Institute of Dendrology, Oriental Studies, Caucasian Studies and Linguistics of ANAS.
Heydar Aliyev rendered unprecedented services in the socio-political life of our country, as well as in the state building. It was noted that in the years of great leader in Azerbaijan during the USSR, substantial steps were taken to develop the country's economy, and many successes were achieved in scientific, cultural, literary and other fields.
It was also noted that the great leader's wise policy, historical vision has saved our country from the risk of chaos and fragmentation in the early 90s of the last century, ensuring the independence of the republic forever. In the speeches it was noted that the nationwide leader united the people closely and raised Azerbaijan to the highest levels in the international arena.
At the same time, the event highlighted great leader’s role the development of democracy in our country, reforms in the protection of the mother tongue's purity.