Görkəmli epiqraf alim Məşədixanım Nemətovanın 95 illik yubileyi qeyd olunub
Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində görkəmli epiqraf alim, AMEA-nın müxbir üzvü Məşədixanım Nemətovanın 95 illik yubileyinə həsr olunan "Əsrin daş yaddaşında mənim də sözüm qaldı" mövzusunda anım tədbiri keçirilib.
Tədbir çərçivəsində M.Nemətovanın əsərlərindən ibarət sərgi də nümayiş etdirilib.
Əvvəlcə alimin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad olunub.
İclası muzeyin direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı açaraq M.Nemətovanın 60 illik elmi fəaliyyəti dövründə Azərbaycan tarixinin qaranlıq səhifələrinə işıq saldığını bildirib, onun elmi yaradıcılığından danışıb. Qeyd edib ki, alim iqtisadi-siyasi, so­sial-mədəni, me­mar­lıq, sənətşünaslıq, fi­lologiya, İslam fəl­səfəsi və digər istiqamətlərə dair 2500-dən artıq epiqrafik abidəni tədqiq edərək Azərbaycanın tarixşü­naslıq bazasını zən­ginləşdirib.
N.Vəlixanlı görkəmli alimin Qərbi Azərbaycan, Dağıstan və Gürcüstanda mədəniyyətimizə aid ərəb qra­fi­ka­sı­nın çətin oxunan kufi kitabələrini araşdırıb oxu­duğunu və onların tarixi əhəmiyyətini müəy­yən­ləşdirdiyini deyib. Diqqətə çatdırıb ki, o, Zəngə­zur, Laçın və Kəlbəcərdəki qəbiristanlıqlarda aşkar etdiyi XIV-XIX əsrlərə aid məzar daşlarındakı tamqaların, şamanların təs­virləri əsa­sın­da Cənubi Qafqazda türk tayfalarının ya­yıl­ma arealını müəyyənləşdirib. Bundan əlavə, Zəngəzurun Urud abidələrinə əsasən, azər­baycanlıların Cənubi Qafqa­zın aborigen xal­qı kimi alban mədəni irsinin varisi ol­duğunu sübuta yetirib.
Muzey direktoru, həmçinin alimin çoxillik tədqiqatları nəticəsində aşkar olunmuş epiqrafik abidələrin Azərbaycan tarixinin müxtəlif konseptual problemlərinin tədqiqində mühüm rol oynadığını söyləyib. Bildirib ki, M.Nemətovanın elmi fəaliyyəti 12-dən ar­tıq monoqrafiya, 200 elmi məqalə, o cüm­lə­dən 6 cildlik “Azərbaycanın epiqrafik abi­də­lə­rinin toplu­su” əsərində əksini tapıb.
Daha sonra muzeyin direktor müavini, t.ü.f.d., dosent Həbibə Əliyeva "Əsrin daş yaddaşında mənim də sözüm qaldı" mövzusunda təqdimatla çıxış edib.
İclasda, həmçinin AMEA-nın İctimai Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, akademik Nərgiz Axundova, Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun direktoru, t.ü.e.d. Maisə Rəhimova, muzeyin şöbə müdiri, t.ü.e.d. Əli Rəcəbli, t.ü.e.d., professor Şahin Fərzəlibəyov, Bayraq Muzeyinin direktoru, t.ü.f.d. Könül İmamverdiyeva və digərləri çıxış edərək alimlə bağlı xatirələrini bölüşüb, Azərbaycanda epiqrafika elminin inkişafındakı xidmətlərindən danışıblar.
Sonra M.Nemətovanın qızı, t.ü.e.d. Vəfa Quliyeva çıxış edərək tədbirin təşkilatçılarına və iştirakçılarına öz minnətdarlığını bildirib.

A memorial event was held at the National Museum of Azerbaijan History dedicated to the 95th anniversary of Mashadikhanim Nematova, a prominent epigrapher, correspondent member of ANAS.
An exhibition of works by M.Nematova has also been demonstrated within the event.
Opening the meeting, director of the museum, academician Naila Velikhanli said that N. Nematova has lighted the pages of the history of Azerbaijan during his 60-year scientific activity and spoke about her scientific creativity. The scientist explored more than 2500 epigraphic monuments of economic, political, social-cultural, architecture, art criticism, philology, Islamic philosophy and other directions and enriched the historical science base of Azerbaijan, she said.
The director of the museum also said that epigraphic monuments discovered as a result of many years' research by the scientist play an important role in the study of various conceptual problems of Azerbaijani history. N.Nematova's scientific activity was published in more than 12 monographs, 200 scientific papers, including 6 volumes of "Collection of epigraphic monuments of Azerbaijan".
Then deputy director of the museum, Ph.D. in history, associate professor Habiba Aliyeva made a report.
Academician-Secretary of the Department of Social Sciences of ANAS, Academician Nargiz Akhundova, Director of the Institute of Archeology and Ethnography, Doctor in history Maisa Rahimova, head of the department of the museum, Doctor in history Ali Rajabli, Professor Shahin Farzalibeyov, Director of the Museum of Flag, Doctor of history, Konul Imamverdiyeva and others shared their memories about the scientist and talked about the services of epigraphic science in Azerbaijan.
Then, daughter of M.Nematova, Doctor in history Vafa Guliyeva thanked the organizers and participants of the event.