İ.M.Qubkin adına Rusiya Dövlət Neft və Qaz Universitetində “Balaxanı-Qara şəhər” ilk neft kəmərinin istismara verilməsinin 140 illiyi və görkəmli alim, Dövlət mükafatı laureatı, Əməkdar elm və texnika xadimi, akademik Azad Mirzəcanzadənin 90 illik yubileyinə həsr olunan “Rusiya-Azərbaycan. Dünya neft sənayesinin inkişafı. Hadisələr və insanlar” mövzusunda beynəlxalq konfrans keçirilib.
Konfransı Rusiya Dövlət Neft və Qaz Universitetinin rektoru, Rusiya Təhsil Akademiyasının müxbir üzvü Viktor Martınov açaraq Bakını dünyanın neft hasilatı mərkəzlərindən biri adlandırıb. Bakıda neft istehsalının tarixindən bəhs edən rektor bu sahədə Rusiya ilə Azərbaycan arasında əməkdaşlığın inkişafından danışıb.
V.Martınov akademik A.Mirzəcanzadənin elmi irsinin neft-qaz sahəsində gənc kadrların yetişdirilməsindəki əhəmiyyətindən söz açaraq, Rusiya Dövlət Neft və Qaz Universitetində görkəmli alimin adını daşıyacaq auditoriyanın yaradılacağını deyib: “Düşünürəm ki, bu, gənc mütəxəssislərin neft və qaz elminin baniləri haqqında daha geniş biliklərə malik olmasına kömək edəcək”.
Azərbaycanın Rusiyadakı səfiri Polad Bülbüloğlu Böyük Vətən Müharibəsi illərində məhz Bakı neftinin cəbhəni yanacaqla təmin etdiyini vurğulayıb.
Neft tariximizin görkəmli şəxsiyyətlərinin bizə qarşılıqlı fəaliyyətin, əməkdaşlığın nümunəsi olan bir platforma miras qoyduqlarını deyən səfir A.Mirzəcanzadənin zəngin elmi irsindən bəhs edib. Bildirib ki, görkəmli alim böyük elmi məktəb yaradıb və onun yetişdirdiyi mütəxəssislər hazırda neft-qaz sənayesində aparıcı mövqeləri tuturlar.
"Azərbaycanın ümummilli lideri Heydər Əliyev A.Mirzəcanzadə ilə şəxsən tanış idi və onun fəaliyyətini daim dəstəkləyirdi" - deyə bildirən P.Bülbüloğlu A.Mirzəcanzadə adına təqaüdün təsis edilməsi təklifini irəli sürüb.
Tədbirdə Ümumrusiya Azərbaycanlıları Konqresinin prezidenti, akademik Fazil Qurbanov çıxış edərək Azərbaycanda 1878-ci ildə Balaxanı və “Qara şəhər” neftayırma zavodları arasında çəkilmiş ilk boru kəmərinin tarixindən danışıb. Akademik A.Mirzəcanzadənin elmi fəaliyyətini yüksək qiymətləndirən F.Qurbanov həm elmi, həm də pedaqoji fəaliyyətlə məşğul olmuş alimin yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanmasında böyük xidmətləri olduğunu qeyd edib.
Bildirib ki, A.Mirzəcanzadə 400-ə yaxın elmi əsərin, 50-dən çox ixtira və patentin müəllifi olub. Neft və qazın çıxarılması proseslərinin optimallaşdırılması, dəniz neft yataqlarının işlənilməsinin dinamik metodlarının hazırlanması, tətbiq edilməsi və s. alimin başlıca elmi nailiyyətləri sırasındadır”.

Российском государственном университете нефти и газа (РГУ) имени И.М. Губкина прошла международная конференция "Россия — Азербайджан. Развитие мировой нефтяной отрасли. События и люди", приуроченная к 140-летию ввода в эксплуатацию первого нефтепровода "Балаханы — Черный город" и к 90-летию известного нефтяника, профессора Азада Мирзаджанзаде.
Открывший конференцию, ректор РГУ Виктор Мартынов рассказал о вкладе Азербайджана в нефтяную промышленность России, развитии сотрудничества на уровне молодежи и создании совместных образовательных программ.
Говоря о целях конференции, ученый отметил, что это большой вклад в поддержание дружбы между Россией и Азербайджаном и дальнейшего сотрудничества: "Мы не должны забывать о том, что нефтяная промышленность Российской Империи начиналась именно в Баку".
Далее слово было предоставлено Чрезвычайному и Полномочному послу Азербайджана в России Поладу Бюльбюль оглы. «Во время второй мировой войны именно город Баку и бакинские нефтяники обеспечивали фронт необходимым горючим, бензином и все наши военачальники, включая Георгия Жукова, подчеркивали, что если бы не бакинская нефть и героическая работа наших нефтяников, неизвестно, каким бы был исход войны» - отметил в своей речи посол Азербайджана.
П. Бюльбюль оглы рассказал о богатом научном наследии А. Мирзаджанзаде. Он отметил, что выдающийся ученый создал безупречную научную школу, и ее специалисты в настоящее время занимают ведущие позиции в нефтегазовой отрасли, добавив: «Общенациональный лидер Азербайджана Гейдар Алиев лично был знаком с А. Мирзаджанзаде и всегда поддерживал его деятельность».
На мероприятии также выступил президент Всероссийского Конгресса азербайджанцев, академик Фазиль Гурбанов, рассказавший об истории добычи бакинской нефти и первого нефтепровода. Высоко оценив научную деятельность академика А. Мирзаджанзаде, Ф.Гурбанов отметил, что ученый, занимающийся научно-педагогической деятельностью, имел большие заслуги в подготовке высококвалифицированных кадров.
А. Мирзаджанзаде является автором около 400 научных работ, более 50 изобретений и патентов. "Оптимизация процессов добычи нефти и газа, разработка и применение динамических методов разработки морских нефтяных месторождений. является одним из главных научных достижений ученого" – сказал академик.
Затем были заслушаны выступления представителей ряда российских научных и общественных организаций. По завершении официальной части конференция была поделена на две сессии — «К 140-летию нефтепровода «Балаханы-Черный город» и «К 90-летию со дня рождения А. Мирзаджанзаде».