Yanvarın 31-də AMEA-nın Kimya Elmləri Bölməsinin (KEB) büro iclası keçirilib.
Rəyasət Heyətində baş tutan tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik Dilqəm Tağıyev, KEB-in akademik-katibi v.i.e., akademik Vaqif Fərzəliyev, büro üzvləri və aidiyyatı əməkdaşlar iştirak ediblər.
İclası akademik V.Fərzəliyev açaraq tədbirin gündəliyi barədə iştirakçılara məlumat verib.
Sonra 2018-2019-cu tədris ili üçün Kimya Elmləri Bölməsinin elmi müəssisələrində elmlər doktoru proqramı üzrə doktoranturaya 5, dissertanturaya 8 və fəlsəfə doktoru proqramı üzrə dissertanturaya təqdim olunmuş 17 nəfərin mövzusu müzakirə edilib.
Müzakirələrdə akademiklər - Dilqəm Tağıyev, Vaqif Fərzəliyev, Vaqif Abbasov, Əjdər Məcidov, AMEA-nın müxbir üzvləri - Bəxtiyar Məmmədov, Hafiz Əlimərdanov, Məhəmməd Babanlı və digərləri iştirak ediblər.
Müzakirəyə çıxarılmış bütün mövzular büro üzvləri tərəfindən təsdiq olunub.
Daha sonra iclasda akad. Ə.Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunun 2019-cu il üçün nəzərdə tutulmuş elmi-tədqiqat işlərinin planı təsdiqlənib.
Tədbirdə, həmçinin Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətinin Elm Fondunun 2017-ci ildə keçirdiyi müsabiqələrin qalibi olmuş 7 layihənin icrası haqqında yekun hesabatlar dinlənilib.

31 января в Президиуме Национальной Академии наук Азербайджана состоялось заседание бюро Отделения химических наук (ОХН) Академии, в котором приняли участие вице-президент НАНА, академик Дильгам Тагиев, и. о. академика-секретаря ОХН, академик Вагиф Фарзалиев, члены бюро и сотрудники.
Открывший мероприятие академик В. Фарзалиев ознакомил участников с вопросами повестки дня.
Далее были проведены обсуждения 5 тем по программе докторантуры, 8 по диссертантуре и 17 тем на соискание степени доктора философии на 2018 - 2019 гг в научных учреждениях ОХН. В обсуждениях приняли участие академики – Дильгам Тагиев, Вагиф Фарзалиев, Вагиф Аббасов, Аждар Меджидов, члены-корреспонденты НАНА – Бахтияр Мамедов, Хафиз Алимарданов, Магомед Бабанлы и др. Темы были утверждены членами бюро.
Далее был утвержден научно-исследовательский план работ Института химии присадок им. академика А. Гулиева на 2019 год. На мероприятии были заслушаны итоговые отчеты о реализации 7 проектов, ставшими победителями конкурсов Государственного нефтяного фонда в 2017 году.