Bu gün AMEA-nın Əsas binasında görkəmli alim və ictimai xadim, dünya şöhrətli cərrah, Paris Beynəlxalq Cərrahlar Akademiyasının həqiqi üzvü, qüdrətli nasir, görkəmli dilçi, ədəbiyyatşünas, folklorşünas, tarixçi, filosof, professor Cavad Heyətlə vida mərasimi keçirildi.
Mərasimdə dövlət və hökumət rəsmiləri, elm və mədəniyyət xadimləri, ziyalılar, ictimaiyyət nümayəndələri iştirak edirdilər.
Öncə alimin həyat və yaradıcılığından bəhs edən videoçarx nümayiş olundu.
Tədbiri giriş nitqi ilə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev açaraq alimin həyat və yaradıcılığı haqqında məlumat verdi. Bildirdi ki, 1925-ci il mayın 24-də Təbriz şəhərində anadan olan C.Heyət Tehran və İstanbul universitetlərinin tibb fakültəsində təhsil almış, Paris Universitetində cərrahlıq ixtisasına yiyələnmişdir. Ürək üzərində apardığı uğurlu əməliyyatlar ona dünya şöhrəti qazandırmışdır. 1970-ci ildə nəşr etdirdiyi “Varlıq” dərgisi onu humanitar sahənin görkəmli mütəxəssisi kimi tanıtmışdır. Onun elmin müxtəlif sahələrində 6 monoqrafiya və 100-dən çox məqaləsi günümüzdə də öz elmi əhəmiyyətini qoruyub saxlayır. İ.Quliyev Azərbaycanın dünyada müsbət imicinin formalaşmasında və xalqımızın dünya elminə inteqrasiyası istiqamətində alimin müstəsna xidmətlərə malik olduğunu vurğuladı.
Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin sədri Anar Rzayev Şimali və Cənubi Azərbaycanın böyük vətənpərvər övladı C.Heyətin istedadlı cərrah olmaqla yanaşı, Azərbaycan ədəbiyyatına, dilinə və tarixinə də ləyaqətlə xidmət etməsindən söz açdı. C.Heyətin zəngin və çoxşaxəli səmərəli fəaliyyətində Azərbaycan ədəbiyyatı tarixi, türk xalqlarının keçmişi, milli folklor və eləcə də islamşünaslığa dair tədqiqatların mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini söyləyən A.Rzayev bu əsərlərdə Azərbaycan dilinin inkişaf mərhələləri, şifahi xalq ədəbiyyatı, ədəbiyyatşünaslıq, folklor, ədəbi tənqid, publisistika və fəlsəfə tarixinin ən müxtəlif məsələlərindən əhatəli bəhs olunduğunu diqqətə çatdırdı.
Tədbirdə, həmçinin AMEA Humanitar və İctimai Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, akademik Teymur Kərimli, tanınmış cərrah, professor Hidayət İsayev, AMEA Dilçilik İnstitutunun direktoru vəzifəsini icra edən, akademik Tofiq Hacıyev çıxış edərək alimin Azərbaycan elminin inkişafı istiqamətində əvəzsiz xidmətlərindən söz açdılar.
Sonda mərhumun ailə üzvləri adından professor Ağabəy Azərbaycani çıxış edərək mərhumla bağlı xatirələrini bölüşdü.

Today, the main building of ANAS hosted for farewell ceremony with famous scientist and public figure, world-renowned surgeon, member of the Paris International Academy of Surgeons, prose writer, well-known linguist, literary critic, folklorist, historian, philosopher, and professor Javad Heyat.
Ceremony was attended by state and governmental officials, scientists and cultural figures, as well as dignity.
In advance, a video slide was shown about his life and creativity.
The event was opened by the vice-president of ANAS, acad. Ibrahim Guliyev and he informed about his life and performance. Was born in Tabriz city on May 24, 1925 Javad Heyat has graduated from medical faculties of Tehran and Istanbul Universities and possessed surgery profession of University of Paris. The successful operations on the heart brought him worldwide fame. “Presence” journal published by him in 1970 had recognized him as a well-known expert in the area humanitarian. Today, his 6 books and over 100 scientific papers in various fields maintain its scientific importance.
Chairman of Azerbaijan Writers’ Union Anar Rzayev made speech on Javad Heyat, great patriot son of North and South Azerbaijan, and his exceptional merits in Azerbaijan literature, language and history besides being talented surgeon.
In the event also reported academician-secretary of ANAS Department of Humanitarian and Social Sciences acad. Teymur Karimli, well-known surgeon, prof. Hidayat Isayev, acting director of the Institute of Linguistics acad. Tofig Hajiyev spoke of his great contributions to the development of the science.
In conclusion, on behalf of the deceased's family prof. Aghabey Azerbaijani shared their memories of him.