Yanvarın 31-də AMEA-nın Kimya Elmləri Bölməsinin (KEB) büro iclası keçirilib.
Rəyasət Heyətində baş tutan tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik Dilqəm Tağıyev, KEB-in akademik-katibi v.i.e., akademik Vaqif Fərzəliyev, büro üzvləri və aidiyyatı əməkdaşlar iştirak ediblər.
İclası akademik V.Fərzəliyev açaraq tədbirin gündəliyi barədə iştirakçılara məlumat verib.
Sonra 2018-2019-cu tədris ili üçün Kimya Elmləri Bölməsinin elmi müəssisələrində elmlər doktoru proqramı üzrə doktoranturaya 5, dissertanturaya 8 və fəlsəfə doktoru proqramı üzrə dissertanturaya təqdim olunmuş 17 nəfərin mövzusu müzakirə edilib.
Müzakirələrdə akademiklər - Dilqəm Tağıyev, Vaqif Fərzəliyev, Vaqif Abbasov, Əjdər Məcidov, AMEA-nın müxbir üzvləri - Bəxtiyar Məmmədov, Hafiz Əlimərdanov, Məhəmməd Babanlı və digərləri iştirak ediblər.
Müzakirəyə çıxarılmış bütün mövzular büro üzvləri tərəfindən təsdiq olunub.
Daha sonra iclasda akad. Ə.Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunun 2019-cu il üçün nəzərdə tutulmuş elmi-tədqiqat işlərinin planı təsdiqlənib.
Tədbirdə, həmçinin Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətinin Elm Fondunun 2017-ci ildə keçirdiyi müsabiqələrin qalibi olmuş 7 layihənin icrası haqqında yekun hesabatlar dinlənilib.

ANAS Presidium held next meeting of Bureau of the Division of Chemical Sciences, which was attended by Vice-President of ANAS, academician Dilgam Taghiyev, Acting Academician Secretary of ANAS Division of Chemical Sciences, academician Vagif Farzaliyev and members of the bureau on January 31.
Opened the event academician V.Farzaliyev informed the participants about the agenda issues.
Then, were held discussions on 5 topics on the doctoral program, 8 on PhD dissertation and 17 topics for the PhD for the 2018 - 2019 in scientific institutions of the ANAS Division of Chemical Sciences.
Academicians - Taghiyev Dilgam, Farzaliyev Vagif, Vagif Abbasov, Mejidov Ajdar, correspondent members of ANAS - Mammadov Bakhtiyar, Alimardanov Khafiz, Babanly Mahammad and others took part in the discussions.
Further, the research plan of the Institute of Chemistry of Additives after Academician Ali Guliyev for 2019 was approved. At the event, were listened the final reports on the implementation of 7 projects which became the winners of the State Oil Fund competitions in 2017.