AMEA-da "Vətənpərvərlik millətin mənəvi ləyaqətinin əsasıdır" mövzusunda tədbir keçirilib
AMEA-nın Qadınlar Şurasının (QŞ) təşkilatçılığı ilə 20 Yanvar faciəsinin 29-cu ildönümünə həsr olunan "Vətənpərvərlik millətin mənəvi ləyaqətinin əsasıdır" mövzusunda anım tədbiri keçirilib.
Tədbir iştirakçıları əvvəlcə Şəhidlər Xiyabanını ziyarət edərək şəhidlərin xatirəsini ehtiramla yad edib, məzarları üzərinə tər çiçəklər düzüblər.
Mərkəzi Elmi Kitabxanada baş tutan anım tədbirində AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının QŞ sədrləri və şura üzvləri iştirak ediblər.
İclas şəhidlərin xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla yad olunması ilə başlayıb.
AMEA QŞ-nin sədri, professor Rəna Mirzəzadə tədbiri açaraq 20 Yanvar faciəsinin Azərbaycan xalqının uzun illər mübarizə apardığı istiqlal savaşının, milli iradə və azadlığının təntənəsi olduğunu bildirib.
Tədbirdə QŞ-nin Mənəviyyat və elm bölməsinin rəhbəri, fəlsəfə üzrə elmlər doktoru Ziba Ağayeva “Vətənpərvərlik və mənəviyyat” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. O, məruzəsində faciə barədə ilk siyasi qiyməti ümummilli lider Heydər Əliyevin verdiyini söyləyib, həmin tarixin Ümumxalq Hüzn Günü kimi qeyd edilməsinin mənəvi borcumuz olduğunu deyib.
Sonra Folklor İnstitutunun elmi işçisi, filologiya elmləri doktoru İslam Sadıq “20 Yanvar xalqımızın qəhrəmanlıq tarixidir”, Polimer Materialları İnstitutunun elmi işçisi Nüşabə Arzumanova “Şəhidlər zirvəsinə ucalmıs alimlər” və Ədəbiyyat İnstitutunun elmi işçisi, filologiya elmləri doktoru Mərziyyə Nəcəfova “20 Yanvar hadisələri: fəryaddan ədəbiyyata” mövzusunda məruzə ilə çıxış ediblər.

ANAS held event on "Patriotism is the basis of moral dignity of the nation"
A memorial event on "Patriotism is the basis of moral dignity of the nation" dedicated to the 29th anniversary of the 20 January tragedy was organized by the Women's Council of Azerbaijan.
Participants of the event firstly visited the Alley of Martyrs and honored the memory of martyrs and laid flowers on their graves.
At the memorial even, which was held at the Central Scientific Library attended by Presidents and Board members of scientific institutions and ANAS organizations.
In the beginning, a minute of silence has honored the memory of martyrs.
Chairman of ANAS Women's Council, Professor Mirzazadeh Rena said that, the 20 January tragedy is the triumph of the independence war, national will and freedom that the Azerbaijani people have been facing for many years.
Head of the Department of Spirituality and Science of ANAS Women's Council, Doctor of Philosophy Ziba Aghayeva delivered a paper on "Patriotism and Spirituality". She noted that, the first political assessment of the tragedy on January 20 was given by national leader Heydar Aliyev.