"Azərbaycan dövlətçilik tarixinin parlaq səhifəsi" mövzusunda respublika elmi konfransı keçirilib
Dekabrın 19-da AMEA-nın Humanitarİctimai elmlər bölmələrinin birgə təşkilatçılığı ilə Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illiyinə həsr olunan "Azərbaycan dövlətçilik tarixinin parlaq səhifəsi" mövzusunda respublika elmi konfransı keçirilib.
Ədəbiyyat İnstitutunun Elektron akt zalında baş tutan tədbiri AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli açaraq Prezident İlham Əliyevin "Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illik yubileyi"nin keçirilməsi və 2018-ci ilin ölkəmizdə "Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti İli" elan edilməsi haqqında sərəncamlar imzaladığını xatırladıb. Bildirib ki, bu sənədlərin icrasından irəli gələn məsələlərin həlli ilə bağlı AMEA Rəyasət Heyətinin təsdiq etdiyi Tədbirlər Planına uyğun olaraq, cari ildə Humanitar və İctimai elmlər bölmələrinin elmi müəssisələrində bir sıra respublika və beynəlxalq səviyyəli tədbirlər keçirilib, məqalələr, kitablar, sənədlər toplusu, elmi-biblioqrafik göstəricilər, monoqrafiyalar nəşr olunub, sərgilər təşkil edilib.
Cümhuriyyət dövründə Azərbaycan elminin, təhsilinin, mədəniyyətinin və ədəbiyyatının özünəməxsus inkişaf yolu keçdiyini söyləyən akademik bu gün AXC irsinin tədqiqi istiqamətində mühüm addımların atıldığını deyib.
Cəmi 23 ay mövcud olan AXC-nin Azərbaycanın gələcək müstəqilliyi üçün zəmin hazırladığını deyən akademik Cümhuriyyət ideyalarının hər zaman ümummilli lider Heydər Əliyev və ölkə başçısı İlham Əliyev tərəfindən yaşadıldığını, sözügedən sərəncamların şanlı tariximizə diqqət və qayğının göstəricisi olduğunu bildirib.
İ.Həbibbəyli AXC-yə dair tədqiqatların gələcəkdə də sistemli şəkildə davam etdiriləcəyini vurğulayıb.
Sonra çıxış edən İctimai Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, akademik Nərgiz Axundova AXC-nin milli dövlətçilik tariximizdə silinməz izlər qoyduğunu bildirib. Qeyd edib ki, iki ildən az müddətdə fəaliyyət göstərməsinə baxmayaraq AXC çətin tarixi vəzifəni şərəflə yerinə yetirib, bu dövrdə Azərbaycanın ilk parlamenti və hökuməti, dövlət aparatı təşkil edilib, ölkənin sərhədləri müəyyənləşdirilib, bayrağı, himni və gerbi yaradılıb, ana dili dövlət dili elan edilib.
Ölkənin ərazi bütövlüyü və milli təhlükəsizliyinin təmin olunduğunu deyən akademik qeyd edib ki, qısa müddətdə yüksək döyüş qabiliyyətli ordu yaradılıb, milli tələblərə və demokratik prinsiplərə uyğun dövlət orqanları qurulub, maarifin və mədəniyyətin inkişafına xüsusi diqqət yetirilib. Akademik cümhuriyyət dövründə Azərbaycanın ilk universitetinin təsis olunduğunu, təhsilin milliləşdirildiyini, xalqın sonrakı illərdə mədəni yüksəlişi üçün zəmin hazırlandığını, ictimai fikir tarixi baxımından müstəsna əhəmiyyətli işlər görüldüyünü bildirib.
Konfransda, həmçinin Azərbaycan Dillər Universitetinin kafedra müdiri, filologiya üzrə elmlər doktoru, AMEA-nın professoru Aynur Sabitova "Cümhuriyyət dövrü Azərbaycan ədəbiyyatında milli dövlətçilik və istiqlal ideyaları", Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun şöbə müdiri, siyasi elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Elşad Mirbəşiroğlu "Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin beynəlxalq əlaqələri", Ədəbiyyat İnstitutunun baş elmi işçisi, filologiya üzrə elmlər doktoru, professor Alxan Bayramoğlu "Azərbaycan Cümhuriyyəti dövründə ədəbi hərəkat", Tarix İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Kamran İsmayılov "Azərbaycan milli məfkurəsinin inkişafında AXC-nin yeri və rolu", Dilçilik İnstitutunun şöbə müdiri, filologiya üzrə elmlər doktoru, professor Sayalı Sadıqova "Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti dövründə dil siyasəti", Fəlsəfə İnstitutunun direktoru, fəlsəfə üzrə elmlər doktoru, professor İlham Məmmədzadə "Azərbaycan cümhuriyyəti və maarifçilik fəlsəfəsi" və Əlyazmalar İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, filologiya üzrə elmlər doktoru, dosent Paşa Kərimov "Nəsib bəy Yusifbəylinin "Təslim" hekayəsində müasir təhsil məsələləri" adlı məruzələrlə çıxış ediblər.

"Bright page of history of the Azerbaijani statehood" republican conference held
ANAS held republican scientific conference on "Bright page of history of the Azerbaijani statehood" dedicated to the 100th anniversary of the Azerbaijan Democratic Republic on December 19. The event, was organased by ANAS Division of Humanitarian Sciences and Division of Social Sciences was attended by scientists from the Academy, other scientific institutions and higher educational institutions of the republic.
Opening the conference, ANAS Vice-President, Director of the Institute of Literature, academician Isa Habibbayli noted that, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev signed the Order “On holding the 100th anniversary of the Azerbaijan Republic” and “Announcing 2018 the Year of the Azerbaijan Republic .
He informed that, in accordance with the Action Plan, approved by ANAS Presidium were published publications and books. Scientific institutions of ANAS Division held anniversary events on the republican and international scale.
Noting that, the policy implemented by the national leader Heydar Aliyev, contributed to the development of national self-consciousness and and strengthening the aspirations for independence of Azerbaijanism. Academician noted that, today, this policy successfully is continued by AR President Ilham Aliyev.
Academician-Secretary of ANAS Division of Social Sciences, academician Nargiz Akhundova spoke about the history of the creation of the ADR.
She stressed, during this period the first parliament, government, state apparatus were formed in Azerbaijan were formed, the country's borders were defined, the flag, anthem and emblem of the republic were created, the native language was declared as the state language, and serious measures were taken in the field of state construction.
At the conference, Senior Researcher of the Department of Azerbaijani Literature of the New Period of the Institute of Literature after Nizami Ganjavi, Doctor of Philology, Professor Alkhan Bayramoglu delivered paper on the “Literary movement in the ADR period”, head of the chair of Literature of Foreign Countries of Azerbaijan University of Languages, Doctor of Philology, Professor of ANAS Aynur Sabitova on "Ideas of national statehood and independence in Azerbaijani literature of the period of the republic", head of the International Relations Department of the Institute of Law and Human Rights, Ph.D in political science Elshad Mirbashiroglu on “International Relations of the Azerbaijan Democratic Republic”, Leading Researcher of the Department of History of the Azerbaijan Democratic Republic of the Institute of History after A.Bakihanov, PhD in history Kamran Ismailov on “The place and role of the ADR in the development of the national ideology of Azerbaijan”, head of the Department of Terminology of the Institute of Linguistics after Nasimi, Doctor of Philology, Professor Sayali Sadigova on “Language Policy in the Period of the Azerbaijan Democratic Republic”, Director of the Institute of Philosophy, Doctor of Philosophy Ilham Mammadzadeh on “Azerbaijan Republic and the Philosophy of Enlightenment”, Deputy Director of the Institute of Manuscripts after Muhammad Fuzuli on Scientific Affairs, Doctor of Philology, Associate Professor Pasha Karimov on "Issues of Modern Education in the Nasib Bay Yusifbayli “Taslim””.