İ.M.Qubkin adına Rusiya Dövlət Neft və Qaz Universitetində “Balaxanı-Qara şəhər” ilk neft kəmərinin istismara verilməsinin 140 illiyi və görkəmli alim, Dövlət mükafatı laureatı, Əməkdar elm və texnika xadimi, akademik Azad Mirzəcanzadənin 90 illik yubileyinə həsr olunan “Rusiya-Azərbaycan. Dünya neft sənayesinin inkişafı. Hadisələr və insanlar” mövzusunda beynəlxalq konfrans keçirilib.
Konfransı Rusiya Dövlət Neft və Qaz Universitetinin rektoru, Rusiya Təhsil Akademiyasının müxbir üzvü Viktor Martınov açaraq Bakını dünyanın neft hasilatı mərkəzlərindən biri adlandırıb. Bakıda neft istehsalının tarixindən bəhs edən rektor bu sahədə Rusiya ilə Azərbaycan arasında əməkdaşlığın inkişafından danışıb.
V.Martınov akademik A.Mirzəcanzadənin elmi irsinin neft-qaz sahəsində gənc kadrların yetişdirilməsindəki əhəmiyyətindən söz açaraq, Rusiya Dövlət Neft və Qaz Universitetində görkəmli alimin adını daşıyacaq auditoriyanın yaradılacağını deyib: “Düşünürəm ki, bu, gənc mütəxəssislərin neft və qaz elminin baniləri haqqında daha geniş biliklərə malik olmasına kömək edəcək”.
Azərbaycanın Rusiyadakı səfiri Polad Bülbüloğlu Böyük Vətən Müharibəsi illərində məhz Bakı neftinin cəbhəni yanacaqla təmin etdiyini vurğulayıb.
Neft tariximizin görkəmli şəxsiyyətlərinin bizə qarşılıqlı fəaliyyətin, əməkdaşlığın nümunəsi olan bir platforma miras qoyduqlarını deyən səfir A.Mirzəcanzadənin zəngin elmi irsindən bəhs edib. Bildirib ki, görkəmli alim böyük elmi məktəb yaradıb və onun yetişdirdiyi mütəxəssislər hazırda neft-qaz sənayesində aparıcı mövqeləri tuturlar.
"Azərbaycanın ümummilli lideri Heydər Əliyev A.Mirzəcanzadə ilə şəxsən tanış idi və onun fəaliyyətini daim dəstəkləyirdi" - deyə bildirən P.Bülbüloğlu A.Mirzəcanzadə adına təqaüdün təsis edilməsi təklifini irəli sürüb.
Tədbirdə Ümumrusiya Azərbaycanlıları Konqresinin prezidenti, akademik Fazil Qurbanov çıxış edərək Azərbaycanda 1878-ci ildə Balaxanı və “Qara şəhər” neftayırma zavodları arasında çəkilmiş ilk boru kəmərinin tarixindən danışıb. Akademik A.Mirzəcanzadənin elmi fəaliyyətini yüksək qiymətləndirən F.Qurbanov həm elmi, həm də pedaqoji fəaliyyətlə məşğul olmuş alimin yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanmasında böyük xidmətləri olduğunu qeyd edib.
Bildirib ki, A.Mirzəcanzadə 400-ə yaxın elmi əsərin, 50-dən çox ixtira və patentin müəllifi olub. Neft və qazın çıxarılması proseslərinin optimallaşdırılması, dəniz neft yataqlarının işlənilməsinin dinamik metodlarının hazırlanması, tətbiq edilməsi və s. alimin başlıca elmi nailiyyətləri sırasındadır”.

International conference "Russia-Azerbaijan. World oil industry development. Events and People" has been held Russian State Oil and Gas University named after I.Gubkin dedicated to the 140th anniversary of Balakhani-Black City pipeline and the 90th anniversary of prominent scientist, State Prize Laureate, Honored Science and Technician, academician Azad Mirzajanzade.
Opening the conference, rector of the Russian State Oil and Gas University Viktor Martynov called Baku one of the world's oil production centers. Speaking about the history of oil production in Baku, the rector talked about the development of cooperation between Russia and Azerbaijan in this area.
Speaking about the importance of the scientific heritage of academician A.Mirzajanzadeh in the field of oil and gas industry, V.Martinov said that the Russian State Oil and Gas University will create an audience that will be named after the prominent scientist.
Azerbaijani ambassador to Russia Polad Bulbuloglu underlined that Baku oil was supplying the frontier during the Great Patriotic War.
National leader of Azerbaijan Heydar Aliyev personally met with A.Mirzajanzadeh and always supported his activities, said Bulbuloglu, proposing the establishment of a scholarship named after A.Mirzajanzade.
Speaking at the event, President of the All-Russian Congress of Azerbaijanis, academician Fazil Gurbanov emphasized the history of the first pipeline constructed in 1878 in Balakhani and "Black City" oil refineries in Azerbaijan. Highly appreciating the scientific activity of academician A.Mirzajanzade, F.Gurbanov noted that the scientist, engaged in scientific and pedagogical activity, has great services in the preparation of highly qualified personnel.
A.Mirzajanzadeh has been the author of more than 400 scientific works, more than 50 inventions and patents, the speaker added.